Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Zkáza zaoceánského parníku Titanic patří k největším katastrofám 20. století. Kde se vlastně slavná loď potopila?

Zkáza zaoceánského parníku Titanic patří k největším katastrofám 20. století. Kde se vlastně slavná loď potopila?

 

 

 

Zkáza Titanicu

Stavba monumentálního plavidla byla zahájena v roce 31. března 1909. Vznikla v loděnicích Harland & Wolff. První cesta byla naplánovaná z anglického Southamptonu přes francouzský Cherbourg a irský Queenstown (Cobh). Cílovou destinací Titanicu se měl stát americký New York, a to dokonce v rekordním čase.

 

Příď Titanicu při stavbě v loděnicích

 

Levý a střední lodní šroub

 

Le Café Parisien, Pařížská kavárna

 

Přední velké schodiště v první třídě

 

Na místo určení už ovšem parník nikdy nedorazil. Luxusní loď se na svou první a osudovou plavbu přes Atlantik vydala 10. dubna 1912. Přesně ve 23 hodin 40 minut dne 14. dubna se Titanic srazil s ledovcem, který přinesl neodvratnou zkázu, kterou nepřežilo 1 490 cestujících.

 

Poslední plavba Titanicu z anglického Southamptonu do New Yorku a poloha jeho vraku (x)

 

Tragédie byla završena ve 2 hodiny 20 minut dne 15. dubna jižně od New Foundlandu. Vrak lodi byl objeven až v roce 1985. Za objevem stál oceánograf Robert Ballard se svým týmem. Robotickým ponorkám se podařilo lokalizovat přesnou polohu: 41° 43' 55" severní šířky a 49° 56' 45" západní délky.

 

Jeden ze skládacích záchraných člunů Titanicu s trosečníky

 

Zbytky lodi dnes

Teprve nové milénium přineslo podrobnější zmapování zbytků legendárního plavidla po katastrofě. Ty se nacházejí roztroušené v oceánu v hloubce více než 3000 metrů na území o rozloze pět krát osm kilometrů.

Až po objevení vraku se zároveň v plném rozsahu objevily příčiny neštěstí. Nejednalo se o obrovskou trhlinu v boku plavidla, ale o šest malých otvorů. Následně také došlo k roztržení lodi a potopení obou dvou kusů. Z nálezu bylo také patrno, že předek lodi se dochoval v mnohem lepším stavu.

Zároveň vědci upozorňují na to, že na zbytcích lodi se nevyhnutelně bude „zub času“ dále projevovat. Dnes se na vrak jezdí podívat četné výpravy turistů, možnost zhlédnout trosky proslulého plavidla je totiž časově omezená. Definitivně mohou zbytky vraku zmizet už za dvacet let.

 

Vrak Titaniku

 

Zdroj videa: YouTube CC, autor: NationalGeographic311

 

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Belfast - místo, kde se zrodil Titanic

   

Seznam moří

     

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.05.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.