Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Nižnij Novgorod spojuje historii s inovací

Jedno z nejhezčích  ruských měst se svou velikostí téměř vyrovná Praze. V sovětské éře neslo jméno Gorky po spisovateli Maximu Gorkém, jednom z jeho nejslavnějších rodáků, který do něj též zasadil několik svých děl. Od roku 1990 jej však již najdeme pod názvem „nižší nové město“, Nižnij Novgorod.

Je zajímavou směsicí provinčnosti, moderního velkoměsta a průmyslové zóny.
Historie tohoto pátého největšího města v Rusku sahá až do roku 1221, kdy zde byla vystavěna jeho nejznámější historická památka, pevnost Kreml. Původně dřevěná stavba, stojící na samotném břehu řeky Volhy, se nedochovala. Svou dnešní kamennou podobu získala až na začátku 16. století. Za hradbami z červených cihel můžeme v komplexu najít celkem třináct věží, chrám, muzea či koncertní sál. Nejedná se však pouze o historický objekt. Dnešní Kreml je centrem města, kde sídlí správní úřady, ministerstva či samotný starosta.
Jeho umístění na kopci nabízí krásný výhled na Strelku, místo soutoku řek Volhy a Oky. K vodě vede monumentální Čkalovské schodiště s více jak pěti sty schody.

 

 

Protikladem velkoleposti jsou dnes již téměř zapomenuté dřevěné domky s vyřezávanými fasádami, které patřily bohatým obchodníkům z 19. století a jsou rozeseté po městě. Staly se kontroverzním tématem pro ty, kteří kritizují přílišnou modernizaci města na úkor historických památek. Obtížná udržitelnost dřevěných staveb vedla město k rozhodnutí o jejich postupné demolici namísto nákladného restaurování.

Kromě dvou linek metra, autobusů, trolejbusů a tramvají město nabízí i jedinečnou možnost využití visuté lanové dráhy, která spojuje Nižnij Novgorod s městem Bor. 
Vzdušná vzdálenost mezi těmito městy přes široké koryto Volhy je pouze 4 km, avšak cesta autem či vlakem trvá přibližně 40 minut. Lanovka je tak hojně využívána všemi, kteří cestují do Nižného za prací či studiem. Díky krásnému výhledu je ale velmi oblíbená i u turistů.

 

 

 

Nižnij Novgorod je v poslední době nejčastěji skloňován jako hostitelské město mistrovství světa ve fotbale 2018. Přípravy na šampionát zde nyní vrcholí. Na Strelce je dokončována stavba fotbalového stadionu s kapacitou 35 tisíc diváků. Ta bude v době šampionátu navýšena pomocí montovaných tribun až na 45 tisíc. Během dokončovacích prací část stadionu zachvátil oheň a ta byla značně poničena. Ministerstvo sportu a zástupci města však věří, že ambiciózní projekt bude včas dokončen.
Nižnij Novgorod v době mistrovství očekává vysokou návštěvnost a zvyšuje tak investice hlavně do infrastruktury, která ještě před nedávnem nebyla zcela připravena na příjezd statisíců fotbalových fanoušků. Na ty dnes v Nižném Novgorodu čeká nový letištní terminál, další stanice metra a pět budov zcela nových hotelů.

 

Ubytování v této lokalitě

 

Marins Park Hotel Nizhny Novgorod

Cena na noc pro dva - 928 Kč
 

Hotel Iris

Cena na noc pro dva - 520 Kč

 

 

Autor: Gabriela Krohová

 

 

Čtěte také:

Seznam velkých ruských měst

Pět největších jezer v Rusku


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.12.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.