Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cykloturistika     

Cyklovýlet z Úštěku do Zubrnic

Chcete-li strávit krásnou dovolenou s kolem v Čechách, zvolete městečko Úštěk na polovině trasy mezi severočeskými městy Česká Lípa a Litoměřice. Úštěk je znám krásným historickým náměstím a nedalekým rekreačním areálem na březích rybníka Chmelař. Ve zdejším kempu se můžete ubytovat a vyrážet na pěší vycházky i na výšlapy na  kole.

Jedna ze zajímavých cyklotras vede od Chmelaře až do Velkého Března na břehu Labe, což je v podstatě na druhé straně kopců, které se vám postaví do cesty. Pokud nechcete šlapat celý kopec z Velkého Března zpátky, nemusíte sjíždět až do labského údolí. Pro krásné zážitky si stačí dojet do vesnice Zubrnice zhruba na půlce trasy. Snad jedinnou negativní stránkou této cesty je, že vede převážně po frekventované silnici.

 

 

Jakým směrem se vydáte

Cesta mírně stoupá již od hlavní silnice, ze které se kousek od rybníka Chmelař odbočuje doprava směrem na Ústí nad Labem kvalitní asfaltová silnice. Příliš si neodpočinete, jelikož budete šlapat téměř stále do kopce až do obce Lovečkovice. Odměnou vám však bude krásná okolní krajina a úžasné výhledy. Ne nadarmo to bývala nejatraktivnější část šestikilometrové úzkokolejky, po které jezdívaly vláčky z Úštěku přes Zubrnice až do Velkého Března.  Železnice byla však ve druhé polovině 20. století zrušena. O její obnovu se nyní snaží nadšenci, kterým se podařilo zprovoznit prozatím trasu mezi Zubrnicemi a Velkým Březnem.

 

Hrad Levín

My tedy jedeme na kole a neprve projedeme vesnicí Levín, ve které stával kdysi hrad. Obec Levín je položena v malebném prostředí nad údolím Černého potoka. Dominantou je zvonice týčící se na zalesněném pahorku, která je z dálky viditelná. Krásnou přírodní scenérii umocňuje opodál stojící kopec Sedlo. Levín samotný stojí za zastavení, neboť je zde řada zajímavých památek.


Ubytování - Litoměřice

  Cena na noc pro dva - 666 Kč
 

Penzion Dubina

Cena na noc pro dva - 702 Kč
 

Relax

Cena na noc pro dva - 920 Kč
 

Penzion Veget

Cena na noc pro dva - 1 042 Kč

 

Dál až do Zubrnic

Stoupání skončí v obci Lovečkovice, kde se vozovka láme směrem dolů. Při sjezdu se vám otevřou nádherné výhledy do Labského údolí, vpravo se tyčí televizní vysílač na Bukové hoře a prudký sjezd vás přivede do cíle výletu, kterým je obec Zubrnice. Určitě nebudete litovat, neboť urbanisticky i krajinářsky unikátně umístěná obec v kopcích Českého středohoří ukrývá skanzen lidové architektury. Návsi vévodí barokní studna ze 17. století, opodál stojí kostelík, který je zpřístupněný a příležitostně se v něm konají výstavy. Za ním je fara a expozice staré vesnické školy. Hlavní atrakcí jsou roubené, hrázděné i zděné stavby, jejichž interiéry jsou zařízeny tak, jak v nich žili lidé zhruba před 300 lety. Najdete zde i vodní mlýn napájený z Lučního potoka včetně mlýnice.

 

 

Nad obcí je zajímavá technická památka, kterou je nádraží postavené v r. 1890 na lokální dráze Velké Březno – Úštěk. Obdivovat zde můžete historické lokomotivy a vagóny.

Až se všechno prohlédnete, můžete se vydat na zpáteční cestu stejnou trasou.

 

Délka trasy celkem: 20 km

Náročnost: velká díky kopcům

Povrch: kvalitní asfalt

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.