Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jak vysoko létají letadla Airbus a Boeing

Nejobvyklejší letovou hladinu mají dopravní letadla ve výšce 9 – 13 kilometrů, a to při již ustáleném letu. Má to hned několik důvodů:

 

 

  • je tam řidší vzduch; to znamená jeho menší odpor, čímž vznikají nižší náklady na spotřebu pohonných hmot a lety jsou levnější; moderní trysková letadla si mohou dovolit větší rychlost
  • v této výšce dochází k menšímu výskytu turbulencí
  • objevuje se tam méně negativních jevů, spojených se zhoršeným počasím
  • letadla jsou „rozptýlena“ v různých letových hladinách a tím se lépe plánuje a koriguje letecký provoz (menší letadla mají nižší letové hladiny)
  • při krizových situacích mají piloti víc času na jejich řešení
   

Letové hladiny se označují zkratkou FL – Flight Level. Hodnoty se uvádějí ve stopách: 10 tisíc stop se rovná 3050 metrů. Odborné označení výšky letu FL350 tedy znamená, že letová hladina je 35 tisíc stop, což se rovná výšce 10675 metrů = 10,675 km.

Tam, kde je řidší vzduch, je také nižší jeho tlak. To znamená, že v uvedených výškách by po několika vteřinách letu upadli cestující do bezvědomí. Nestane se tak proto, že tlakové podmínky v kabině se průběžně upravují – během stoupání se mění tlak v kabině na takový, který je běžný na zemi, v nadmořské výšce kolem jednoho tisíce metrů.

A proč nelétají letadla ještě výše? Jednak k optimálnímu výkonu potřebují proudové motory určité procento kyslíku, za druhé k vodorovnému letu potřebují letadla získat dostatečný vztlak, a toho by ve velmi řídkém vzduchu nedocílila. Velká dopravní letadla jsou vybavena křídly se značně velkou plochou, čímž dosahují potřebný vztlak při vysokých letových hladinách.

   

Ukázka některých maximálních letových hladin:

  • Airbus 330 se dvěma proudovými motory – 12500 metrů = FL410
  • Airbus 320 se dvěma proudovými motory – 12100 metrů = FL396
  • Boeing 747 Jumbo Jet - 4 proudové motory - 13140 metrů = FL439
  • Concorde - 4 proudové motory s přídavným spalováním - 18300 metrů = FL600

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Kolik benzínu spotřebují dopravní letadla?

   

Maximální rychlost letadel Airbus a Boeing

     
Vložil/a: Daniel Česák 23.02.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.