Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Doprava (MHD) v Hamburku

Ať už se vypravíte do Hamburku pracovně, anebo za poznáním či zábavou, budete zcela jistě využívat služeb místní hromadné dopravy. A jak se tedy co nejrychleji a spolehlivě pohybovat po tomto krásném přístavním městě? Auto zaparkujte někde na hlídaném parkovišti a využijte v plné míře městskou dopravu.

Tu zajišťuje ve městě a  jeho okolí Hamburský dopravní spolek (Hamburger Verkehrsverbund – HVV), a to autobusy, metrem U-Bahn, příměstskými vlaky S-Bahn, říčními trajekty. Tramvaje tu od roku 1978 nejezdí, celá síť tramvajových linek byla tehdy zrušena. Její obnovení se však připravuje.

 

Hlavním cílem HVV je zjednodušit a integrovat dopravu tak, aby celý systém plně vyhovoval cestujícím, a ti mohli volit ty nejvýhodnější tarify. V současném systému HVV je integrováno více než 35 dopravních společností.

 

Autobusová doprava je rozdělena na:

  • městské linky – ty jsou označeny třímístným číslem
  • metrobusy (MetroBusse) - pro radiální linky s krátkým intervalem provozu je číslování 1 – 15, pro tangenciální linky číslování 20 – 27; spojují hlavně vlaková nádraží s příměstskými linkami
  • rychlobusy (SchnellBusse) – spojení pro okrajové části města s centrem; příplatek je 1,80 Euro
  • expresbusy (EilBusse) – jejich číslování je 31 -37; během ranní a odpolední špičky dopravují cestující z a do práce, bez příplatku; spojují obytné čtvrti s S-Bahn
  • NachtBusse – v provozu jsou od čtvrtka do neděle, v tu dobu nejezdí vlaky S-Bahn
  • KleinBusse – nyní je v provozu pouze linka 362, a to v oblasti Großenlohe – Rahlstadt
  • Stadt-und RegionalBusse – spojení městských čtvrtí a příměstskými oblastmi

 

Cena jízdného je od 1,50 až 3,00 Euro za jednotlivou jízdu, celodenní jízdenka pro celou síť HVV stojí 8,20 Euro a 18,30 Euro celodenní skupinová jízdenka pro jednoho dospělého a 1 až 3 děti.

Společnost HVV ručí za provoz v přesných časových limitech – HVV Garantie. Pokud by došlo ke zpoždění 20 minut, byla by cestujícím vrácena polovina jízdného.

 

Metro (U-Bahn, HochBahn)

Metro má v provozu čtyři linky, jež provozuje společnost Hamburger Hochbahn. Metro v Hamburku vede hlavně na povrchu, a to především nad úrovní ulic a kanálů. Pod povrchem vede jen 40 kilometrů tratí z celkového počtu 104 kilometry.

V provozu je hamburské metro od 4:00 do 1:00, s intervaly po 5, 10 a 20 minutách. V noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli funguje i noční provoz, s intervaly po 20 minutách.

 
Mapa metra, pro zvětšení klikněte, Autor plánu: By Maximilian Dörrbecker (Chumwa) [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

 

Příměstská železnice S-Bahn

Vlaky S-Bahn jsou v provozu denně od 4:30 do 1:00, s intervaly 10 min (6:00 – 23:00) a 20 minut po zbytek noci. V pátek a v sobotu jsou v provozu noční vlaky s intervalem 20 minut. (pouze na území Hamburku).

 

 
Mapa: Hamburk S-Bahn, Autor plánku: Arbalete [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

Další možností dopravy jsou říční přívozy, taxi služba nebo pronájem vozidla.

 

Autor: Jaroslava Linková

 

 

 

 

 

     
  Čtěte také:  
 

Přístav Hamburk

 
 

Festival Reeperbahn ovládne přístavní město Hamburk

 
 

Letiště Hamburk (HAM)


 

Hamburk má Zvířecí park Hagenbeck

 
     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.