Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tipy     

Za bobulemi do Velkých Bílovic

Ilustrační foto. Velké BíloviceZnámý český film Bobule si vybral pro natáčení největší vinařskou obec v České republice - Velké Bílovice. V obci najdeme vinný sklípek vedle druhého. Rozsáhlé vinice kolem obce. Historie Velkých Bílovic sahá až do pravěku, našli se zde i nalázy z doby římské, kdy jižní Morava byla součástí okrajových římských provincií. Památky ve Velkých Bílovicích - Habánské sklepy, kaplička na Hradišťku (mnoho scén z filmu se právě zde natáčelo)

 

Vinařství

Réva vinná se začala na Moravě pěstovat zřejmě s příchodem Římanů. A pěstuje se do dnešních dnů. Velké Bílovice se pyšní velkým množstvím vinných sklepů. Téměř ke každé bílovické domácnosti patří vinohrad a vinný sklep. Ve sklepních tratích Belegrady, Pod Předními, Pod Panskými, Pod Krátkými a Půrynky najdeme na 680 soukromých sklepů, které dotvářejí vinařský kolorit zdejší malebné krajiny.

 

Vinohradství

Réva vinná je nejkulturnější plodinou zmiňovanou již v bibli. Životnost vinice se dnes počítá  na 20 – 30 let,  proto je pro vinaře skoro jako životní partner. Pokud vinař založí vinici, předpokládá že bude mít následovníka, který jeho vinici jednou převezme.


Práce ve vinici mají svůj roční koloběh. Během roku se dělají tyto hlavní ruční práce:
1. Řez se provádí v zimním období, nejvhodnější je únor a březen. Dříve se k řezu používal vinařský nůž, dnes se používají kvalitní nůžky.
2. Vyvazování tzv. tažňů drátky k drátěnce a kmínků ke kolíku provázky v březnu.
3. Podlom neboli smítka přichází na řadu v květnu, vylamují se vyrůstající přebytečné výhony.
4. Výplevka je letní vylamování zálistků, zároveň se zastrkují mladé letorosty do dvojdrátí.
5. Osečkování je zkrácení letorostů nad drátěnkou v srpnu.
6. Sklizeň úrody probíhá u ranných odrůd koncem srpna, u pozdních odrůd i začátkem listopadu.

 

 

Ve velkobílovických vinohradech se pěstuje réva vinná v odrůdách bílých - Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Muller -Thurgau, 
Neuburské, Sauvignon. Za poslední léta zde bylo vysázeno mnoho vinic i odrůdami Rulandské bílé, Tramín červený, Chardonnay a Muškát moravský.
Pro tuto oblast jsou typické modré odrůdy Modrý Portugal, Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, z nových odrůd je v mladých výsadbách například Cabernet Moravia.

 

Slavnosti ve Velkých Bílovicích

jsou spojené s vínem, s místním krojem, a především s hudbou.
Tříkrálový večer - každoroční setkání sousedů u rozsvíceného vánočního stromu na sóle při skleničce svařeného vína a poslechu místních muzikantů. Na Tři krále o krok dále, den se prodlužuje, vše je veselejší, ale zima bude ještě dlouhá. Radost přinese svařák i ohňostroj v závěru slavnostního večera.

Dětský krojový ples - připravují maminky dětí v kulturním domě. Na plese vystupují i dětské krojové soubory z okolí. V plesové době si dospělí zatančí na mnoha bálech a tak i děti si mohou zadovádět na svém plese.

Putování za vínem - Ze sklepa do sklepa - Putování za vínem vychází z dávné tradice obcházení sklepů a „koštování“ vín ve sklepech. Poprvé se pořádalo v roce 2006 pod tímto názvem. Akci uspořádal Spolek velkobílovických vinařů, kteří se rozhodli otevřít na jaře své sklepy pro návštěvníky. V roce 2008 bylo otevřeno 40 místních sklepů, které si prohlédlo na 2 300 milovníků dobrého vína.

Výstava vín - je pravidelně pořádaná od roku 1965 na přelomu dubna a května v sále kulturního domu. Vystaveno bývá 1000 až 1500 vzorků vín hlavně z vinařské podoblasti Velkopavlovické. Výstava je příležitostí setkání vinařů a milovníků vín. Tři nejlepší vína z každé odrůdy jsou oceněna diplomem nebo pamětní plaketou.

Hody - největší svátek ve Velkých Bílovicích, kterého se účastní přes padesát krojovaných párů, je předzvěstí vinobraní. Odehrávají se v září první neděli po svátku Narození Panny Marie (8.9.) V sobotu před hody se ručně staví mája. V hodové dny hosté obdivují krojované průvody. V pondělí v podvečer se udržuje zvyk obřadního tance zaváďka. Úterní večerní zábava pak přináší hody naruby a program s maškarním pojetím.

Svěcení vína - je příležitostí k setkání vinařů nad mladými víny. Slavnost je každoročně pořádána 27.12. večer na svátek sv. Jana, v myslivně. Novozákonní kniha Skutky apoštolů uvádí, že sv. Janovi bylo při jeho apoštolské cestě podáno otrávené víno. Víno bylo požehnané a tak mu neuškodilo. Víra, že víno na sv. Jana požehnané má zvláštní moc a chrání lidi i domácí zvířata je rozšířena už od středověku.

... jen několik ze slavností.

Pro příznivce vína je zde možnost ubytování v místních ubytovacích zařízeních spojenými s lidovými restauracemi.

Místní kraj dovoluje nespočet výletů jak na kole, pěšky či autem. Je zde pár stezek - např - Naučně-poznávací stezka mezi vinicemi Velkých Bílovic.

Samozřejmě Velké Bílovice nejsou jediný vinařská oblast  co stojí za návštěvu - Jižní Morava má ještě okolí Pálavy – Horní Věstonice, Perná, Pavlov, Dolní Věstonice, Dolní Dunajovice, Strachotín nebo  Mikulov.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.11.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.