Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Náboženství v Thajsku

I když zhruba 95% Thajců jsou praktikujícími stoupenci budhismu (Theravada budhismus), jež je oficiálním náboženstvím země, je zde obvyklá a ústavou chráněná náboženská tolerance.

Ve své podstatě je však budhismus, který je založen na učení Buddhy „jednoho osvíceného“ (rozeného Siddhartha Gautama), velmi soucitné a tolerantní náboženství, jehož cílem je zmírnění utrpení ostatních. V důsledku toho, jsou Thajci velmi tolerantní k jiným druhům náboženství a velmi otevření k diskuzím o budhismu s návštěvníky. V Thajsku je opravdu mnoho příležitostí k návštěvám budhistických paláců, kde se může člověk o budhismu učit nebo ho studovat a někdy se také naučit umění meditace.

 

 

Náboženství v Thajsku prostupuje mnoho aspekty života a převážně starší mniši jsou zde vysoce ctěni. Proto můžete vidět jejich podobizny zdobit stěny různých podniků nebo domovů či jako ornamenty uvnitř taxíků, apod. V mnoha městech a vesnicích je budhistický chrám srdcem společenského i náboženského života. Budhistické svátky nastávají pravidelně během celého roku (především ve dnech s úplňky) a mnoho Thajců navštěvuje v těchto a jiných významných dnech právě budhistické chrámy, aby zde vzdali poctu Buddhovi a dali nějaké drobné mince mnichům a tím vykonali dobrý skutek.

Meditace, jedna z hlavních praxí budhismu, je prostředkem k sebereflexi s cílem identifikovat příčiny individuálních přání a zmírnit lidské utrpení. Návštěvníci se mohou naučit základům této praxe v řadě chrámů v celém království. Některé chrámy, zejména ty v Chiang Mai, umožňují návštěvníkům seznámit se dokonce osobně s mnichy a získat tak od nich obecné znalosti o budhismu nebo se zabývat hlubším studiem tohoto náboženství.

 

 

Zatímco budhismus Theravada může být považován spíše za filozofii nežli náboženství (není zde „Bůh“), Thajský budhismus je naplněn mnoha duchovními vírami, které jsou zřejmě důsledkem přetrvávajících předchozích náboženství z minulého století – animismu a hinduismu. Většina thajských obydlí a podniků obsahuje tzv. „ducha domu“ hned mimo budovu, kde je možnost duši uklidnit, jinak by obývala jejich domovy nebo pracovní prostředí. Kromě toho jsou budhističtí mniši často zváni do nových domů a podniků, aby jim požehnali. Thajci často využívají kadidla a modliteb k Buddhovi i mnoha dalším hinduistickým bohům, jejichž svatyně se nachází po celém Bangkoku a zbytku země.

Dalším největším náboženstvím v Thajsku je Islám. Je praktikován u cca 4% obyvatel a většina jich žije v nejjižnější provincii, v blízkosti hranice s Malajsií. Mezi další náboženství patří v Thajsku hinduismus, konfucionalismus, taoismus a křesťanství, která jsou obvykle praktikována obyvateli Bangkoku, který je multikulturním centrem zahrnujícím občany indické, čínské, japonské i evropské národnosti.

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.12.2011


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.