Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Lezení po skalách v Enchanted Rock State Natural Area

HoryNázev státní přírodní rezervace je možné volně přeložit jako okouzlující skála, kterou v ní skutečně najdete. Masivní růžová žula kraluje skrze celý park a je na co se dívat. Relativně malou rezervaci naleznete v centrálním Texasu, nedaleko městečka Fredericksburg.

 

 

Potřebné horolezecké vybavení si vezměte s sebou

Veškeré horolezecké potřeby si s sebou přivezte, pokud vám to váha zavazadel dovolí. Letecká společnost povoluje přepravu bagáže o hmotnosti 23 kilogramů a palubní zavazadlo až do váhy 10 kg. Toto ovšem neplatí na vnitrostátní spoje po USA. Zde se smí převézt pouze 20 kg v zavazadlovém prostoru a malé palubní zavazadlo. Záleží na typu letecké společnosti. Horolezecké vybavení si v USA sice můžete zakoupit, ale za srovnatelnou kvalitu zaplatíte výrazně více než v České republice. Dokupte si pouze to, co zapomenete.

Enchanted Rock State Natural Area

 

Směr Dallas, Texas

Nejlépe se do USA dostanete se společností British Airways při včasném nákupu letenky. Vaším cílovým místem bude Dallas/Fort Worth International Airport. Na cestu si zajistěte kvalitní zdravotní pojištění, stejně jako se dobře pojistěte pro případ škod na majetku a proti finanční újmě jiné osobě. Po příletu do USA vás, vyjma výslechu na letišti, přepadne jet lag, kterého se budete minimálně dva dny zbavovat. Zamluvte si hotel, vyspěte se a pokoukněte se po okolí. Stanovat smíte pouze na vyznačených územích, v národních parcích a rezervacích.

Enchanted Rock State Natural Area

 

Na městskou hromadnou dopravu se nespoléhejte. Půjčte si auto

Městské hromadné dopravě se v USA, vyjma linek společností Megabus a Gray Line, zkuste obloukem vyhnout. Pro dopravu z bodu A do bodu B si půjčte auto. Před parkem jej zanecháte na velkém hlídaném parkovišti. Zapůjčení malého vozu stojí na den kolem 1 500 Kč plus pojištění, benzín, příplatek za více než jednoho řidiče. Osoby mladší 25 let (některé podniky stanovily hranici do 30 let a nad 65 let) mají zapůjčení vozidla dražší. Z Dallasu se autem dostanete do národního parku za čtyři hodiny. Levnější variantou je jízda autobusem společnosti Megabus do Austinu a odsud autem. Zakoupíte-li si lístek s tříměsíčním předstihem, bude vás stát jeden až dva dolary na osobu. Cenově nejvýhodnější je stopování. Stopem se do parku z Austinu pravděpodobně dostanete, otázkou zůstává, zda vás nějaký dobrodinec doveze také zpátky. Proto raději příliš neriskujte a auto si půjčte.

 

Přes léto vás udolá vedro, na jaře a na podzim jsou teploty přijatelnější

Nejlepšími měsíci na lezení po skalách jsou únor, duben a říjen, pro stanování květen, červen a září. V červenci a v srpnu je v Texasu nesnesitelné vedro a přistěhovalci z Evropy se houfně stěhují, pokud jim pracovní příležitosti dovolí, do chladnějšího pásma. Dle plánu návštěvy dalších národních parků zvolte odlet. V červenci a srpnu se teploty v nížinách v průměru pohybují kolem 32 °C, v horách kolem 26 °C. Texas je druhým největším státem USA a počasí se dle jednotlivých regionů nepatrně liší. V parku není v létě dostatek pitné vody.

