Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava (MHD) v Manchesteru

Dostanete-li se do anglického města Manchester, ať už za fotbalem, anebo na poznávací dovolenou, je dobré si zjistit, jak je to se zdejší městskou dopravou. Město je opravdu veliké a s přilehlými oblastmi „Velký Manchester“, má více než 2,5 milionu obyvatel. A po tak rozlehlé lokalitě je potřeba využívat veškeré možnosti MHD – prozkoumat město pěšky je nemyslitelné.

 

 

Dopravní infrastruktura celého Manchesteru je na vysoké úrovni; silniční síť je zde nejhustší z celé země a Velký Manchester je protkán největším množstvím dálnic v rámci celé Velké Británie.

Místní dopravní síť provozuje společnost PublicTransport for Greater Manchester (GMPTE).  https://www.tfgm.com

Jako první si uveďme železnici  - vždyť Liverpool and Manchester Railway jako první na světě dopravovala kromě nákladu také cestující. V současnosti má město pět vlakových stanic: Manchester London Road (nyní Manchester Piccadilly), Manchester Central, Manchester Exchange, Manchester Mayfield a Manchester Victoria.

Dalším významným prvkem dopravy je taxislužba. Její typické vozy Black Cabs najdete hustě po celém městě. A co víc – cena taxíků je dostupná takřka pro každého.

Pak jsou tu soukromé taxíky, které jsou ještě lacinější než Black Cabs, ale je nutné si je předem objednat u společností:

  • Mantax, tel: (0161) 230 3333
  • Street Cars, tel: (0161) 228 7878
  • Taxifone,tel: (0161) 236 2322

 

Autobusová síť je rovněž hustá a spojuje město také s okolními vesničkami a satelitními oblastmi. Autobusovou dopravu tu provozuje více společností, za všechny jmenujme alespoň ty nejznámější, jako jsou Arriva, First Group a Finglands.

Nejvytíženější autobusovou trasou je spoj z Oxford Road do Wilmslow Road – pravděpodobně patří mezi nejrušnější linky v Evropě. Z okrajových čtvrtí se do centra, v němž se nacházejí university a mnoho kancelářských komplexů, dopravuje obrovské množství studentů i zaměstnanců.

Spojení důležitých bodů města, jako jsou například železniční stanice a Čínská čtvrť, anebo Albert Square, zajišťuje společnost First Group, a to zdarma.

Kloubové autobusy najdete na linkách Bury – Manchester, anebo Bolton – Manchester. 

Zapomenout bychom neměli ani na dálkové autobusy, které provozuje společnost National Express. Autobusové nádraží najdete na Manchester Central Coach Station na Chorlton Street. V současnosti se zde provozují tři linky, které jsou barevně odlišené: oranžová, purpurová a zelená; spoje jezdí v rozmezí 5 – 10 minut a účinně tak doplňují Metrolink a vlakovou dopravu.

Metrolink – je to tramvajová síť, spojující centrum města s oblastmi  Altrincham a Salford Quays, Eccles a Bury. Frekvence jednotlivých spojení je cca 6 – 12 minut. V pátek a v sobotu jezdí na hlavních trasách i noční spoje.

 

Metrolink (pro zvětšení klikněte), zdroj: Maximilian Dörrbecker (Chumwa) wikipedia.org, mapa zde.

 

Díky rozsáhlé síti kanálů funguje v Manchesteru také říční doprava, ale spíš jako výletní plavby.

Ve městě je samozřejmě možné vypůjčit si automobil, anebo kolo.

 

 

         
   

O dopravě z Letiště Manchester (MAN) do centra města čtěte zde

   
         

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Nové plastové bankovky v Anglii

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.04.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.