Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Cestování, cestovní pas a povinná výbava vozidel

Chystáte se někam a nevíte, jestli potřebujete pas? Pojedete autem a nevíte co je součástí povinné výbavy? Věřím, že tento článek vám pomůže.

Začneme tématem, které k dané problematice určitě patří. Schengenský prostor (slangově kráceno i na Schengen) je území většiny evropských států (zemí Schengenské dohody, slangově zemí Schengenu), na kterém mohou osoby překračovat hranice smluvních států na kterémkoliv místě, aniž by musely projít hraniční kontrolou.

Prostor se označuje podle vesnice Schengen v Lucembursku, u níž byla 14. června 1985 podepsána Schengenská dohoda a v níž byla 19. června 1990 podepsána prováděcí úmluva.

První země, které tuto dohodu podepsaly byly Belgie, Francie, Lucembursko, Německo a Holandsko a to už v roce 1985. Později se přidaly Italové, Portugalci, Španělé, Řekové, Rakušané, Dánové, Finové, Islanďané, Norové, Švédové, Estonci,Litevčané, Lotyši, Maďaři, Malťané, Poláci, Slováci, Slovinci, Švýcaři a samozřejmě naše republika.
Do schengenu patří také portugalské Azorské ostrovy, španělské Kanárské ostrovy, i exklávy Ceuta a Melilla v Africe. U všech těchto zemí byste nemuseli potřebovat pas.

Irsko a V.Británie podepsali dohodu jen za oblast justiční a policejní spolupráce. Kypr požádal o odklad a to do roku 2010. U těchto zemí se bez pasu neobejdete.
Také je třeba pamatovat, že pokud jedete s dítětem, kterému ještě nebylo 15 let a nemá občanský průkaz, je lépe mu pas vyřídit ikdyž jedete do zemí schengenského prostoru. Údajně nestačí ani to, že máte dítě zapsáno v občanském průkazu. Zřízení pasu na půl roku pro dítě stojí 100,- pokud si na něj počkáte. Mi jsme jej dostali do 3 týdnů.

Teď si ještě řekneme co patří do povinné výbavy ve vybraných zemí.

Francie

Pokud vašemu dítěti ještě není 18 let a cestuje do Francie bez doprovodu zletilé osoby, pro všechny případy mu přibalte také svůj písemný souhlas s jeho cestou do zahraničí. Při jakékoli komplikaci by ho totiž francouzské úřady mohly vyžadovat. Jednoduché to není ani s parkováním. Modrá čára znamená, že je parkování omezeno. Žluté čáry značí, že nesmíte ani zastavit, ani zaparkovat. Ve vaší povinné výbavě nesmí chybět věci, na které jsme zvyklý včetně reflexních vest. Žárovky jsou doporučované ne však povinné, rezervní kolo povinné není.

  • Řidič i jeho spolujezdci musí používat bezpečnostní pásy (děti do 10 let nesmí sedět na předním sedadle, pouze na zadním v sedačce, přizpůsobené výšce, eventuelně s podsedákem, v každém případě připoutané).
  • Děti do 13 kg musí být v sedačce, ve které sedí proti směru jízdy.
  • Řidič i spolujezdec na mopedu a motocyklu musí používat helmu.
  • Hasící přístroj a lékárnička nejsou pro osobní vůz povinné.
  • S účinností od 31.10.2004 se zavádí povinnost používání potkávacích světel mimo obydlené zóny, ve dne i v noci, pro všechna motorová vozidla s více než 2 koly, stejně tak jako pro motocykly.


Chorvatsko

  • Bezpečnostní pásy a dětské zádržné systémy: Používání bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, kde jsou instalovány. Za nedodržení předpisu se uděluje pokuta. Děti mladší 12ti let smí sedět pouze na zadních sedadlech.
  • Helmy pro cyklisty: Používání ochranné přilby je povinné pro řidiče motocyklů i spolujezdce. Nesmí se vozit osoby pod 12 let.
  • Výstražná vesta: Od 1.1.2006 platí pro osoby - po vystoupení z auta na silnici při poruše nebo nehodě - že musí mít na sobě výstražnou vestu. Tato povinnost se týká nejen automobilistů, ale i osob cestujících na motocyklu!
  • Světla: Je povinné svítit ve dne i v noci po dobu zimního času. Je povinné vozit sadu náhradních žárovek.
  • Výstražný trojúhelník: Všechna motorová vozidla (kromě motocyklu) musí mít výstražný trojúhelník. Vozidlo s přívěsem musí mít dva.
  • Autolékárnička: Všechna vozidla musí být rovněž vybavena autolékárničkou (s výjimkou motocyklů).
  • Dále je povinností mít tažné lano, náhradní pneumatiku.
  • Komerční vozidla musí mít hasicí přístroj.


