Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Časová pásma světa

časová mapaZeměkoule je rozdělena na pásma, kde je platný stejný čas. Jedná se o 24 časových pásem rozdělených podle poledníků.  Ve skutečnosti jich existuje celkem 40 a jsou tvořeny spíše podle hranic států než poledníky. U časových pásem se vychází z nultého poledníku, který prochází astronomickou observatoří v Londýně - Greenwichi. Podle ní se také nazývá Greenwichský čas (Greenwich Mean Time neboli GMT). Ke všem časovým pásmům se pak od nultého poledníku přičítají, nebo odečítají hodiny. Např. středoevropský čas (SEČ), který platí i v ČR a je stanoven jako UTC+1, jelikož je vzhledem k UTC (nultému poledníku) posunut o hodinu dopředu.

Rozdíl mezi GMT a UTC

GMT udává čas platný v časovém pásmu základního poledníku, který je založen na rotaci Země, UTC – koordinovaný světový čas je založen na atomových hodinách, což znamená, že je na rotaci Země téměř nezávislý.

Značka UTC (Coordinated Universal Time) - koordinovaný světový čas

Značka CET (Central European Time) - Středoevropský čas (SEČ) – sem patří ČR

 

Mapa světa s časovými pásmy


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.12.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.