Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Kompenzace za zpožděný let a ztrátu zavazadel

Zpoždění letu patří k poměrně nepříjemným cestovním komplikacím, stejně jako ztráta zavazadel. Máte však nárok na určitou kompenzaci, postihne-li vás podobná událost. Na kterou a za jakých okolností?

 

 

 

 

Zpoždění delší než 3 hodiny

Nárok na kompenzaci finanční vám vzniká jednak vždy, když je váš let definitivně zrušen, aniž by vám to dopravce s dostatečným předstihem oznámil. A jednak i v okamžiku, kdy dojde k opoždění letu o více než tři hodiny. V takové situaci vám společnost vyplatí určenou částku, která se stanovuje podle délky letu, a to na základě trasy z výchozího letiště do cíle bez ohledu na přestupy.

 

Konkrétně se posuzuje takto:

250 EUR – jestliže je let kratší než 1500 km

400 EUR – jestliže se let uskuteční v rámci EU, Norska, Islandu a Švýcarska a je delší než 1500 km nebo mimo EU a jeho délka se pohybuje v rozmezí 1500 až 3500 km

600 EUR – jestliže délka letu činí více než 3500 km

 

Další podmínka však praví, že původcem zpoždění nesmějí být tzv. mimořádné okolnosti. Zpravidla si pod tím můžete představit například počasí, které letadlu neumožní vzlétnout, případně to mohou být i bezpečnostní rizika, stávky nebo problémy přímo na letišti.

Dále je podmínkou, že dopravce musí být evropský, pocházet z EU, ze Švýcarska, Norska či Islandu. Jinak cestující nárok na kompenzaci nemá.

Na kompenzaci není nárok, pokud dopravce zajistil náhradní spojení.

 

 

Zpoždění o méně než 2 hodiny

Nezávisle na tom, proč ke zpoždění došlo, mají cestující za těchto okolností nárok na to, aby se o ně letecká společnost náležitým způsobem postarala. V zásadě to obnáší zajištěné občerstvení a možnost dvou bezplatných hovorů.

 

Kritéria pro přiznání této kompenzace jsou následující:

- zpoždění minimálně 2 hodiny u letů kratších než 1 500 km

- zpoždění 3 hodiny u letů délky 1 500 km až 3 500 km

- zpoždění 4 hodiny u letů delších než 3 500 km

 

Jak si požádat:

Obraťte se přímo na zástupce konkrétní aerolinky. Potřebovat budete Formulář EU pro stížnost. Po ruce byste měli mít letenku, palubní vstupenku, potvrzení o zpoždění letu, eventuálně i foto příletové tabule či jiné důkazy.

 

Ztráta zavazadel

V případě zpožděného nebo ztraceného cestovního kufru je nutné se obrátit na pracovníky u přepážky. S nimi vyplníte reklamační formulář, zároveň doložíte letenku, zavazadlový lístek nebo další podklady. Výše náhrady škody v tomto případě činí dle Montrealské úmluvy 1 131 jednotek zvláštních práv čerpání, což je v přepočtu zhruba 1 445 EUR neboli k 4/2018 přibližně 36 000 Kč.

TIP! Před odevzdáním zavazadla si zhotovte fotku jeho stavu (lépe se posléze reklamují drobnosti, jako je naštíplé držátko apod.). Cenné věci si dejte raději do příručního zavazadla.

 

Cestovní taška na kolečkách je náchylná k poškození koleček během transportu a lze to kompenzovat taky přes pojišťovnu (můžete dostat 100 až 300 € v případě pojištění zavazadel).

 

 Zdroje:

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_cs.htm

Foto převzato z webu nejkufry.cz

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.04.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Plánujete se potápět v zahraničí? Nezapomeňte si sjednat pojištění potápění. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!