Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Metro Praha

Foto, cs.wikipedia.orgVůbec první návrh na stavbu podzemní dráhy padl už v roce 1898. Tehdy s ním přišel Ladislav Rott. Avšak neuspěl. Tento podnět byl doslova smeten ze stolu a uznán pro hlavní město nepotřebným.

Historie pražského metra se tak začíná psát až rokem 1974. To znamená, že má za sebou přes čtyřicet let provozu, a tak u příležitosti oslav v roce 2014 došlo třeba i na zajímavý projekt Umění v metru. Jeho záměrem bylo návštěvníkům připomenout význam zdejších uměleckých děl a autorů. Některé počiny rozhodně patří k nadčasovým a mají vysokou uměleckou hodnotu.

V sedmdesátých letech jeho provoz odstartoval trasou C vedoucí z dnešního Florence (tehdy se stanice ještě ovšem jmenovala Sokolovská) na Kačerov. Síť metra je dále tvořena trasami A a B.

Na trase A byly provedeny dosud poslední úpravy. Prodloužila se, takže metrem se v současnosti dostanete ze Skalky přes Dejvickou až do Nemocnice Motol. Tento úsek měří 17,1 km. V případě, že ji budete potřebovat, na jízdním řádu ji zpravidla najdete označenou zeleně. Na cestě z Motola na Skalku, nebo odbočkou do Depa Hostivař využijete celkem sedmnáct stanic.

Stanice linky A

Nemocnice Motol, Petřiny, Nádraží Veleslavín, Bořislavka, Dejvická, Hradčanská, Malostranská, Staroměstská, Můstek, Muzeum, Náměstí Míru, Jiřího z Poděbrad, Flora, Želivského, Strašnická, Skalka, Depo Hostivař.

 

Foto, cs.wikipedia.org Foto, cs.wikipedia.org
Motol - A Flora - A

Takzvané Béčko vede ze Zličína na Černý most. Tradičně je značeno žlutou barvou a disponuje hned čtyřiadvaceti stanicemi.

Stanice linky B

Zličín, Stodůlky, Luka, Lužiny, Hůrka, Nové Butovice, Jinonice, Radlická, Smíchovské nádraží, Anděl, Karlovo náměstí, Národní třída, Můstek, Náměstí Republiky, Florenc, Křižíkova, Invalidovna, Palmovka, Českomoravská, Vysočanská, Kolbenova, Hloubětín, Rajská zahrada, Černý Most.

 

Foto, cs.wikipedia.org Foto, cs.wikipedia.org
Stodulky - B
Smíchovské nádraží - B


Trasa C se značí červeně, vede z Hájů na Letňany a má celkem 21 stanic. Zatím poslední nová trasa pojmenovaná D, se teprve chystá. Zahájit stavbu magistrát hlavního města plánuje na rok 2017, proběhnout by měla ve dvou etapách a odhaduje se, že provoz tu nebude zahájen dříve než v roce 2022.

Stanice linky C:

Letňany, Prosek, Střížkov, Ládví, Kobylisy, Nádraží Holešovice, Vltavská, Florenc, Hlavní nádraží, Muzeum, I.P. Pavlova, Vyšehrad, Pražského Povstání, Pankrác, Budějovická, Kačerov, Roztyly, Chodov, Opatov, Háje.

 

Foto, cs.wikipedia.org Foto, cs.wikipedia.org
Kobylisy - C
Nádraží Holešovice - C


Animace: postupné rozšiřování pražského metra

Celkem se metro v Praze může pyšnit délkou něco přes šedesát pět kilometrů a hned osmapadesáti stanicemi, avšak pouze třicet osm z nich je bezbariérových. To je z důvodu zastaralé koncepce, kde se s takovou variantou zkrátka nepočítalo. Tři stanice jsou přestupní. I tak je ale pražské metro velmi vytížené a ročně se s ním sveze podle dostupných informací úctyhodných bezmála šest set miliónů cestujících. Nejvíce jich pak statistiky zaznamenávají na I. P. Pavlova a Dejvické.

Provozní doba

Metro je v provozu každý den, začíná v 5:00 hodin a končí ve 24:00 hodin. Intervaly se liší podle denní doby i podle toho, zda potřebujete přepravu využít o víkendu nebo ve všední den. Nebudete však muset čekat na spoj déle než deset minut.

A dodnes se můžete při nejrůznějších významných příležitostech dokonce svézt původními vozy vyrobenými v Sovětském svazu. Tři má ve svém vlastnictví Dopravní podnik, který provozuje metro, čtvrtý našel svoje místo v muzeu a pátý slouží pro testovací účely. Typ Ečs jezdil od samých počátků až do roku 1997. Původně byla pro pražské metro projektována vozidla nesoucí označení R1, ale do běžného provozu se nikdy nedostala. Poslední typ M1 byl nasazen v roce 2000.

 

Foto, cs.wikipedia.org

Plán pražského metra, trasy A,B,C


Jízdenku si zakoupíte v informačních centrech, přes internet, v automatu nebo docela jednoduše za pomoci vlastního mobilního telefonu.

Mapa Prahy

Výluky - aktuality

Prodej kuponu MHD

Jízdní řády

Metro se skládá ze tří tras: Trasa A, Trasa B a Trasa C.

Revizoři – přepravní kontrola

Cena sms jízdenek

90min. – 32 Kč

30 min. - 24 Kč

24 hod. - 110 Kč

 

Metro C , www.radicestujeme.euStanice metra C - Opatov

 

Automat na jízdenky, www.radicestujeme.euNový jízdenkový automat MHD s digitálním displayem a možností platby kreditní kartou
Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.