Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Kde ve světě se mluví francouzsky?

Dalším světovým jazykem, jehož kolébkou je Evropa a který patří mezi románské jazyky je  francouzština. V Evropě je francouzština úředním jazykem ve Francii, Andoře, Švýcarsku, Monaku, Lucembursku a Belgii.

 

 

Za oceánem je to především Kanada a některé ostrovní země Střední Ameriky: Haiti, Guadeloupe, Martinik a Francouzská Guyana, ležící na severu Jižní Ameriky.

Francouzská Polynésie je francouzské společenství v Oceánii, které tvoří 118 ostrovů, například: Tahiti, Bora-Bora, Maupiti, a další.

Na východ od Austrálie – v Tichém oceánu, mezi Korálovým a Fidžijským mořem se nalézá francouzské zámořské území, a to ostrovy Nová Kaledonie a Vanuatu. (jihovýchodní Melanésie).

V Africe používají francouzský jazyk v mnoha zemích; jednak ve střední Africe a pak na západním pobřeží od Senegalu až po Demokratickou republiku Kongo: Čad, Mali, Burkina Faso a Benin, Pobřeží slonoviny, Rovníková Guinea, Středoafrická republika, Republika Kongo, Kamerun, Rwanda a Burundi.

Na východ od Afriky – v Indickém oceánu – se francouzsky hovoří na Komorském souostroví a Mayote, na Madagaskaru a  Seychelích, a na ostrovech Mauricius a Réunion.

Francouzština je i mezinárodním diplomatickým jazykem a komunikačním jazykem v EU, NATO nebo OSN. V posledních letech je však poněkud vytlačována angličtinou.

Současné statistiky uvádějí, že na světě je 90 milionů rodilých mluvčích a až 200 milionů uživatelů francouzštiny.

 

 

 

 

   
  Čtěte také
 

Seznam měst ve Francii

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.12.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.