Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Mariánský příkop - nejhlubší místo na zemi

Foto, cs.wikipedia.orgMariánský příkop je vůbec nejhlubší místo na zemi. Za svůj vznik vděčí takzvané subdukci dvou tektonických desek, což vlastně znamená, že se jedna podsouvá pod druhou. V tomhle případě se ta Pacifická dostala pod Filipínskou. Najdeme jej v Tichém oceánu, poblíž Mariánských ostrovů, které jsou v západní části Pacifiku asi dva a půl tisíce kilometrů od Japonska.

Prvními průkopníci, kteří se sem v batyskafu Trieste roku 1960 dostali, byli námořník Don Walsh a oceánograf Jacques Piccard. Jacquesův otec Auguste je také autorem zmíněného plavidla.

Objevitelé tehdy naměřili úctyhodných 11 521 metrů hloubky a k nemalému překvapení byl na dně příkopu také objeven život. Informace o hloubce se liší, aktuální údaje hovoří o 10 994 metrech.

 

 

Foto, cs.wikipedia.org

By Hussong, Fryer (1981), US government supplied image, redrawn into SVG by Vanessa Ezekowitz [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Dlouhou dobu také byli jedinými, než jim primát roku 2012 vzal kanadský režisér James Cameron, který navíc absolvoval sólový sestup. Cesta neměla jen umělecké ambice, jelikož Cameron zde natáčel a fotografoval, ale také si dala za cíl bojovat proti záměru sem uložit jaderný odpad.

Kdyby vás zajímaly detaily, tak ve spolupráci s National Geographic z materiálů v roce 2014 vznikl dokument Deepsea Challenge.

 

Foto, cs.wikipedia.org

I, Kmusser [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons


 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Seznam moří

 

 

 

Kontinenty a oceány

Zdroj videa: YouTube CC, Filmy pro školy

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.