Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

EET pokladna pro kadeřnictví a kosmetické služby – co vzít na vědomí, než si takovou koupíte?

Ani kadeřnice a kosmetičky nebudou ušetřeny při další, nyní již třetí a čtvrté vlně EET. Od ledna roku 2021 by v žádném příslušném salónu neměla chybět patřičná EET pokladna pro kadeřnictví a kosmetické služby. Jak se na nadcházející výzvy připravit, to poradíme v tomto článku.

 

 

 

Kdo všechno bude muset EET pokladnu pro kadeřnictví a kosmetické služby mít?

V první řadě ti, kteří mají tyto služby jako živnost – jejich zaměstnanci nic takového řešit nemusí (i když pak budou sami s pokladnou jistě pracovat). Když hovoříme o "těchto službách", máme na mysli skutečné kadeřnické a kosmetické úkony, jako je stříhání vlasů a účesy, aplikace makeupu a další.

Pokud se živíte například prodejem kosmetiky a kadeřnických produktů a dalších potřeb, pak spadáte do kategorie maloobchodu. V takovém případě byste již svou EET pokladnu mít měli – maloobchodu se evidence tržeb týká již od roku 2017.

Pokud sami "kadeřničíte" nebo se věnujete kosmetickým službám, pak jste z hlediska EET řemeslníci a dotkne se vás teprve 3. a 4. vlna evidence.

V jednom případě ale EET řešit nemusíte. Totiž tehdy, pokud za vaše služby přijímáte platby kartou či elektronicky. Takovéto platební metody již podléhají dostatečné kontrole. EET cílí především na ty podnikatele, kteří od zákazníků pobírají platby v hotovosti.

   

Pokud se evidence tržeb bude vztahovat i na vaše kadeřnictví, pořiďte si certifikát

V první řadě bude potřeba získat certifikát EET, který si pak do vaší pokladny nainstalujete. Certifikát bude sloužit k identifikaci vašeho podniku. Certifikát získáte online na Daňovém portálu, ještě předtím ale budete muset zažádat o autentizační údaje (přihlašovací jméno a heslo).

O tyto údaje lze zažádat buď osobně na finančním úřadě, případně elektronicky na samotném Daňovém portálu. V prvním případě je dostanete ihned, v tom druhém může jejich odeslání do datové schránky nějakou dobu trvat.

Celý proces zde vysvětlovat nebudeme, nicméně vás odkážeme na toto video, kde je získání certifikátu popsáno krok za krokem.

 

 

Máte certifikát? Je načase zvolit vhodnou pokladnu

Vaše možnosti jsou v tomto ohledu velice rozmanité, ale nemusíte hned utrácet desetitisíce za ty nejdražší pokladny. Vše by se mělo odvíjet především od počtu vašich zákazníků a denních tržeb ve vašem salónu.

  • Pokud přijímáte jen několik málo plateb za den, třeba vám může stačit aplikace do mobilu či počítače, kterou jen propojíte s tiskárnou k vystavování účtenek. Na našem trhu je takových aplikací k dispozici vícero – jejich typickým reprezentantem je například aplikace LétoPOS.
  • Dražší variantou je pořízení dotykové, potažmo registrační pokladny, která vyjde přibližně na 10 tisíc korun. Takové pokladny by měly ideálně nabízet vícero funkcí a odpovídat konkrétním potřebám vašeho salónu. Pokud občas sami za klienty vyjíždíte, měla by pokladna být lehká a přenosná, mít zabudovanou tiskárnu účtenek a samozřejmě být připojitelná k internetu. Toto řešení je vhodné spíše pro větší salóny s desítkami klientů.
  • Větší pevné pokladny za desítky tisíc, jaké jsou například v restauracích, se v kontextu kadeřnictví a kosmetických služeb pravděpodobně příliš neuplatní. Předpokládají stovky plateb za den, což není u valné většiny kadeřnictví normou. Přesto je zde pro jistotu zmiňujeme. Lepší pro vás nicméně bude sáhnout po některé ze dvou předchozích možností.

Nakonec zbývá do vaší pokladny nainstalovat získaný certifikát a můžete začít evidovat!

   

Pár rad závěrem…

  • Kromě evidence v běžném režimu můžete evidovat také ve zvláštním režimu, kde vystavujete účtenky ručně a jednou začtvrté roku přiznáte své tržby ve formuláři pro finanční úřad. Nejedná se o příliš praktické řešení, ale za zmínku stojí. Více se dočtete zde.
  • Vaše provozovna by měla být vybavena informační cedulkou, že tržby elektronicky evidujete. Správné znění cedulky by mělo být následující: „Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“

Snad vám tento článek pomůže připravit se na příchod další vlny EET s větší jistotou! Chcete-li cokoliv dodat, můžete tak učinit v komentářích!

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 20.10.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.