Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Nejvyšší hora světa

Foto, cs.wikipedia.orgJmenuje se Mauna Kea, což v jazyce původních obyvatel znamená bílá hora a pro domorodce je posvátná. Jedná se o štítovou sopku, dnes už neaktivní, která leží na ostrově Havaj. Nad hladinou Tichého oceánu ční ani ne polovina. Pokud bychom ji změřili také s onou částí, která zůstává pod vodou, se svými 10 205 metry hravě překonává i Mount Everest.

Díky nadmořské výšce, suchému podnebí a stabilnímu proudění vzduchu našla perfektní využití jakožto stanoviště pro astronomická pozorování, v budoucnu by tu měl vyrůst největší světový teleskop.

Výstavba observatoře na posvátné půdě se však stala poměrně kontroverzní a dodnes vzbuzuje protichůdné ohlasy. Navíc se proti ní bouří i ochránci přírody, podle nichž poškozuje unikátní prostředí.

 

Roku 1964 byl vrchol této hory spojen s okolním světem silnicí. A tak se celá tato lokalita stala snadno přístupnou a turisticky vyhledávanou oblastí.

Foto, en.wikipedia.org

 

Našli byste tu celou řadu endemických druhů, třeba zástupce čeledi ploštičkovitých. V extrémních podmínkách dokáží tito živočichové přežít díky speciální bílkovině. Z rostlinné říše zaujme Silversword, která desítky let roste, vykvete jednou a následně odumře.

V zimním období je její vrchol pokrytý sněhem a stává se tak oblíbeným místem k lyžování a snowboardingu.

 

Foto, en.wikipedia.org

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.