Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jak je to s LPG ve Španělsku

Článek byl převzat z diskuze na lpg.cz od D.K.

 

Španělsko je jistě krásná země. Středozemní moře, oceán, nádherné pohoří Sierry Nevady, či Pyrenejí. Pro našince ovšem tak trošku z ruky. Pokud se někdo rozhodne navštívit tuto zemi autem, jistě ho napadne, jak co nejvíc ušetřit za cestovní náklady. Jednou z voleb je pohon na LPG.


Ještě donedávna byla tato varianta na Apeninském poloostrově zapovězena. Plyn tu mohl natankovat jen podnikatelský subjekt. Před nedávnem, asi dvěma lety, toto bylo zpřístupněno i široké motoristické veřejnosti. Kdo by se ovšem domníval, že je to snadné, jako u nás, či sousedních zemích, musím ho vyvést z omylu. Na celé Španělsko je tu pouze 24 tankovacích míst pro LPG. Všechna má pod palcem očividně monopolní společnost REPSOL a snaží se je před námi, šetrnými motoristy patřičně ukrýt. Pouze ve výjimečných případech vysněné stojany objevíme jako u nás u benzínových pump. Osobně jsem se s tím setkal pouze v Madridu a v San Sebastiánu. Většinou se ukrývají v průmyslových areálech na okrajích měst. To ovšem není jediné úskalí tankování. Dalším je nekompatibilní systém pro připojení hadice. Je obdobný jako v Německu a výrazně doporučuji zajistit si vlastní redukci. Používají se dva typy. Bajonetová koncovka otočná a přímá „zaklapávací“.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že na jihu se používá starší, otočná a většinou jsou pumpaři vybaveni redukcí, ale na severu se užívá modernější zaklapávací a s redukcí je problém. Ochota obsluhy se dá přirovnat spíše k apatii až averzi pro nějaké motoristy, kteří chtějí “plyn“ . Až na vyjímky se obsluha cítí motoristou spíše obtěžována, hledí si své práce převážení plných a prázdných lahví Propan-Butanu a netváří se příliš přívětivě. Tankování do vozidel je spíše jako něco navíc. Ovšem i zde existují výjimky potvrzující pravidlo. A setkal jsem se až s neuvěřitelnou ochotou a důmyslností při hledání způsobu, jak dostat plyn do nádrže. Bohužel jen dvakrát. Ještě bych se rád vrátil k polohám čerpacích stanic. Jako přílohu k článku přidávám seznam a mapku LPG, kterou
se mi podařilo získat. Pro upřesnění dodávám, že bez GPS je nalezení polohy skoro nemožné. Žádná navigace, cedule, reklama....nic. Ulice udaná na plánku většinou nesedí úplně přesně a je třeba se podívat po okolí, případně se zeptat. Cena LPG je zde.


Na závěr bych jen dodal : „ pozor na španělské řidiče!“ Jezdí velice neohleduplně až arogantně. Dopravní předpisy nerespektují, červená pro ně moc neplatí a z pokut za rychlost očividně také strach nemají. Jsou dost netrpěliví a mají problém s parkováním, takže se vám může ve frekventovanějších místech stát, že vás obestaví auta tak, že už nevyjedete:).


To že jsou usměvaví platí snad jen u barmanů na pláži.

Vložil/a: Daniel Česák 26.07.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.