Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Seznámení se Stubaiským údolím

Hory

Poloha

Stubaiské údolí je vzdálené pouhých 30 km od tyrolské metropole Innsbrucku a 600 km od Prahy. Navzdory dobré dostupnosti si ovšem zachovalo svůj původní charakter. 35 kilometrů dlouhé údolí se zařezává hluboko do Stubaiských Alp, obklopeno 80 ledovci a více než stovkou třítisícových vrcholů. Nejvyšším a nejznámějším z těchto obrů je Zuckerhütl (Cukrová homole), měřící úctyhodných 3 507 m.n.m. Pětice místních údolních městeček - Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg má několik společných jmenovatelů, kterými jsou klid a blízký vztah k přírodě, nádherná panoramata a nezvykle široká nabídka volnočasových aktivit. Všechna stubaiská městečka navíc leží ve vysoké nadmořské výšce (1000 m.n.m) a mohou se proto pochlubit čistým ovzduším vhodným i pro alergiky.

Neustift

Díky své poloze těsně pod Stubaiským ledovce je Neustift tím nejznámějším a také nejnavštěvovanějším městečkem. Horský svět, který jej obklopuje je naprosto dechberoucí. Přímo z centra města lze vyjet lanovou dráhou Elfer až do výšky 1780 m.n.m.

Pouze v Neustiftu je začátek 120 kilometrové turistické trasy Stubaier Höhenweg, která Vás během osmi až deseti dní provede krásami místních přírodních rezervací. Franz Senn, zakladatel Německé alpské asociace si na sklonku života Neustift velmi oblíbil, usadil se zde a rozhodl se umožnit chudým horským pastevcům přivýdělek prostřednictvím turistiky. Tento ‚ledovcový duchovní‘ je dnes jednou z klíčových postav tyrolské turistiky, a proto při příležitosti 125 výročí jeho úmrtí otevřelo Stubaiské údolí na jeho počest tématickou stezku představující jeho život a zásluhy.

Fulpmes

Tato ‚kovářská vesnice‘ zasazená do mírných svahů horských luk je vstupní branou do lyžařského a turistického ráje nazvaného Schlick 2000. Raritou této oblasti je Alpine Adventure Park, kde je možné lézt po ledu, navštívit ledovou jeskyni, poznávat alpské květiny v rámci naučné stezky nebo se je tak pokochat pohledem na okolní jezerní krajinu.

Pouze ve Fulpmes můžete navštívit Kovářské muzeum a prohlédnout si netradiční exponáty tohoto řemesla i výbavu vodní elektrárny.

 

Mohlo by vás zajímat: Sněhové zpravodajství z českých hor
Mohlo by vás zajímat: Letenky od 50 Kč vč. tax

 

Telfes

Nejslunečnější místo v celém Stubaiském údolí je rájem přírodních rezervací i romantických skalních a ledovcových útvarů. Místní Stubai Leisure Park nabízí nespočet volnočasových aktivit, včetně  tenisu či aquareny. Lyžařský areál Schlick 2000 s Alpine Adventure Parkem je vzdálen jen pár minut.
Pouze v Telfes je ke zhlédnutí působivé představení výcviku dravých ptáků.

 

 

Mieders

Tradiční vesnička leží na úpatí Serles, kterou legendární světoběžník Alexander von Humboldt označil za nejkrásnější horu Alp. Místní nabídka volnočasových zařízení zahrnuje rodinné sjezdovky dostupné lanovými dráhami Serles, nádherné vysokohorské běžkařské trasy i nejrůznější tématicky zaměřené turistické stezky. Nejvyšší evropské poutní místo Maria Waldras (proslulé léčivým pramenem a klášterní ubytovnou) také leží nedaleko.

Váš prohlížeč neumí zobrazit rámce, nebo tuto funkčnost nemá povolenou.

Pouze z Mieders můžete vyrazit na túru přes rašeliniště nazvanou Quellenweg (Stezka pramenů) a Blaser, nejrozkvetlejší horu Tyrol – hotové eldorádo pro milovníky letního sáňkování.

Schönberg

Pouhých 10 minut od dějiště Světového poháru 2008, Innsbrucku, leží malebné městečko Schönberg, které je vstupní bránou do světa ledovců v údolí Stubaital. Schönberg je znám především díky nejvyššímu sloupu obřího Evropského mostu, který stojí na území obce. Přes tuto technickou raritu si však městečko zachovalo poměrně venkovský ráz a je ideální základnou pro dovolenou ve Stubaiském údolí. V rámci programu ‚Dovolená pro znalce‘ se Schönberg zaměřil na kategorii ‚Nejlepší léta‘.

