Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jaká měna se používá ve Švédsku?

Švédsko je sice členem Evropské unie, ale udržuje si měnovou samostatnost. Jejich vlastní měnou je švédská koruna – SEK (označení v obchodech bývá jen Kr.).  Švédská koruna se dělí na öre - 1 SEK = 100 öre, ale tyto drobné se v běžném oběhu nepoužívají. Mince jsou v hodnotách 1, 5 a 10 SEK a bankovky v hodnotách 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 SEK.

 

Aktuální kurz ČNB k naší měně je 1SEK = 2,51 Kč.

 

Vypravíte-li se do švédských měst, můžete se spolehnout na svou platební kartu – je možné s ní platit téměř všude (hotely, pumpy, supermarkety, restaurace, muzea, autobusy i tržnice, atd.). V bankomatech si můžete vybrat hotovost - tu u sebe mějte připravenou na drobnější nákupy – zmrzlina, občerstvení, suvenýry.

Když se ale vypravíte do méně obydlených a divokých oblastí, je třeba mít u sebe dostatečnou hotovost, neboť v divočině narazíte spíš na soba než na směnárnu.

 

A jak je to s cenami ve Švédsku? Některé jsou výrazně vyšší než u nás, například služby a alkohol. Pivo v průměrné restauraci vás přijde přibližně na 60 SEK. Chcete-li ušetřit, nakupujte v Lidlu, s největší pravděpodobností jsou právě tam ceny nejnižší.

Jestliže cestujete do Švédska za přírodou, je dobré vzít si s sebou stan - podle tamního zákona Allemansrätt, který dává právo všem pobývat v přírodě – je možné stanovat téměř kdekoli, a to zdarma.

Autor: Jaroslava Linková

    
  Čtěte také:
 

Přehled švédských měst

 

Letiště - Švédsko

 

Přehled zemí, které mají jako měnu euro

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.12.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.