Enchanted Rock State Natural Area

 

Respektujte pravidla pro pohyb a lezení

Vstupné ve výši 7 USD na osobu se hradí v hotovosti u vstupu. V parku mohou návštěvníci stanovat, lézt po skalách, vydat se do jeskyní, podniknout celodenní výlet s batohem nebo pozorovat přírodu. Pokud plánujete v Americe lézt po skalách i v jiných parcích, koukněte se po průkazu America the Beautiful Annual Pass za 80 USD (online cena, 2016). Zapátrejte i na diskuzních fórech. Pas má platnost jeden rok a někteří turisté jej prodávají již použitý.

Všichni horolezci se musí nahlásit při zakoupení celodenního tiketu správě parku. Před vstupem do přírodní rezervace si přečtěte na webových stránkách pravidla pro lezení. V Enchanted Rock State Natural Area musíte dodržovat pravidla, při porušení zaplatíte pokutu.

Každý národní park v USA má své vlastní regule. Vstupné se vybírá v každém národním parku či přírodní rezervaci. Ve vybraných parcích musíte s sebou mít jako doprovod průvodce. Například v Grand Canyonu nesmíte vyjít mimo vyznačené trasy bez průvodce. Certifikovaný pracovník doprovází skupinu maximálně šesti lidí, a proto se lezení po skalách nebo sjíždění řeky v této lokalitě dost prodraží.

Enchanted Rock State Natural Area

 

Více než 200 lezeckých tras

Skály nejsou vysoké a budou vyhovovat začátečníkům, středně pokročilým i zkušeným horolezcům. Park nabízí několik úrovní lezení různé délky a náročnosti, stejně jako bouldering.

Veškeré vybavení na lezení si zabalte do batohu – lano, sedáky, drátěné expresky, pytlík na magnézium. Lezačky potřeba nejsou, ale neuškodí, když si je také vezmete.

Skály jsou na omak drsné a špatně se drží. Zařezávají se do prstů a není snadné je uchopit. V porovnání s lezením v České republice jsou nepříjemně drsné a těžce se s nimi pracuje. Táboření si rezervujte s předstihem přes internet.

 

Enchanted Rock State Natural Area


Dle lezeckých stupňů obtížnosti na americké stupnici se trasy pohybují na 5.8 a 5.9 (cesta Backside-Cheap Wine Wall), 5.3 (Smorgasbord), 5.10a a 5.10b (Center Wall), 5.13a a 5.11b (Little Dome-Kingdom of Zilch), 5.11c (Echo Canyon-Orange Peel). Bouldering je označen jako V0, V1, V6, (Dairy Farm Boulders, Frontside boulders), A3+( Cave-In Area). Využít můžete přes 200 cest.

Enchanted Rock State Natural Area

Enchanted Rock State Natural Area

 

Otylým a těhotným vstup do jeskyně přísně zakázán

Při návštěvě jeskyně neopomeňte helmu, pevnou obuv a čelovku. Jeskyně je místy až nebezpečná a nedoporučuje se návštěva starším lidem, dětem, těhotným ženám, osobám s nadváhou nebo omezením pohybu. Průlezy vypadají nesmírně úzce a hrozí uvíznutí osoby v jeskyni.

Enchanted Rock State Natural Area

 

Zdolejte další národní parky Texasu

Při návštěvě státu Texas zajeďte i do dalších chráněných rezervací a národních parků. Můžete navštívit menší parky, kde si vyzkoušíte například paddling, který zkombinujete s lezením po skalách a kempováním. Nádherný park na hranicích s Mexikem nese název Big Bend National Park. I po dvou týdnech strávených v kouzelné přírodě bude mít stále co dělat. Nabízí využití pro horolezce, vodáky camping a turistiku. Krásný park Guadalupe Mountains National Park naleznete na hranicích s Novým Mexikem. V Texasu objevíte nespočet přírodních rezervací s velkými jezery a půvabnou krajinou. Příkladem je Pace Bend Park uvězněný v zákrutech řeky Colorado.

Enchanted Rock State Natural Area

Enchanted Rock State Natural Area

Enchanted Rock State Natural Area

Enchanted Rock State Natural Area

Foto: Enchanted Rock State Natural Area

Vložil/a: Daniel Česák 21.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.