Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Karavan připojený pomocí tažného zařízení vám dává svobodu cestování

Cestujete vášnivě rádi a nechcete se nijak omezovat, pokud jde o to, kde složíte hlavu? Nechcete se omezovat jenom na svět hotelů a dalších ubytovacích kapacit? Toužíte po tom sami si vybrat místo, kde budete spát, třeba u lesa, u řeky, v horách či na pláži? Rádi byste se další den sbalili, a jeli zase o kousek dál, abyste toho poznali co nejvíce? Takové cestování vám většinou cestovní kancelář nenabídne. Skutečnou svobodu na cestách zažijete jedině s vlastním karavanem. Pokud si ho pořídíte, můžete cestovní program měnit podle, aktuální chutí a přespat, kde se vám to líbí. No jo, mít karavan je hezké, ale jak ho připojit k autu, říkáte si teď. Nebojte se, poradíme vám s tím.

 

 

Vychutnejte si pobyt, kde se vám bude nejvíce líbit

Právě tažné zařízení za auto vám při cestování poskytne doslova nečekané možnosti. Spousta z nás se totiž na dovolené začne po chvíli nudit. Chodit na stále stejnou pláž, do moře a zpátky, do města, vydat se na procházky do okolních hor, kdy chtě nechtě blízké okolí brzy projdete a co dál? V hotelu vidíte z oken či balkonu stále tu samou scenérii. To člověka samozřejmě brzy přestane bavit. Prvotní nadšení po pár dnech vystřídá zklamání. Máte-li, ale za sebou karavan, je situace podstatně odlišná. Nejste vázání na konkrétní místo, kde máte sjednanou hotelovou rezervaci, můžete zaparkovat kdekoliv – tedy samozřejmě tam, kde je to dovoleno. Pochopitelně vás nenabádáme k tomu, abyste tábořili třeba v přírodní rezervaci, kde je to zakázáno, nebo bez povolení na soukromém pozemku. I tak ale najdete spoustu míst, kde budete moci zastavit a užít si přírody a zážitků podle vlastní chuti.

 

 

Když zařízení dodá sám výrobce

Určitě už rozumíte, jaké vám karavan přináší výhody. Není třeba ale bezradně krčit rameny nad tím, jak ho za váš vůz připojit. Tento problém má řešení a možná budete překvapeni, že zase není tak složité, jak by se snad na první pohled zdálo. Potřebujete tažné zařízení, jaké najdete na stránkách prodejců jako Rameder, které zajistí bezpečné připojení obytného přívěsu k vašemu vozu. Úplně nejjednodušším způsobem, jak to vyřešit, je zajistit si rovnou nové auto vybavené tažným zařízením už od výrobce. Teď si ale většina z vás nejspíše poklepe po čele, a je to naprostou logické. Přece si nebudu kupovat za drahé peníze nové auto, když mi jde jenom o to, připevnit na ně tažné zařízení? Jistě, máte pravdu. Tahle varianta je ve hře pro případ, že byste uvažovali o koupi nového vozu, jinak samozřejmě ztrácí smysl.


Ve hře je bezpečnost - vaše i ostatních

Většina z vás ale bude volit variantu jinou, kdy je třeba zařízení upevnit na stávající zánovní vůz. Jak byste měli postupovat v takovém případě? Není to zase tak složité. Budete muset využít dodatečnou montáž zařízení. Tady je třeba ovšem upozornit na jednu věc, a sice že

montáž tzv. koule bohužel neumožňují úplně všechny vozy. Na druhou stranu vás jistě uklidní, že v naprosté většině to není problém. Většina značek a typů vozů to samozřejmě umožňuje, ale než začnete něco podnikat, měli byste si to ověřit. Pokud už získáte ujištění, že s vaším autem nebudou při montáži žádné potíže, je nutné se seznámit s pravidly montáže a provozu zařízení. Je to nesmírně důležité kvůli bezpečnosti na silnici – nejenom vaší vlastní, ale ostatních účastníků silničního provozu. Rozhodně byste to neměli podceňovat. Zvlášť proto, že i silniční policie si dává záležet, když vidí, tažné zařízení. Pokud by neprošlo kontrolou, budete platit pokutu.

 

 

Domácí montáž v žádném případě

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že žádná montáž typu domo róbo nepřipadá v úvahu. Pokud by vás někdo k takovému kroku ponoukal, rázně ho odmítněte, i když jeho cenová nabídka možná bude znít docela lákavě. Je nutné zdůraznit, že tažné musí splňovat normu EU č. 94/20/ES EHK 55. Jestliže má toto označení, odpovídá všem současným standardům a nemusíte, se oni v nejmenším obávat mít ho v provozu. Zároveň se u tažného zařízení neobejdete bez typového listu. Musí vám ho dodat prodejce ve chvíli, kdy si zařízení koupíte. Potřebujete také protokol potvrzující odborné provedení montáže zařízení, což vám může dodat pouze autoservis s certifikací k této práci. Takže i kdyby vám soused nabídl, že vám zařízení namontuje sám za hubičku u sebe v garáži, rozhodně na to nepřistupujte. Nejenom proto, že nemáte žádnou odbornou záruku takto provedené práce, ale zároveň by vám chyběl i protokol. A ten je pro provoz zařízení nesmírně důležitý.

 

Pozor na kontroly

Čeká vás navíc ještě jeden krok. Zapsat tažné zařízení do technického průkazu vozidla. Je nutné tam zaznamenat technické údaje o zařízení. Musíte proto zajít na evidenci vozidel. Pokud tato pravidla splníte, nemusíte se obávat žádné silniční kontroly. Dokonce i v případě, že máte takto nezvyklý vůz s přívěsem. A ještě jedna drobnost, která by se vám mohla tváří v tvář policejní hlídce vymstít. Jde i to, že pokud na zařízení není připevněn karavan, musí být buď sklopené, nebo rovnou odmontované. Na to je třeba dávat pozor. Nejde o žádné samoúčelné nařízení, ale o bezpečnost na silnici. Pokud do vašeho vozu někdo zezadu narazí, zařízení může způsobit nepříjemnou havárii. Opomenutí by také mohlo při kontrole značně odlehčit vaší peněžence. Zároveň si hlídejte hmotnost karavanu. Celá souprava, tedy vůz i s obytným přívěsem by neměla přesáhnout hmotnost 3500 kg nebo platí pro řidiče skupiny B, že karavan může mít maximálně hmotnost 750 kg.

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 30.03.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.