Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

UNESCO

Foto, en.wikipedia.orgUNESCO neboli celým názvem United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, tedy česky Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu oficiálně vznikla v roce 1946, ač příprava na tento proces byla zahájena už těsně po válce roku 1945. Dnes její sídlo najdete v Paříži. Nejdůležitějším orgánem celé instituce je Generální konference, která se každé dva roky schází na zasedání, kde probírá otázky ohledně správy organizace. Na plnění dohodnutých bodů potom dozírá Výkonná rada. A poslední je Sekretariát UNESCO, v jehož čele stojí generální ředitel. Dnes tedy ředitelka, na tomto postu je bulharská zástupkyně, politička Irina Bokova, která svou funkci zastává od roku 2009 a její mandát trvá až do roku 2017.

Momentálně je v ní angažováno sto devadesát pět členských zemí, Česká republika nejenže nemůže scházet, ale ještě jako Československo stála u samotného zrodu a byla mezi dvacítkou zakládajících států. UNESCO podporuje především rozvoj vědy a kultury. Širší veřejnosti je známá na základě činnosti, kterou stvrdila Úmluvou o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví ve Stockholmu. Tedy úsilím o zachování zvláště významných památek i příštím generacím. Zároveň podporou vzájemné spolupráce mezi jednotlivými státy v této sféře UNESCO přispívá k udržení mezinárodního míru.

Foto, en.wikipedia.org
   

Naše republika dnes má na seznamu těchto pamětihodností hned dvanáct „želízek v ohni”. A co se na něm změnilo nově? V roce 2015 se soupis rozšířil o dvacet čtyři položek, na české významnosti se ale tentokrát nedostalo. Dočkala se třeba sicilská katedrála Monreale. Ta pochází ze dvanáctého století, najdete ji v Palermu a jde o unikátní ukázku normanské architektury. Žádného zástupce sice mezi novými přírůstky přímo nemáme, ale probojoval se sem i třeba Christiansfeld. Jde o město, které najdete v jižním Dánsku. Proč je zajímavé pro našince? Kromě toho, že je unikátní svým urbanistickým konceptem, jej totiž založili v roce 1773 čeští přistěhovalci, konkrétně příslušníci moravských bratrů, což je evangelická církev.

Foto, cs.wikipedia.org

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!