Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Zima     

Samnaun - skvělé lyžování

Lyžování SamnaunKouzelné horské vesničce jménem Samnaun se zima zdá být ročním obdobím ušitým přímo na míru. Přilehlý lyžařský areál Silvretta Arena (největší ve východních Alpách) je jedním z míst, která mohou zaručit kvalitní sněhovou pokrývku po celou sezonu, a to i v nadmořské výšce 1800 m.n.m.. Dnes, tedy 08.12.2009, je pokrývka sněhu přes 80cm vysoká. Neustále se zlepšující kvalita lanovek spolu s rozšířenou nabídkou zimních aktivit, od carvingu přes jízdu v hlubokém sněhu až k  toulkám zimní přírodou, jistě nenechají žádného milovníka zimných sportů chladným.

Samnaun nabízí 235 kilometrů sjezdových tratí rozprostřených v nadmořské výšce od 1700 do 2900 metrů, takže i při delším pobytu je každý den možné objevit nové, pečlivě upravené trasy, propojené čtyřmi desítkami moderních lanovek a vleků. Jediný problém může nastat při rozhodování: vyzkoušet lyžařský výlet s průvodcem, dát přednost snowboardingu v hlubokém sněhu, nebo se oddat kouzlu carvingu? Nechybí zde snad jediná disciplína zimních sportů. Příznivcům jízdy v hlubokém sněhu nejspíš budou povědomá jména místních svahů jako Alp Bella/Zanderstal, Piz Val Gronda/Vesil či Pardatschgrad.

Lyžování bez čekání

V areálu Silvretta Arena Samnaun/Ischgl byste se neměli setkat s frontami na vlek. A to především díky první dvoupatrové kabinové lanovce. Jediná její kabina totiž vyveze do oblak 180 nedočkavých lyžníků najednou a přepravní kapacita areálu je 80 000 osob za hodinu.

Zimní sezona v Samnaun nabízí spoustu dalších aktivit: pro vyznavače běžeckého lyžování je připraveno 8 kilometrů udržovaných tratí, milovníky zimních procházek jistě uspokojí 40 km vyznačených tras, nechybí ani přírodní sáňkařské dráhy, možnost bruslení, curling či romantické projížďky zasněženým údolím na saních s koňským spřežením.

Místní restaurace jsou vždy na blízku

Pokud budete z lyží už unavení, možná budete chtít navštívit jednu z mnoha místních restaurací. Z nekonečné sjezdovky ke krbu jedné z horských salaší je to tady překvapivě blízko. Je to právě onen poutavý kontrast malebné vesničky a obrovského lyžařského areálu, který činí z dovolené v Samnaun nezapomenutelný zážitek.

Mekka carvingu v údolí Engadin

Právě zde v Samnaun se zrodil carving, který dodal lyžování novou dimenzi. Největší lyžařský areál východních Alp byl svědkem prvního finále švýcarského poháru v carvingovém lyžování, protože zde experti na tuto disciplínu našli ideální podmínky pro řezaný oblouk. Kdokoliv by zatoužil nezávazně si vyzkoušet nejnovější modely carvingových lyží, může využít služeb testovacího centra v Alp Trida Sattel. Je tedy možné vydat se na zimní dovolenou bez vlastní výstroje a půjčit si vyhovující vybavení až na místě. Dvě místní lyžařské školy zase nabízejí různé druhy výuky carvingového lyžování.

Co je to carving?

CarvingWikipedie k tomu říká: Carving nebo také Carvingové lyžování je druh sjezdového lyžování.
Je obloukem řezaným, s minimem smyku, ideálně bez smyku. Při carvingovém oblouku jsou nohy od sebe alespoň na šíři ramen. Fáze zahájení oblouku je typická nakročením a zatížením vnitřní lyže s postupným vkloněním do oblouku a ve směru oblouku, aby zůstala v záběru špička lyže. Fáze vedení oblouku je již jízdou po hranách obou lyží, s tělem vkloněným do oblouku, pohledem ve směru oblouku a zachováním širšího postoje. Fáze výjezdu z oblouku je bez smyku, těžiště se krátce vrací nad lyže a plynule navazuje fáze zahájení dalšího oblouku. Nejlépe je začít na krákých, hodně krojených lyžích. Ideální jsou snowblade s délkou 99 cm. Pánev se vkloní do oblouku, až se podaří postavit lyže na hrany. Carvingové lyže potom samy zatáčejí oblouk podle poloměru svého vykrojení. Těžiště by mělo být co nejvíce vpředu, aby špička lyže mohla zahájit oblouk a mělo by se jet po hranách obou lyží. Jeden oblouk navazuje na druhý. Hole jsou připraveny, není však nutné jimi píchnout před obloukem. Při novém oblouku ani jedna lyže neztrácí kontakt se sněhem. Čím více jsou lyže na hraně, tím prudší je zatáčka. Carvingový oblouk je nebrzdivý, naopak každým obloukem může lyžař ještě zrychlovat.

Jeden z největších snowparků v Evropě

Alpské lyžování i snowboarding vedle sebe mohou existovat i harmonicky. Středisko Silvretta Arena Samnaun/Ischgl snowboarding podporuje již od jeho prvopočátku a v roce 1993 se zde konal první oficiální světový pohár. Od té doby se Silvretta Arena snaží vytvořit snowboardistům ideální podmínky. ‚Boarders Paradise‘ (Ráj prknařů) je se svými 1100 metry a více než 30 překážkami a skoky jedním z největších snowparků v Evropě, se speciálními zónami pro zkušené i začínající jezdce a pro děti.

Výhody pro rodiny

Celá řada inovací zaměřených na rodiny s dětmi zajišťuje, že si každý člen může užít zimní dovolenou podle svých představ. Zkušení instruktoři lyžování obou místních lyžařských škol poskytnou prvotřídní servis: vaše děti vyzvednou a postarají se o ně v průběhu celého dne. Pro velmi malé děti je připravena dětská školička umístěná přímo uprostřed lyžařského areálu, takže je rodiče mohou kdykoliv navštívit. Restaurace nabízejí menu pro děti a v celém areálu jsou rodinám poskytovány zvláštní cenové výhody. Věkový limit pro dětský skipas byl zvýšen na 16 let a děti mladší sedmi let lyžují zadarmo. Zkrátka nepřijdou ani svobodní rodiče: při koupi skipasu pro dvě děti a alespoň jednoho dospělého obdrží ostatní děti skipas zdarma.

Doprava do Samnaun

Ze švýcarské strany můžete do Samnaun dojet přes Engadinstrasse, v zimě přes tunel Vereina a v létě přes průsmyk Flüela. Od roku 1999 je díky tunelu Vereina možné dopravit se i vlakem z Curychu za necelé dvě hodiny. Z Německa a Rakouska pohodlně dojedete po Inntalstrasse přes Landeck a Pfunds, kde odbočíte směrem na Spiss a Samnaun. Doprava do Samnaun nikdy nebyla rychlejší než dnes, po otevření tunelu Landecker v létě 2000.

Ceník skipasů najdete zde.
Počasí

Skimapa:
samnaun

Vložil/a: Daniel Česák 08.12.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.