Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Bangkoku

V hlavním městě Thajska, Bangkoku (Krung Thep), žije osm milionů obyvatel a s příměstskými lokalitami jich je přes 14 milionů, což z Bangkoku činí světové velkoměsto.

 

 

Rychlý růst města však způsobuje značné problémy s dopravou, přestože je tam vybudovaná rozsáhlá rychlostní síť. Po roce 1990 – kdy se Bangkok stal městem s nejznečištěnějším ovzduším – vedení města usilovalo o zlepšení.  Kromě metra byla vybudována i nadzemní rychlodráha BTS Skytrain, která je v provozu denně od 6.00 hodin ráno do půlnoci (metro 6.30 – 24.00).

Jízdné je platné pouze na jednu cestu, jízdenky je možné zakoupit v bankomatech na jednotlivých stanicích a stojí od 15 do 40 THB (což je přibližně 10 - 27 Kč); podél silnic byly zbudovány cyklostezky, čím se měl snížit provoz motorových vozidel a tak docílit zlepšení ovzduší. Avšak zároveň dochází k nárůstu soukromých automobilů, takže obrázek silnic v Bangkoku vypadá takto: zácpy, zácpy, zácpy…

 

Plán metra, napojení letiště, zdroj mapy - Zeddlex [CC BY-SA 4.0  (creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons

 

Kromě metra a nadzemky je městská doprava zajišťována autobusy (městské a soukromé společnosti mají dohromady v provozu kolem 17 tisíc vozidel), železnicí, lodními službami na řece Čao-Praja: jde o rychlé říční čluny, jejichž linky vedou po vodních kanálech; a v přístavu Khlong Toei funguje námořní doprava.

Taxi služba má v Bangkoku různou podobu: jsou to auta, ale i motocykly a skútry – to především na kratší vzdálenosti, anebo motorizované tříkolky TUK – TUK (třímístná rikša), které využívají hlavně turisté.

Autor: Jaroslava Linková

 

 

       
    Mohlo by vás zajímat:  
   

Letiště Bangkok (BKK)

 
   

Letiště Bangkok Don Mueang (DMK)

 
   

Co navštívit v Bangkoku?

 
    Cestovní deníček z Thajska  
    Měna v Thajsku  
       

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.10.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.