Itálie

  • Vozidla zahraničních návštěvníků musí být vybavena podle Konvence o silniční dopravě z roku 1949 nebo 1968.
  • Bezpečnostní pásy a dětské autosedačky: Použití bezpečnostních pásů je povinné. Děti do 12 let a do 150 cm výšky musí používat ochranný systém (bezpečnostní pás nebo sedačku). Děti mladší 3 let mohou cestovat v zadní části automobilu bez ochranného systému, pokud jím automobil není vybaven pouze pokud jsou doprovázeny osobou starší 16 let.
  • Helmy pro motocyklisty: Motocyklista i jeho spolujezdec musí mít ochrannou přilbu. Spolujezdce může vézt osoba starší 18 let. Na motocyklu nebo mopedu se nesmí vozit děti do 4 let.
  • Výstražný trojúhelník: Je nutné mít výstražný trojúhelník, jinak hrozí pokuta. Trojúhelník musí být umístěn nejméně 50 m od vozidla (na dálnici 100 m) a nejméně 1 m od krajnice.
  • Reflexní vesty: Je povinností mít oblečenu reflexní vestu vždy již při vystupování z vozu na silnici mimo obec (oprava vozidla, zastavení vozidla u krajnice apod.). Reflexní vesta by měla být oranžová, žlutá nebo červená, dle EN471. Toto ustanovení neplatí pro motocykly, nebo mopedy a při stání v obci. Italská policie nekontroluje u turistů, zda mají vestu v povinné výbavě, ale pokutují je, pokud vystoupí z vozu mimo obydlenou zónu bez ní.
  • Světla: Všechna motorová vozidla musí být vybavena bílými a žlutými světly vpředu a červenými vzadu. V tunelu je svícení povinné. Povinně musí svítit všechna vozidla na dálnicích. Zadní světla do mlhy se mohou používat pouze při viditelnosti nižší než 50m. Mopedy a motocykly jsou povinny svítit vždy.


Německo

  • Při cestě přes Německo nemusíte nijak doplňovat povinnou výbavu auta, je stejná jako u nás. A také se nemusíte starat o dálniční známku, protože žádné dálniční poplatky se neplatí.


Rakousko

  • Bezpečnostní pásy: Pro motorová vozidla se zahraniční státní poznávací značkou platí, že použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech, pokud jsou jimi tato vozidla vybavena. Při nedodržení tohoto předpisu je udělována pokuta 35 až 72 €. Řidič motorového vozidla je povinen každé dítě zabezpečit jeho věku a váze odpovídajícímu bezpečnostnímu zařízení. To znamená, že každé dítě do 14ti let a menší než 150 cm musí být zajištěno svým vlastním bezpečnostním zařízením, a to i na zadních sedadlech. Osoba starší 14ti let, ale menší než 150 cm již nemusí být ve speciálním bezpečnostním systému, přesto je to doporučeno. Pokud by tříbodový bezpečnostní pás zasahoval i dítěti staršímu 14 let přes krk, musí být použit dětský zádržný systém i v tomto případě. Osoba mladší než 14 let, ale větší než 1,50 m smí použít bezpečnostní pásy pro dospělé. Na jednom sedadle smí být přepravováno pouze jedno dítě.
  • Výjimečně může použít 3-bodové bezpečnostní pásy pro dospělé osoba, která je vyšší než 135 cm a pás jí nejde přes krk.
  • Bezpečnostní helmy: Helmy jsou povinné pro řidiče i spolucestující na motocyklu.
  • Výstražný trojúhelník: Je povinný pro všechna vozidla.
  • Lékárnička: Je povinná.
  • Světla: Potkávací světla nebo světla pro denní svícení mohou ale již také nemusí být používána trvale vždy, když je motorové vozidlo v pohybu. Mlhovky se mohou použít pouze za špatné viditelnosti při mlze, dešti nebo padajícím sněhu.
  • Vzorek pneumatik: Min. hloubka dezénu je 1,6 mm u osobních vozidel, u nákladních 2 mm a 1 mm u mopedu.
  • Zimní pneumatiky: Pokud to vyžadují podmínky zimního provozu, musí být silniční vozidla vybavena vdobě od 1.11. do 15.4. zimními pneumatikami. Ty musí být označeny M+S a musí mít minimální vzorek 4 mm. Vozidla s letními pneumatikami musí být v podobných případech vybavena sněhovými řetězy.
  • Pro vozidla nad 3,5 t, platí povinnost používat zimní pneumatiky v období od 15.11. do 15.3. alespoň na hnané nápravě a mít ve výbavě sněhové řetězy bez ohledu na to, zda na silnici je sníh nebo ne. Zimní pneumatiky musí mít označení M+S a minimální hloubku vzorku 5 mm u radiálních pneumatik a 6 mm u diagonálních.


