Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Lázně Bardejovské Kúpele

Bardejovské Kúpele patří pod město Bardejov, vzdálené asi pět kilometrů. To bychom našli v Prešovském kraji na severovýchodě  Slovenska.

 

Poloha lázní, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

   
  Last minute zájezdy - Bardejovské Kúpele
   

 

Bardejovské Kúpele v dobách minulých

Lázně vznikly v podhůří Nízkych Beskýd. Díky nedalekému pohoří Spišská Magura je areál chráněn před povětrnostními vlivy a vládnou zde stabilní podmínky. Minerální prameny dávají léčivou vodu, jejíž účinky se osvědčily v léčbě chorob zažívacího ústrojí, nemocí oběhového systému a mnoha dalších.

První písemná zmínka o léčivých pramenech pochází z roku 1247 a objevila se v listině Bély IV., uherského krále. Vznik lázní podobných dnešním lze datovat do roku 1505. Víme totiž, že v tomto roce docházelo k vybírání poplatku za lázeňské služby. A ty využívali i zástupci nejvyšších kruhů, nechyběl mezi nimi císař Josef II., car Alexandr I. nebo slavná císařovna Alžběta Bavorská zvaná Sissi. Po vybudování železnice se význam tohoto zařízení ještě upevnil.

 

 

Nejvíce se užívají prameny dva, nazývají se Hlavný a Kúpeľný. První vědeckou zprávu o nich podal profesor Pavel Kitaibl. Stalo se tak na konci 19. století, kdy se používalo sedm pramenů. Na konci století téhož už to bylo pramenů třináct. Místní kyselky se tehdy považovaly za nejléčivější vodu v Evropě.


Ubytování v této lokalitě

 

Hotel Alexander

Cena na noc pro dva - 2 120 Kč
 

Penzion Zornicka

Cena na noc pro dva - 1 105 Kč
 

Penzión Kolibrík

Cena na  noc pro dva - 1 080 Kč

 

Současná podoba lázní

Dnes jsou v areálu čtyři hotely, z nichž Alexander patří mezi luxusní čtyřhvězdičková ubytovací zařízení. K dispozici je i řada dalších menších ubytovacích zařízení. Budovy jsou nově zrekonstruované. Lázně poskytují dostatek vyžití i těm, kteří sem přijedou za několika dny odpočinku. K dispozici jsou  tenisové kurty, solná jeskyně či bowling.

 

 

Na okraji areálu vzniklo Muzeum lidové architektury. Návštěvníkům reprezentuje ukázku staveb typických pro slovenské a rusínské etnikum v období přelomu 19. a 20. století.

Okolí lázní poskytuje velmi rozmanité možnosti pro výlety. Vede tady mnoho kilometrů značených turistických tras. Milovníci kultury mohou navštívit nedaleký Bardejov, který byl v roce 2000 vřazen na seznam světového dědictví UNESCO.

 

 

   
                       Mohlo by vás zajímat: Přehled lázní na Slovensku
   

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.