Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Německo     

Hrady a zámky v Německu část II.

DrachenfelsJen málokterá oblast Starého kontinentu se může pochlubit takovou koncentrací hradů a zámků, jako právě Střední Porýní, táhnoucí se podél majestátní řeky mezi městy Bonn a Bingen. Tajemné legendy, hluboké lesy, ostrá skaliska a středověké hrady kontrastují s malebnými městečky, oblými zátočinami, úrodnými políčky a vinicemi. S přibývajícími kilometry se údolí „postupně zužuje, skály jsou strmější a celkovému výhledu dodávají divoký ráz: ten je oživen lidnatými břehy, skalními převisy a troskami hradů.

 

 

O hradech a zámcích v Německu jsme již napsali první díl. Dnes budeme pokračovat dalšími zajímavými místy v Porýní.

Většina turistů vyjíždí do Porýní z bývalého hlavního města Bonnu, který je ideálním výchozím bodem pro putování Porýním – na nedaleké letiště Kolín nad Rýnem/Bonn denně létají spoje z pražské Ruzyně. Do Kolína nad Rýnem/Bonnu každý den z Prahy létá nízkonákladová společnost Germanwings, jejíž letenky je možno pořídit již od 19,90 € včetně poplatků. Rezervace na  www.germanwings.com.

Registrujte se u nás zdarma, po úspěšné registraci bude na váš email chodit včas upozornění na podobné akční slevy letenek.

Sayn

SaynDále po proudu, nedaleko městečka Andernach, se nachází podivní sousedé – hrad Sayn a zámek Sayn. Z osm set let starého hradu je úžasný výhled na panorama údolí i na Eifelské pohoří. Středověkou atmosféru doplňují sokoli a orli z místní ornitologické stanice. Součástí přilehlého parku je botanická zahrada, v níž mezi palmami a banánovníky poletují exotičtí motýli. Při troše nepozornosti se vám pod nohy připlete leguán nebo želva. Naproti tomu je zámek Sayn jednou z významných neo-gotických perel Porýní, která společně s okolní panenskou přírodou dotváří dokonalý romantický obraz. Prošel nedávnou rekonstrukcí a uvnitř bylo zřízeno muzeum oblasti proslulé výrobou ozdobných kovových odlitků. Přístupné jsou také zámecké komnaty vybavené exponáty mapujícími život posledních šesti generací rodu Sayn-Wittgenstein.

Ehrenbreitstein

Z romantické rozněžněnosti vás vyvede pohled na pevnost Ehrenbreitstein, jednu z nejvýznamnějších a nejimpozantnějších pevností v Evropě, která stejně jako Gibraltar nebyla nikdy dobyta. Již od 11. století shlíží ze strmé skály na soutok Rýna a Mosely a slouží jako součást obranného systému města Koblenec. Svou současnou podobu získala v dobách Pruska a její demilitarizaci nařídila až Versailleská smlouva.

Koblenec

Dva tisíce let dlouhá historie třetího největšího města oblasti Porýní-Falc je znát na každém rohu. Koblenec se může pochlubit nepřeberným množstvím kulturních a historických památek, bludištěm úzkých uliček i přátelskou atmosférou vládnoucí na většině náměstíček a promenád. Při procházce centrem ohromí návštěvníky středověké kostely (Sv. Florián, kostel Panny Marie), nádherně rekonstruované historické domy, ale také množství příležitostí k nakupování či odpočinku nad šálkem dobré kávy nebo místního vína. Soutok řek Rýn a Mosel střeží obří jezdecká socha císaře Viléma I.

Zámek Stolzenfels

StolzenfelsPůvodní středověký hrad pocházející z dvanáctého století byl ve století devatenáctém přestavěn pruskou královskou rodinou na neo-gotický zámek se skvostnými interiéry. O obnovu hradu zdevastovaného francouzskými vojsky se postaral korunní princ, později král Fridrich Vilém IV, který jej dostal darem. Pod vedením berlínských architektů Fridricha Schinkela a Fridricha Augusta Stülera vzniklo letní sídlo dýchající středozemní atmosférou. Dochovaly se původní obranné i obytné věže s plochými střechami, pergolové zahrady i terasy. Neo-gotické vybavení hradu doplňují cennosti ze soukromých královských sbírek a mají evokovat slávu dob dávno minulých.

Marksburg

Na dohled přes řeku se majestátně tyčí skutečný rýnský skvost - hrad Marksburg, který jakožto jediná neporušená pevnost na Rýnu dokumentuje život na hradech od 13. století. Jeho architektonický charakter reprezentuje stavitelský vývoj trvající více než 700 let: impozantní stavbě nechybí cimbuří, hradby, bašta ani hradní příkop. Ve středověku bylo opevnění hradu postupně zesilováno a doplněno střelnými zbraněmi, díky nimž nebyl hrad nikdy dobyt. V dobách míru býval Marksburg využíván jako státní věznice, od roku 1930 je pak sídlem Německého spolku hradů. Stavba je součástí světového dědictví UNESCO.

Boppard

BoppardPůvodně římská osada založená v roce 50 n.l. má nejlépe zachované římské městské hradby v celém Německu: z původních 35 hradebních věží se jich dochovalo jedenáct. Staré město je plné historických budov, kostelů, klášterů, paláců a měšťanských domů. Panoramatu městečka dominuje kostel Sv. Severia, jehož dvojice věží byla zbudována z trosek římských lázní. Víno z místních vinic je pokládáno za nejlahodnější v oblasti středního toku Rýna.

Katz a Rheinfels

Jsou dalšími z originálních zástupců rýnských hradů, vybudovaných v hlubokém středověku, kdy sloužily převážně k výběrům mýtného. U St. Goarhausenu byla řeka příliš široká na to, aby mohla být kontrolována pouze z jednoho břehu. Proto se vévoda z Katzenelnbolgenu rozhodl vystavět na každém břehu jednu pevnost, aby mu žádné dění na řece neuniklo. Že se jednalo o více než prozíravé rozhodnutí dokazuje fakt, že vévodovi přineslo bohatství, jímž se mohl rovnat dvěma nejmocnějším pánům na Rýnu. Po téměř úplném zničení francouzskými vojsky na sklonku osmnáctého století byly oba hrady na přelomu devatenáctého a dvacátého století pečlivě rekonstruovány. Dále se jejich osudy rozcházejí – hrad Katz dnes slouží pro rekreaci německých finančních činitelů, zatímco Rheinfels je otevřen pro veřejnost. Součástí hradu je také muzeum, které popisuje pestrou historii obou hradů.

St. Goar a St. Goarhausen

Původně rybářské vesničky, později města v podhradí Rheinfelsu a Katzu, spolu sousedí přes řeku. Samozřejmostí jsou charakteristické hrázděné měšťanské domy, přičemž St. Goar se může pochlubit také okouzlujícím pozdně gotickým evangelickým kostelem a neo-gotickým katolickým kostelem.

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.03.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.