Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Karneval v Arrecife na Lanzarote

Karneval LanzaroteNejvětší událostí ve španělsky mluvících zemích je bezesporu každoroční karneval. Ten v Arrecife letos začal 5. února. Ačkoliv se konal celých 12 dní, mnoho lidí vnímá jen ty nejzásadnější události, jako je průvod a závěrečné pohřbívání sardinky.

 

Co se tedy děje v ostatních dnech?

První velkou událostí je zahájení karnevalu. Každý rok je vymyšlen nějaký příběh na historické téma, který je zde zahrán stejně jako na divadelních prknech, jen místo kulis se vše odehrává v reálném prostředí a celá scéna zabere několi ulic včetně pevnosti.

 

 

Lanzarote je součástí Kanárských ostrovů. Ostrov je sopečného původu, s přibližně sty vulkány. Sopky zde byly činné dokonce v 18. a 19. století. Rozloha ostrova je přibližně 800 km2, což je zhruba čtvrtinová rozloha Karlovarského kraje.

Průměrné teploty na Lanzarote:

leden 19°C
únor 19°C
březen 21°C
duben 22°C
květen 23°C
červen 25°C
červenec 26°C
srpen 28°C
září 27°C
říjen 25°C
listopad 22°C
prosinec 20°C
Noční teploty se pohybují po celý rok mezi 14-21 °C

Další dny je veškeré dění koncentrováno v uzavřeném prostředí. Tento rok to bylo na výstavišti. Volila se zde například královna karnevalu mezi seniory. Vůči této akci jsem byla poněkud skeptická, ale kultura a lidé jsou tu tak odlišní, že se nenudíte ani mezi "důchodci". Osm kandidátek v nádherných kostýmech předvedlo svou show. Kdybych nebyla hned u pódia, nikdy bych nevěřila, že jim je tolik let. Energie z nich sršela a diváci byli nadšení. Následovala volba královny karnevalu mezi dětmi. Hala místního výstaviště se naplnila k prasknutí. Po městě běhali malí policisté, víly, šermíři, čarodějnice...

Velmi očekávanou událostí byla soutěž lidových pěveckých skupin "Murgas". Murgas jsou minimálně 20 členné sbory, které jsou doprovázeny pouze bicími nástroji. Většinou zpívají populární písně, u kterých změní text. V těch se pak objevují kritické názory k politice a obecným problémům společnosti. Písně jsou plné humoru a ironie. Během zpěvu používají píšťaly zvláštního zvuku. Každá murga má 30 minut, aby přesvědčila porotu, že je nejlepší. Tato soutěž trvá 3 dny.

Zhruba v polovině karnevalu se začínají na ulici objevovat různé průvody. Jedním z nich byl průvod arrecifeských muzikantů a ďáblů z bývalého hlavního města Teguise. V čele průvodu šly maškary s velkýma hlavama, tzv. Cabezudos, které tančily, mávaly a fotily se s diváky. Následovali je tři tanečníci s jakýmisi plodinami v ruce, kterými se škodolibě mlátili nejen mezi sebou, ale občas využili nepozornosti přihlížejících. Krásnou přehlídkou je i průvod tzv. Batucadas. Jsou to skupiny bubeníků v kostýmech různých barev a stylů.

Karneval LanzaroteDruhý karnevalový víkend vrcholí nejen program, ale na mnoha místech Arrecife se objevují stánky a pódia. Ovšm dřív jak před půlnocí k těmto pódiím vůbec nechoďte. Budete tam totiž sami. Obyvatele Arrecife oblečené v maskách potkáte nejen na ulici, ale i v barech. Sobotní večer patří soutěží o královnu karnevalu. Bylo neuvěřitelné sledovat, jak ty drobné slečny cupitající na podpatcích, táhnou ohromné konstrukce.


Mohlo by vás zajímat: Levné ubytování na Korfu
Mohlo by vás zajímat: Akční letenky nejen na Kanáry

 

 

Tři dny před koncem karnevalu se oblečte do masky i vy a vyražte do průvodu, který je zde na Lanzarote velmi oblíben, jelikož se ho může zúčastnit úplně každý.  Celý průvod doprovázely alegorické vozy mnoha barev a tvarů, které sloužily zároveň jako výkrmny, nalévárny a diskotéky v jednom. Bohužel jen pro zvané.  Zhruba po třech hodinách došel celý průvod na výstaviště. Z každého vozu se ozývala jiná a jinak hlasitá hudba. Masky pendlovaly od jednoho k druhému a pily, tančily, bavily se pod širým nebem dlouho do rána. Tedy ne všichni. Již kolem jednadvacáté hodiny začaly sanitky sbírat první opilé děti. Všichni to ale brali s klidem a naprostou samozřejmostí. Vždyť je to taky jen jednou do roka. Celá akce byla překvapivě velmi dobře zorganizována a pečlivě hlídána jak organizátory, tak policií.

Karneval LanzaroteDalší den dopoledne byl speciální průvod pro malé děti.

Celý karneval zakončuje pohřeb velké sardinky, jež je tvořena obrovskou dřevěnou konstrukcí. Musí ji nést několik lidí. Muži i ženy se převléknou do černého a cestou k moři naříkají a hlasitě křičí. Potom obrovskou sardinku obřadně spálí. Bývá vyplněna rachejtlemi, takže nakonec mohou účastníci karnevalu pozorovat překrásný ohňostroj. Tento smuteční průvod zahájí 40 denní velikonoční půst.

Na rozdíl od karnevalu v Riu, kde průvod tvoří organizované a vybrané skupiny lidí, na Kanárských ostrovech se do oslav zapojují skoro všichni. Většina akcí začíná až ve večerních hodinách a to někdy i ve 21, 30 hod. Na rozdíl od jiných míst na Lanzarote, v Arrecife je vstup na všechny karnevalové akce volný. Proto neváhejte a vyražte tam i vy a nebojte se vzít s sebou celou rodinu.

 

Za článek děkujeme www.zivotumore.cz


Vložil/a: Daniel Česák 25.02.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.