Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Krize v turistickém odvětví

Světová finanční krize se dotkla nejen strojírenského průmyslu, stavebnictví ale také turismu.

Očekává se, že světové aerolinky v letošním roce vykážou ztrátu až 11 miliard USD (zhruba 189 miliard Kč).Cestovní ruch je sice o něco odolnější než některá jiná odvětví, ale i tak došlo k celkovému poklesu zájmu o cestování. Někteří čeští hoteliéři hovoří o nejhorší sezoně za posledních 20 let. Krize postihla i letecký průmysl - jen si vzpomeňme na společnost Skyeurope. Přední evropské turistické destinace hlásí pokles i v hlavní letní sezoně. Za celý letošek se pak podle odhadů počet zahraničních turistů dokonce poprvé od roku 2003 sníží, a to o čtyři až šest procent.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) očekává, že světové aerolinky v letošním roce vykážou ztrátu až 11 miliard USD (zhruba 189 miliard Kč) po loňské ztrátě 16,8 miliardy USD. Ještě na počátku roku přitom IATA odhadovala letošní ztrátu na 2,5 miliardy USD. S další ztrátou by aerolinky měly počítat i v příštím roce, ta by se ovšem mohla snížit na 3,8 miliardy USD.

Krize v turistice nevynechala ani Českou republiku. Za pololetí sem přijelo 2,7mil turistů ze zahraničí a to je meziroční pokles o 12%. Když už se turisté sem vypraví, tráví zde méně času a utrácejí méně. S menší poptávkou po ubytování nebo letenkách vzniká tlak na ceny - a tak je možné najít levnější ubytování nebo letenky než v minulosti.

Ekonomická krize se podepsala rovněž na britském cestovním ruchu, když ubylo turistů směřujících do země i Britů mířících do zahraničí. Rok po vypuknutí světové finanční krize turismus výrazně ovlivňuje také slabá libra. Mírní sice propad příjezdů zahraničních hostů, ale na druhé straně i snižuje počet Britů v zahraničí.

 

Zdroj: ihned.czVložil/a: Daniel Česák 28.09.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.