Pouze v Schönbergu si můžete zároveň vychutnat dechberoucí výhled a vyhlášenou tyrolskou kuchyni v restauraci Gleinserhof.

Zimní aktivity

Čtyři místní lyžařská střediska čítají dohromady 146 kilometrů sjezdových tratí:
Stubaiský ledovec jich má 110 km, pět kabinových lanovek, sedm sedačkových, devět vleků plus dětský vlíček a čtyři ‚kouzelné koberce‘.

Schlick 2000 ve Fulpmes mu konkuruje s 22 kilometry sjezdovek, dvěmi kabinovými lanovkami, jednou sedačkovou a sedmi vleky. Navíc zde najdete nespočet horských salaší a 2,4 km dlouhou uměle zasněžovanou sjezdovku v údolí.

Serles v rodinném lyžařském středisku Mieders spojuje 8 km sjezdových tratí, disponují jednou kabinovou a jednou sedačkovou lanovkou, třemi vleky, sáňkařskou dráhou a sítí vysokohorských běžkařských tras.

Elfer v Neustiftu představuje sedm náročných sjezdových kilometrů, jednu kabinovou lanovku, čtyři vleky, noční lyžování i sjezd na saních a nejdelší tyrolskou sáňkařskou dráhu.

Ve všech areálech je možno jezdit za použití skipasu Stubai Super, který rovněž opravňuje k bezplatnému vstupu do plaveckých bazénů v Neustiftu a Fulpmes. Skibus v celém údolí je zdarma. Pro rodiny: děti do desíti let v doprovodu jednoho z rodičů mají nárok na skipas pro celé Stubaiské údolí zdarma!

Dále na Vás ve Stubaiském údolí čeká 130 kilometrů upravených běžkařských tratí, 88 km tras pro zimní turistiku, 10 přírodních sáňkařskařských drah, možnost výletů na sněžnicích i projížďky v saních tažených koňským spřežením. Milovníci adrenalinu mohou s instruktorem slaňovat do ledovcové štěrbiny, vyzkoušet paragliding či sjezd na horských kolech, pro poklidnější nátury je připraven nordic walking, tenisové kurty či několik krytých bazénů.

O děti a mládež bude na Stubaiském ledovci dobře postaráno v lyžařské škole BIG Family Ski Camp, ve středisku Schlick 2000 pak v Ronnyho Kinderlandu. BIG Family má také letní variantu, v níž mohou děti od pěti let objevovat krásy přírody s vyškolenými průvodci.

Údolí Stubaital je zkrátka ideálním místem pro rodinnou dovolenou, a to nejen díky své příznivé poloze, ale také pestré nabídce volnočasových aktivit, od jízdy na koni po tandemový paragliding pro děti.

Zima 2009/2010

Při otevření nového snowparku MOREBOARDS ve dnech 23. až 25. října 2009 předvedou svůj um snowboardoví i lyžařští freestyleři. Výrobci příslušenství pro zimní sporty zase představí své nejnovější výrobky. V pátek a v sobotu se večerní zábavu postarají přední DJové.

Ochotnické divadelní seskupení z Mieders přivede návštěvníky do vánoční nálady v rámci vánočních představení konaných v městské radnici 29. listopadu a 6., 19. a 20. prosince 2009.

V rámci oslav 50. výročí otevření lyžařského střediska Schlick 2000 se bude 12. prosince 2009 konat ‚narozeninová‘ oslava, spojená s otevřením nové prodejny Intersport a nového après ski baru v dolní stanici lanovky. Součástí oslav bude také výstava fotografií zachycující půl století lyžařské historie střediska.

Každý čtvrtek od 31. prosince 2009 se ve středisku Schlick 2000 uskuteční noční sjezd na saních na 2,6 km dlouhé upravené a osvětlené sáňkařská dráze.

Lyžařské školy středisek Stubai a Schlick 2000 společně v průběhu zimní sezony uspořádají několik nočních show. Své umění předvedou lyžařští i snowboardoví instruktoři, těšit se můžete také na promítání diapozitivů a ohňostroj. Termíny jsou 30. prosince 2009, 6. ledna, 3., 10., 17. a 22. února a 3. a 10. března 2010.

Každý pátek od 12. prosince 2009 do 16. dubna 2010 budou mít ve středisku Schlick 2000 sjezdoví nadšenci možnost změřit a porovnat počet pokořených nadmořských metrů v rámci pravidelných SKILINE Höhenmetertag. Na vítěze čekají zajímavé ceny.

