Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jak je to s LPG ve Španělsku

Článek byl převzat z diskuze na lpg.cz od D.K.

 

Španělsko je jistě krásná země. Středozemní moře, oceán, nádherné pohoří Sierry Nevady, či Pyrenejí. Pro našince ovšem tak trošku z ruky. Pokud se někdo rozhodne navštívit tuto zemi autem, jistě ho napadne, jak co nejvíc ušetřit za cestovní náklady. Jednou z voleb je pohon na LPG.


Ještě donedávna byla tato varianta na Apeninském poloostrově zapovězena. Plyn tu mohl natankovat jen podnikatelský subjekt. Před nedávnem, asi dvěma lety, toto bylo zpřístupněno i široké motoristické veřejnosti. Kdo by se ovšem domníval, že je to snadné, jako u nás, či sousedních zemích, musím ho vyvést z omylu. Na celé Španělsko je tu pouze 24 tankovacích míst pro LPG. Všechna má pod palcem očividně monopolní společnost REPSOL a snaží se je před námi, šetrnými motoristy patřičně ukrýt. Pouze ve výjimečných případech vysněné stojany objevíme jako u nás u benzínových pump. Osobně jsem se s tím setkal pouze v Madridu a v San Sebastiánu. Většinou se ukrývají v průmyslových areálech na okrajích měst. To ovšem není jediné úskalí tankování. Dalším je nekompatibilní systém pro připojení hadice. Je obdobný jako v Německu a výrazně doporučuji zajistit si vlastní redukci. Používají se dva typy. Bajonetová koncovka otočná a přímá „zaklapávací“.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že na jihu se používá starší, otočná a většinou jsou pumpaři vybaveni redukcí, ale na severu se užívá modernější zaklapávací a s redukcí je problém. Ochota obsluhy se dá přirovnat spíše k apatii až averzi pro nějaké motoristy, kteří chtějí “plyn“ . Až na vyjímky se obsluha cítí motoristou spíše obtěžována, hledí si své práce převážení plných a prázdných lahví Propan-Butanu a netváří se příliš přívětivě. Tankování do vozidel je spíše jako něco navíc. Ovšem i zde existují výjimky potvrzující pravidlo. A setkal jsem se až s neuvěřitelnou ochotou a důmyslností při hledání způsobu, jak dostat plyn do nádrže. Bohužel jen dvakrát. Ještě bych se rád vrátil k polohám čerpacích stanic. Jako přílohu k článku přidávám seznam a mapku LPG, kterou
se mi podařilo získat. Pro upřesnění dodávám, že bez GPS je nalezení polohy skoro nemožné. Žádná navigace, cedule, reklama....nic. Ulice udaná na plánku většinou nesedí úplně přesně a je třeba se podívat po okolí, případně se zeptat. Cena LPG je zde.


Na závěr bych jen dodal : „ pozor na španělské řidiče!“ Jezdí velice neohleduplně až arogantně. Dopravní předpisy nerespektují, červená pro ně moc neplatí a z pokut za rychlost očividně také strach nemají. Jsou dost netrpěliví a mají problém s parkováním, takže se vám může ve frekventovanějších místech stát, že vás obestaví auta tak, že už nevyjedete:).


To že jsou usměvaví platí snad jen u barmanů na pláži.

Vložil/a: Daniel Česák 26.07.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!