Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava ve Štrasburku

Štrasburk (Strasbourg) je  francouzské město, rozkládající se podél řeky Rýn, na německo – francouzské hranici. Po mostě přes Rýn můžete projet do německého města Kehl. Však také v minulosti patřil Strasbourg střídavě pod německou a francouzskou vlajku. Pro lepší připomenutí tohoto města zmiňme významnou světoznámou katedrálu Notre-Dame, vystavěnou ve 12. – 15. století z červeného pískovce.

 

 

Ve Štrasburku žije více než čtvrt milionu obyvatel, v celé metropolitní oblasti (příměstské lokality) je jich víc než 400 tisíc. Pro ně i pro turisty funguje ve městě snad nejmodernější tramvajový systém s nejhezčím vozovým parkem na světě. V provozu je šest barevně odlišených linek – A, B, C, D, E, F. Současná délka tratí je více než 33 kilometrů. Tratě jsou vedeny z velké části i pěšími zónami a linky A a D vedou mezi zastávkami Ancienne Synagoque a Rotonde podpovrchovým tunelem. Bylo dokonce naplánováno prodloužení trati do německého Kehlu.

Všechny tramvaje jsou nízkopodlažní a mají bezbariérový přístup – úroveň nástupiště je stejná s úrovní vozidla. Na zastávkách najdete nejen automaty na výdej jízdenek, ale také několik označovačů jízdenek – ve vozidle se lístky neoznačují.

Tramvajový provoz začíná od pondělí do soboty ve 4.00 hod. ráno a končí v noci v 0.30hod. V neděli a o svátcích je to od 5.30 – 0.30hod. Ve dne jsou intervaly jízd kolem 5 minut, večerní pak 15 minut. Jízdní řády a ceny jízdného můžete najít tady.

Centrální přestupní stanicí je zastávka Homme de Fer, která se nachází ve středu města, na stejnojmenném náměstí.

 

Mapa tramvajové sítě, autor: Maximilian Dörrbecker (Chumwa) creativecommons.org/licenses/by-sa,  Wikimedia Commons

 

K hlavním dopravním linkám ještě patří autobusový spoj G, který jezdí v intervalech 4 – 9 minut ze stanice Espace Européen de l’Entreprise do stanice Gare Centrale, k tramvajové lince C.

Štrasburk by mohl být vzorem pro ostatní evropská města v tom, jak řešit městskou dopravu pomocí tramvajových linek.

MHD pochopitelně doplňují také autobusy, a to spoje A, B, TAD2+, TAD3+ a spoje 510, 520, 530.

Dále je ve Štrasburku vybudována rozsáhlá síť cyklostezek a  bikesharing funguje bez problémů.

Autor: Jaroslava Linková

 

 

     
    Mohlo by vás zajímat:
   

Vše důležité, co byste neměli minout v městě Štrasburk

   

Letiště Štrasburk (SXB)

    Vlakové nádraží Štrasburk
     


 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.09.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.