Slovensko

  • Helmy pro motocyklisty: Řidič i spolujezdec na motocyklu musí mít ochrannou přilbu.
  • Bezpečnostní pásy musí být používány na všech sedadlech, která jsou jimi vybavena. Děti do 12 let a osoby menší než 150 cm nesmí sedět při jízdě na předních sedadlech.
  • Všechna vozidla s více než 2 koly musí být vybavena varovným trojúhelníkem, který musí být v případě nouze umístěn nejméně 100 m za vozidlem na dálnici a 50 m na jiných silnicích. V obci je možno trojúhelník umístit blíže za vozidlo. Řidič může do doby, než umístí trojúhelník, použít varovná světla.
  • Lékárnička je součástí povinného vybavení. "Karta prvej pomoci". Ještě donedávna byl problém u nás tuto kartu koupit a není tak úplně jasné, zda kartu musí mít zahraniční řidiči. Ale lépe předcházet problémům. Klidně si ji stáhněte a zalaminátujte.
  • Zimní pneumatiky /M+S/ jsou povinné pro vozidla do 3,5 t pokud je na silnicích sníh nebo led, pro vozidla nad 3,5 t jsou zimní pneumatiky povinné od 15.11. do 31.3. bez ohledu na stav silnic /schváleno od 1.2.09/
  • Celoročně musejí mít všechna vozidla zapnutá při jízdě tlumená světla nebo při nesnížené viditelnosti stačí světla pro denní svícení.
  • Reflexní vesta je povinná pro dvoustopá i pro jednostopá vozidla na pozemních komunikacích mimo obec. Osoby opuštející vozidlo v důsledku poruchy, defektu nebo nehody musejí mít oblečen reflexní oděv/vestu, jinak pokuta 50-150 €. Reflexní oděvy nebo vesty musejí splňovat standard EN 471.
  • Vozidla s provozní hmotností nad 400 kg mají v povinné výbavě vlečné lano nebo tyč.
  • Antiradary jsou zakázány (výjimkou jsou navigace GPS s funkcí POI).


Slovinsko

  • Bezpečnostní pásy: Používání bezpečnostních pásů je povinné na předních i zadních sedadlech osobního auta (pokud jsou instalovány), a to mimo obec i v obci. Děti do dvanácti let a menší než 1,50 m musí mít speciální zádržný systém. Děti do 12 let a do 18 let, jsou-li menší než 150 cm, nesmějí sedět na předním sedadle a nesmějí být převáženy na motocyklech. Na zadních sedadlech jsou dětské sedačky povinné.
  • Výstražný trojúhelník: Výstražný trojúhelník je povinný. V případě potřeby musí být za vozidlem a to ve vzdálenosti do 50 m. V případě, že se jedná o vozidlo kombinované, musí být umístěn jeden vedle druhého (jsou tedy nutné dva trojúhelníky). Pokud je vozidlo taženo, jeden trojúhelník musí být viditelně umístěn vzadu ve vozidle taženém a druhý v přední části vozidla tažného. Vozidlo s přívěsem musí mít dva trojúhelníky.
  • Řidič musí mít sadu náhradních žárovek a pojistek pro své vozidlo. Autolékárnička je povinná pro všechna motorová vozidla, která mají více jak dvě kola. Hasicí přístroj je povinný pouze pro řidiče autobusů a nákladních vozidel.
  • Veškerá motorová vozidla musí mít i ve dne zapnutá tlumená světla. Je-li snížena viditelnost na 50 a méně metrů, je povinné používat mlhovky. Při jízdě je zakázáno používat mobilní telefon. Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1 mm.
  • Používání ochranné přilby je povinné pro řidiče motocyklu/mopedu i spolujezdce, stejně tak však i pro cyklisty mladší 14 let.
  • Zimního vybavení motorových vozidel: Vztahuje se také na vozidla registrovaná v zahraničí! Podle tohoto zákona musí mít motorová vozidla v období od 15.11.do 15.3.běžného roku a také mimo toto období při zimních jízdních podmínkách zimní vybavení.
  • Pod pojmem zimní vybavení se rozumí: zimní pneumatiky na všech kolech s minimální hloubkou dezénu 3 mm nebo letní pneumatiky na všech kolech + sněhové řetězy s sebou v kufru vozu. V obou případech musí být minim. hloubka vzorku 3 mm. Vozidla nad 3,5 t musí mít zimní pneumatiky min. na poháněné nápravě nebo letní pneu na všech 4 kolech + sněhové řetězy v kufru vozu. Toto opatření se aplikuje i na vozy s cizí SPZ, ale jen za nepříznivých zimních podmínek (sněžení, náledí apod.). Kontroly budou prováděny hned na hraničních přechodech. V případě zjištěných nedostatků může být zabráněno vjezdu na území Slovinska. Na voze musí být označení CZ, v případě zapůjčeného vozidla se vyžaduje ověřené potvrzení vlastníka o zapůjčení vozu.



Tyto příklady zachycují skutečnost k dubnu 2009.

Vložil/a: Daniel Česák 01.08.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.