Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Fauna a flóra Kapverdských ostrovů

Kapverdy leží v Atlantském oceánu, na západ od severní Afriky. Tvoří je 15 ostrovů, vzniklých sopečnou činností. Spolu s Madeirou, Azory a Kanárskými ostrovy jsou součástí takzvané Makaronezie – Šťastných ostrovů.

 

 

Některé návětrné ostrovy Kapverd jsou téměř pusté, bez zvířectva a vegetace a připomínají spíš poušť, protože jsou ovlivněny pasáty, které přináší písek ze Sahary; na jiných jsou bílé pláže, či úrodné oblasti, kde se pěstuje cukrová třtina, najdou se tu i kávovníkové a čajovníkové plantáže, včetně tropického ovoce.

Fauna a flóra na Kapverdách je jedinečná, žije tu spousta endemických druhů jak zvířat, tak i rostlin, které obvykle po období dešťů vykvetou a některé z kapverdských ostrovů se změní v zelenou zahradu.

 

obr. pixabay.com


Endemický druh datlovníku Phoenix atlantica, nazývají místní obyvatelé tamareira a mají ho ve znaku ostrova. Další rostlinou je tamaryšek Tamarix senegalensis, anebo sukulent Zygophyllum, který je slanomilný. Zajímavým druhem je i plazivý keř, z nějž místní pletou košíky - Bruta Cocculus pendulus. Endemický chřest Asaparagus squarrosus je jedním z těch, co vypadají jako již neživý porost, ale po období dešťů se probudí k životu. Nejvíce endemitů se vyskytuje na ostrově Boa Vista, který je třetí největší ostrov Kapverd a nachází se na něm několik chráněných území (celkem jich je na ostrovech deset). Ve vnitrozemí Boa Vista roste vzácná akácie bílá Acacia albida, Sarcostemma daltonii, Erysimus caboverdeanum. Zcela jedinečná flóra se nachází na hoře Monte San António, například pryšec Euphorbia tuckeyna či pelyněk losma Artemisie gorgonum.

 

Rostlinstvo kapverdských ostrovů se přizpůsobilo tamním klimatickým podmínkám, které jsou poměrně drsné – sucho, horko a vítr, s výjimečnými přívalovými dešti, které mají spolu s větrem podobu tropických bouří.

 

Longfin yellowtail, Seriola rivoliana, Kapverdy

Zdroj videa: You Tube CC, Gonzalo Mucientes

 

Co se fauny týká, příznačná pro Kapverdy je největší želva Kareta. Její vejce jsou velká jako golfové míčky. Želvy každoročně připlouvají na ostrov Boa Vista, aby zde svá vejce kladly na písčitých plážích. Po nakladení a zahrabání vajec se želvy již více o své potomky nestarají. Savců žije na ostrovech pět druhů, například Promyka Galerella sanguinea. Ze vzácného mořského ptactva můžeme jmenovat alespoň ledňáčka šedého Alcedo leucocephala či racka stříbřitého. Dále na ostrově žijí suchomilní plazi (kromě hadů) a vzácné druhy motýlů.

Autor: Jaroslava Linková

 

 

   
  Čtěte také:
 

Kde leží Kapverdy?

 

Doba letu na Kapverdy

 

Letište - Kapverdske ostrovy

 

Kapverdské ostrovy: Sal

 

Ostrov Boa Vista splní váš sen o ideální dovolené

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.02.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.