Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Krajem Jánošíka, Velký Rozsutec

Ilustrační foto. Sestup z Velkého Rozsutce. Poblíž Terchové a VrátneMezi nejkrásnější místa na Slovensku a nejen tam, určitě patří oblast Velkého Rozsutce, Malé Fatry. Velký Rozsutec se zde ční do výšky 1 610m.n.m. Hora je nepřehlédnutelná díky svým ostrým vápencovým stěnám. Možná si asi řeknete, že to vypadá, jakoby horu někdo přenesl z blízkých Tater na Malou Fatru.

 

Terchová

Obec Terchová je turistickým centrem Malé Fatry. A často také startovním místem pro výlety do okolní přírody, včetně výstupu na Velký nebo Malý Rozsutec. Socha Jánošíka v Terchové

Obec Terchová je spjata se slovenským zbojníkem Jurajem Jánošíkem, který se narodil v místní osadě Janošíkovci. A proto také v obci najdete sochu tohoto slavného zbojníka.

Janošíkové diery

Z Terchové turisté nejčastěji vychází na tzv. Janošíkové diery. Ty se skládají z několika částí - Horní, Dolní a naposledy zpřístupněná část tzv. Nove diery.

Na několika turistických trasách objevíte krásu zdejší přírody. Velké vodopády, úchvatné lesy a hory apod. A také spoustu turistů. Nemělo by vás překvapit, že informační směrové tabule nejsou udávány v jednotkách míry, nýbrž v jednotkách času. Připravte se, že projít trasu dier je minimálně na dopoledne, s výstupem na Rozsutec pak na celý den. Ale určitě se to vyplatí. Janošíkové diery nabízejí až 20 vodopádů, různých velikostí, některé jsou opravdu velké. Také je dost možné, že budete potřebovat nepromokavé oblečení.

Malý RozsutecVelký a Malý Rozsutec

Pokud patříte k těm zdatnějším, doporučujeme se vydat ne jen na Janošíkové diery, ale také na Rozsutce. Je na vás zda si zvolíte Malý či Velký. Oba mají své kouzlo. Časově je velmi náročné zvládnout v jeden den oba a všechny Diery. My jsme zvolily Velký a Malý nechali na jindy. Už i jen proto, abychom se dostali výše, než je v ČR možné - nejvyšší naše hora Sněžka má jen 1602m.n.m.

Velký Krivaň

Nemůžeme opomenout se zmínit o nejvyšší hoře v oblasti a celého pohoří Malá Fatra. Velký Krivaň svou výškou 1709m.n.m. převyšuje i hory ve Velké Fatře. Na západ by jste na nejbližší vyšší horu narazili zřejmě až v Alpách, východně jsou samozřejmě vyšší Tatry. Na Velký Krivaň se nejčastěji vychází z obce Vrátna. Je možné odtud buďto nechat se vyvézt lanovkou pod vrchol hory, anebo překonat náročné stoupání pěšky.

Ceník lanovky v €:

  Dospělí Děti
Nahoru 8,30 5,64
Dolů 6,31 3,98
Zpáteční 9,63 6,64
rodinný lístek zpáteční 2+2   27,88

Lanovka je otevřena v letní sezóně takto:

14.06.2008 - 11.07.2008 08:00 - 17:00h
12.07.2008 - 31.08.2008 08:00 - 18:00h

Odjezd lanovky je každou celou hodinu.

Jakmile se dostanete na vrchol hory, rozprostře se před vámi úchvatný výhled, pokud máte hezké počasí. Ačkoli dole ve Vrátné může být bezvětří a teplo, nahoře může foukat velmi silný a studený vítr. Aktuální informace a předpověď počasí lze najít zde.

 

Na závěr ještě pár fotografií.

Diery

Janošikové diery

Janošikové diery

Janošikové diery

Janošikové diery

Pohled na Malý Rozsutec

Pohled na Malý Rozsutec

Pohled na Malý Rozsutec

Výstup na Velký Krivaň, nad lanovkou

Výstup na Velký Krivaň

Výstup na Velký Krivaň

Lanovka pod Velký Krivaň

Lanovka pod Velký Krivaň

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.11.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.