Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Plavte se za rok na jachtě jako vůdce malého plavidla

Milujete moře a také byste si jednou rádi užili dovolenou na jachtě? Udělejte si přes zimu kapitánský průkaz a příští rok můžete svůj sen realizovat! Vůdcem malého plavidla se může stát každý.

Nepotřebujete vlastní loď ani žádné speciální dovednosti. Jak teorii, tak praxi si osvojíte během krátkého kurzu. Pak už jen složíte zkoušku a můžete se vydat na moře. Nebo také na řeku. Jako vůdce malého plavidla se uplatníte samozřejmě i v Česku. Co takhle plavba po Lipně nebo po některé z českých přehrad?

Váš řidičák na lodě

Kapitánský průkaz je obdoba řidičského průkazu pro automobily. Stejně jako řidičák i kapitánský průkaz skládáte pouze jednou, pak ho máte na doživotí. A stejně jako řidičský průkaz má několik písmenek dávajících oprávnění řídit různá vozidla, také průkaz VMP (vůdce malého plavidla) má čtyři kategorie:

  • S 20 – plachty do 20 m2,
  • S – neomezené plachty,
  • M 20 – motory do 20 kW,
  • M – neomezené motory.
   

S 20 a M 20 je možné získat již od 16 let, pro získání je třeba vykonat pouze teoretickou zkoušku. Skupiny S a M jsou až od 18 let, je nutné pro ně složit teoretickou i praktickou zkoušku.

Ideální je samozřejmě zvolit rovnou kategorii M, s níž nejste omezení. Umožní vám řídit jakýkoliv motorový člun, skútr, obytný motorák, sportovní motorovou loď atd.

 

 

Kurz a zkouška nejsou časově ani finančně náročné

Nejdříve je třeba najít si dobrý kurz. Kompletní kurz, tedy teorie + praxe, vyjde na pět tisíc korun, což je pořád značně nižší částka než za kurz pro řidičák na auto. Celý proces je také mnohem rychlejší. Teorii se naučíte za jednu sobotu a zhruba za půl dne se naučíte ovládat plavidlo.

Pak už vám nic nebrání přihlásit se na Plavební úřad v Praze, Děčíně či Přerově k závěrečné teoretické zkoušce. K ní dokládáte potvrzení o absolvování praktické části kurzu a potvrzení od lékaře. Zkouška stojí 500 korun.

Už brzy můžete brázdit české i zahraniční vody jako kapitán!

Vložil/a: Daniel Česák 07.10.2021


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.