Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Jak přežít dovolenou

Dovolená by měla být vždy příjemná a měl by to být čas odpočinku a určitě ne čas stresu. V poslední době se ale stává čím dál častěji, že z dovolených někteří lidé mají noční můry. V době krize, kdy se podstatná část lidstva snaží spíše šetřit a rozmýšlet své výdaje a investice se objevují různí podvodníci, díky nimž by se mohlo stát, že o své naspořené peníze, které jste chtěli investovat do příjemné dovolené, přijdete. Jsou i jiné situace, které dokáží znepříjemnit událost roku, např. onemocnění na dovolené,  ztráty dokladů aj. Dáme vám pár jednoduchých tipů, které pojistí příjemnou dovolenou.

  • Internet je médium, které by vám s dovolenou mohlo pomoci. Na internetu při výběru dovolené si pořádně přečtěte, co je v ceně zahrnuto a co ne. Také si můžete zjistit nějaké informace o cestovní kanceláři  se kterou se chystáte vycestovat.
  • Když budete vybírat místo strávení dovolené, zjistěte si, jaké počasí obvykle bývá v lokalitě v době, kdy se na dovolenou chystáte
  • Ujistěte se, že cestovní kancelář, se kterou se chystáte má pojištění proti úpadku
  • Rozhodně pamatujte také na cestovní pojištění. Případné ošetření v zahraničí bez pojištění by vás mohlo přijít pěkně draho. Když budete vybírat pojištění opět si pořádně přečtete co pojištění kryje a co ne. Neberte hned to první, co najdete, zkuste pojištění porovnat a vybrat si co vám nejvíce vyhovuje. To můžete udělat např. zde
  • Pokud jedete na exotičtější místa, nechte se očkovat dle doporučení.
  • Při pobytu u moře pamatujte na ochranu před sluncem. Je důležité nejen zvolit dostatečně silný opalovací krém, ale také držet se návodu k použití
  • I na dovolené pamatujte na ostražitost a nenechávejte zbytečně „dráždivé“ předměty volně, zvláště doklady a peněženky. Neváhejte si doklady někde dobře schovat a případně předem udělat fotokopii. Noste s sebou pouze tolik peněz, kolik plánujete utratit, zbytek mějte opět dobře schovaný.
  • Mějte kontaktní informace v zavazadlech, včetně adresy hotelu, kde budete ubytování
  • Pokud letíte s několika přestupy, ujistěte se, že všechny lety lze stihnout. Mějte dostatečnou časovou rezervu na přestupy. Pozor nemusí být problém pouze zpoždění letu, ale také to, když letadlo odletí dříve. Proto se zjistěte, jak dlouho předem musí dojít k odbavení.

Co dělat když v zahraničí příjdete o doklady?

Pokud v zahraničí přijdete o doklady, neváhejte se obrátit na místní policii. Ta by vám měla vystavit potvrzení o krádeži či ztrátě dokladů. Dále musíte najít zastupitelský úřad ČR a s žádostí o vystavení náhradních dokladů předložíte i protokol od místní policie. Pokud byste ale měli problémy s místními úřady, bude zřejmě nutné nejdříve kontaktovat zastupitelský úřad ČR. V případě, že v zemi, ve které se nacházíte, není české zastoupení, můžete se obrátit na jakýkoli zastupitelský úřad EU. Abyste zamezily krádeži dokladů, mějte peníze jinde nežli doklady. Pokud je to možné doklady nechávejte v hotelu, nejlépe v hotelovém trezoru. Před odjezdem na dovolenou si poznamenejte kontaktní údaje zastupitelského úřadu a jiné důležité kontaktní údaje. Pokud jde o platební karty, mějte radši dvě a to na různých místech, např. jedna u vás a druhá u vašeho partnera.

Pokud ztratíte občanský průkaz oznamte to na místní policii a na zastupitelském úřadu. Po sepsání protokolu vám na zastupitelském úřadu vystaví cestovní průkaz. Po příjezdu do Česka ztrátu průkazu nahlaste policii.

Pokud ztratíte řidičský průkaz, postup je podobný.  Nahlaste to na policii a chtějte vystavit potvrzení. Potvrzení o ztrátě řidičského průkazu však nemusí akceptovat místní policie, proto bude lepší, když v posádce vozu bude další řidič, který by mohl jet za vás.
Při ztrátě kartičky zdravotní pojišťovny není až zas tolik práce. Nahlásíte to na vaší zdravotní pojišťovně a ta vám odfaxuje náhradní doklad.

Ztratíte-li v zahraničí osobní doklady, bude pro vás nejdůležitější cestovní pas, díky kterému můžete z každé země odcestovat. V případě jeho ztráty vám český zastupitelský úřad vystaví cestovní průkaz, se kterým můžete v co nejkratším termínu odcestovat zpět do České republiky. Při odcizení nebo ztrátě cestovního pasu  vše nahlaste místní policii, a poté zkontaktujte zastupitelský úřad České republiky. Ten bude k ověření vaší totožnosti vyžadovat občanský průkaz. Jestliže jste úplně bez dokladů, můžete předložit fotokopii vašich dokladů, což napomůže k rychlejšímu vyřešení celé situace.

Máte nějakou nepříjemnou zkušenost na dovolené? Podělte se o ní v komentáří k článku.

Vložil/a: Daniel Česák 18.08.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.