Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Flora a fauna Madagaskaru

Lemuři sifaka a maki, tenrek, vanga, drongo či tisicileté baobaby a tsingy – tyto všechny výjimečné druhy fauny a flory jsou neklamnou známkou toho, že jsme zavítali na  Madagaskar.

 

                                                   
                                               

 

 

Tento ostrov, ležící v Pacifiku na jihovýchod od Afriky, je dodnes domovem mnoha endemitních živočichů i rostlin. Po obydlení ostrova, zhruba před 2000 lety, tu žilo jedinečných zvířat mnohem více, avšak spousta z nich vyhynula (například obojživelní hroši). Hlavním důvodem bylo zřejmě masivní odlesňování krajiny a likvidace deštného pralesa za účelem rozvoje zemědělství.

 

obr. pixabay.com - lemur

 

Madagaskarské druhy lemurů jsou dnes nejohroženějšími primáty na světě; nejvíce z nich však Red Ruffed, tedy lemur červený, který je považován za nejkrásnějšího. Některé druhy obrovitých lemurů už vymřeli -  Megaladapis velikosti orangutana či Archaeoindris, který byl se svými 200 kilogramy větší než stříbrná gorila.

Z chameleonů tu žije neuvěřitelně dobře zamaskovaný pantherchameleon, z ještěrek třeba gekon madagaskarský (Paroedura pictus). Na ostrově nežijí dravé šelmy, až na fossu madagaskarskou, podobající se malé pumě.

 

obr. pixabay.com - pantherchameleon

 

Mezi endemity z ptačí říše patří například různé druhy kukaček (Leptosomus discolor), malgašských pěnic, vangy a červená sova (Red Owl).

Z rostlinstva je zapotřebí zmínit mohutné stromy baobaby – na světě jich bylo zjištěno osm druhů a z toho šest endemických se vyskytuje na Madaskaru. Malgaši z baobabů využívají jak plody, semena a olej, tak i rostlinná vlákna. Na ostrově roste kolem 10 tisíc druhů rostlin, z nichž 90% se nachází pouze tady.

 

obr. pixabay.com - drongo

 

Na Madagaskaru je na 50 národních parků a dalších chráněných rezervací, v nichž je možné typická zvířata i rostliny tohoto ostrova spatřit. Oblast zbylých deštných pralesů Antsinanana se šesti národními parky byla zapsána na listinu světového dědictví UNESCO.

 

obr. pixabay.com - fossa

 

Madagaskar rádi navštěvují  - kromě přírodovědců – také milovníci přírody; země je vhodná pro ekosturistiku – příjmy z ní významně přispívají k ochraně ohrožených endemitních druhů fauny.

Madagaskar se, mimo jiné, honosí také svými krásnými plážemi s palmami. V jižní pouštní části ostrova rostou vzácné sukulentní rostliny.

 

obr. pixabay.com - baobaby

 

Autor: Jaroslava Linková

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, autor: Filmowe relacje z wycieczek

 

 

   
  Čtěte také:
 

Kde leží ostrov Madagaskar?

 

Průvodce Madagaskarem

 

Měna a ceny na Madagaskaru

 

Doba letu na Madagaskar

   

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.02.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.