Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Aralské jezero

Foto, en.wikipedia.orgNajdeme ho na hranici Kazachstánu a Uzbekistánu. Bývalo dokonce čtvrtým největším jezerem na světě, s rozlohou až 66 500 km², mohlo se pyšnit i hloubkou šedesát osm metrů. V těch časech ho také obývalo bezmála třicet druhů  ryb. Dnes je to jinak, bohužel.

Vodou ho původně zásobovaly dvě řeky, Amudarja a Syrdajra. Sovětský svaz se však rozhodl tento zdroj využít pro plánované bavlníkové plantáže, pro jejich zavlažování. Měl to být triumf sovětského zemědělství, místo toho na Aralu napáchal katastrofu, protože voda začala klesat. Dílo zkázy pak dokonala Rudá armáda, která tu testovala biologické zbraně.

S obnovou to moc růžově nevypadá, na vyschlém dně se nacházejí zásoby ropy, což je pro Uzbekistán o něco atraktivnější než osud přírodního unikátu. Kazašští sousedé se oproti tomu pokoušejí zachránit alespoň část původního jezera a řece Syrdajre do jisté míry vrátili její původní koryto.

 

 

Hladina severní části začala v roce 2006 stoupat, zmírnila se slanost, což znamenalo rovněž příznivější podmínky pro život, rybám se tu dnes vede o hodně lépe.

 

Foto, en.wikipedia.org

 

 

   
  Čtěte také:
 

Kde leží Kazachstán?

 

Doba letu do Kazachstánu

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.