13. prosince proběhne v neustiftském Centru volného času vánoční koncert uskupení Grubertaler.

Výstava o narození Jezulátka se uskuteční 12. a 13. prosince 2009 v městské radnici v Mieders.

Od 24. ledna 2009 do 28. března 2010 se ve středisku Schlick 2000 bude každou neděli konat lyžování s živou hudbou.

15. února 2010 potkáte ve středisku Schlick 2000 spoustu zimních sportovců s klaunskými nosy, a to v rámci kampaně Červený nos, jehož výtěžek poputuje nadačnímu fondu pro nemocné děti.

Každý čtvrtek od 1. března 2010 se mohou dámy ve středisku Schlick 2000 těšit na zlevněné celodenní a půldenní skipasy, stejně jako na občerstvovací kupony, a to v rámci speciálních ‚Dnů žen‘.

7. března 2010 proběhne ve středisku Schlick 2000 ‚Párty na sněhu‘, kam mají příznivci lyžování a hudby vstup volný.

13. března 2010 se na Stubaiském ledovci uskuteční již čtvrtý populární Stubai Jam.

18. dubna 2010 se Schlick 2000 rozloučí se zimní sezonou oblíbenou Countdown Party (Odpočítávací párty).

Pro skupiny je ve Stubaiském údolí možno zarezervovat jízdy nostalgickým stoletým parním vlakem, a to na trase Innsbruck a Fulpmes (pouze po předchozí domluvě).

Ubytování

Stubaiské údolí představuje rozsáhlou nabídku ubytovacích služeb: od 5ti hvězdičkového hotel, přes tři desítky hotelů čtyř a tříhvězdičkových, apartmány i penziony až po ubytování na farmě. Více informací na www.stubai.at/angebote.

Restaurace
Horské chaty i salaše, venkovské hospůdky i luxusní restaurace – Stubaiské údolí má co nabídnout každému vkusu. Kdo umí ocenit originál a nebojí se vyzkoušet místní speciality jakými jsou například čerství pstruzi z horského potoka či likér z kozího mléka, najde užitečné tipy a doporučení na www.stubaier-kostbarketien.at. Ve všech informačních centrech je pak k dispozici kulinářský průvodce Stubaiským údolím (Gaumenfreuden im Stubaital).

Letní Stubaiská karta
Nejvýhodnějším způsobem jak v létě využít všech možností Stubaiského údolí je zakoupení Stubaiské karty, která pět po sobě jdoucích dní opravňuje k jízdě na lanovkách, vlecích i autobusech v celém údolí, stejně tak jako ve vlaku na trase Innsbruck – Fulpmes a volným vstupům do venkovních i krytých bazénů. Karta platí od 16. května do 24. října 2010 a dospělého přijde na 50 euro, děti od 6 do 14 zaplatí 25.50.

Tipy na výlety

Innsbruck
Staré město se slavnou ‚Zlatou střechou‘ (Goldene Dachl) je vzdáleno pouhých 15-20 minut. Obzvláště kouzelné je pak v době vánočních trhů. Více na www.innsbruck-tourismus.com.

Stříbrný důl Schwaz
Dobrodružný výlet za středověkým dobýváním stříbra je vzdálen necelých 30 km od Innsbrucku. Více na www.silbergergwerk.at.

Svět křišťálu Swarovski ve Wattens
Jedno z největších lákadel Rakouska, ležící 15 km od Innsbrucku, se může pochlubit křišťálovými díly Salvátora Dalího, Keitha Haringa, Niki de Saint Phalle, Andyho Warhola a dalších. Více na www.kristalwelten.at.

Skokanský můstek Bergisel
Skokanský můstek Bergisel v Innsbrucku se pyšní Rakouskou státní cenou za architekturu z roku 2002. Přilehlé Panorama Café nabízí úžasný výhled. Více na www.bergisel.info.

Jižní Tyrolsko
Oblast Jižního Tyrolska je ze Stubaiského údolí co by kamenem dohodil. Středověké město Fugger (součástí Sterzing, italsky Vipitino) je vzdálené necelou hodinu jízdy. Za nákupy do Bolzana se dostanete asi za hodinu.

Doprava

Autem z Prahy přes Mnichov do Stubaiského údolí dojedete asi za 6 hodin, až do Schönbergu vede dálnice.
Veřejná doprava: vlakem do Innsbrucku, odkud jede každou hodinu do Stubaiského údolí autobus.


Zvětšit mapu

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.12.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.