Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Nejkrásnější hrady na Slovensku, které musíte navštívit

Slovensko nabízí nádhernou krajinu a přírodu, která je občas doplněna o staré lidské sídlo v podobě majestátního hradu. Bývalá sídla šlechty oplývající bohatou historií lákají k návštěvě a zvou k objevování způsobu života dávných časů. Jelikož náš východní soused disponuje poměrně velkým množstvím hradů, přinášíme tipy na ty nejnavštěvovanější a nejkrásnější.

 

 

 

Oravský hrad

Na pomyslném prvním místě nejkrásnějších hradů uvádíme Oravský hrad. Leží u obce Oravský Podzámok. Komplex se skládá z několika částí dohromady tvořících majestátní celek. Díky své zachovalosti je hrad chráněný jako národní kulturní památka a jeho návštěva patří mezi nezapomenutelné zážitky, kdy se na čas přenesete do období středověku. Když si naplánujete dovolenou na Slovensku a najdete si ubytování v kraji Orava, určitě se vám bude hodit i několik tipů, co podniknout v blízkém okolí. Kromě tohoto stavitelského skvostu lze navíc vyrazit na výlet do Zuberce, Choče, Roháče a dalších blízkých míst. Při plánování dovolené za našimi východními hranicemi tedy určitě nezapomeňte zahrnout do itineráře i návštěvu právoplatně nejkrásnějšího hradu.

 

 

Spišský hrad

Dalším tipem na výlet k našim východním sousedům je Spišský hrad. Hlavní předností této památky je neuvěřitelná rozloha půdorysu, kdy se rozkládá na více než 41 000 m² a patří tak mezi největší hradní komplexy v Evropě. Zřícenina se nachází na kopci poblíž městečka Spišské Podhradie a je dobře viditelná z okolní krajiny. Samotné místo je podle nálezů osídlené pravděpodobně už od doby kamenné. Při pohledu na hrad tyčící se v dáli doplněný o vrcholky Vysokých Tater budete naprosto uneseni.

 

 

Hrad Devín

Hrad Devín je o něco menší co do rozlohy v porovnání se Spišským hradem. Jde o zříceninu postavenou v gotickém slohu, na které jsou patrné četné přestavby. Vyniká zejména svou lokací, kdy se nachází na temeni hradní skály přímo nad soutokem řek Moravy a Dunaje. I dějiny hradu jsou velmi bohaté. Sídlila zde řada panovníků a později se stal připomínkou a symbolem slavné slovanské minulosti. Pro svůj význam je od roku 1961 vyhlášen národní kulturní památkou. Pokud se vydáte do těchto končin Slovenska, určitě si naplánujte výlet i na tento architektonický skvost.

 

 

Trenčínský hrad

Trenčínský hrad je typickou dominantou místního kraje. Opět se jedná o národní památku Slovenska a patří mezi dobré příležitosti k výletu s neopakovatelnou atmosférou. Rozsáhlá stavba stojí na kopci a patří mezi velmi zachovalé hrady. Až do konce 18. století šlo o vojensky významnou stavbu pomáhající bránit přilehlá města. Samotný hrad byl postaven za účelem ochrany obchodních cest vedoucích z Uherska a dalších měst, dále do Česka, Moravy, Slezska a Polska. Z nejvyšší hradní věže je navíc pěkný výhled na okolní krajinu.

 

Zdroj: Martin Hlauka (Pescan) [Attribution], wikipedia.org

 

Hrad Beckov

Národní památka hrad Beckov je zřícenina tyčící se nad stejnojmennou vesnicí. Pamětihodnost je opředena množstvím legend, čemuž nahrává její tajemný vzhled. Místní krajina mírných kopců je ideální pro nenáročné výlety, které doplníte právě návštěvou zříceniny hradu Beckov. Doby své největší slávy má již dávno za sebou, protože jde o stavbu z konce 11. století. O to zajímavější atmosféru ale vrhá na celou okolní krajinu a budí úctu k dobám dávno minulým.

 

 

Hrad Ľubovňa

Na severu Slovenska najdeme hrad Ľubovňa. Jde o pamětihodnost zachovalou pouze částečně. Nachází se na kopci nad řekou Poprad. Hrad byl postaven na přelomu 13. a 14. století na pokyn uherského krále Ondreje III. Zajímavostí je, že zde byly ukryté polské korunovační klenoty během švédsko-polské války. Kromě samotné stavby je tady k vidění i muzeum a dobově zařízený skanzen.

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

10 největších jezer na Slovensku

 

Seznam lázní na Slovensku

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 22.03.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.