Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava ve Varšavě

Hlavním a také největším městem Polska je Warszawa. Žije v ní kolem 1,7 milionu obyvatel, ale i s celou příměstskou aglomerací jich jsou téměř 3 miliony.

 

 

Městská doprava je zabezpečena především metrem, tramvajemi, autobusy. Je tu samozřejmě možnost přepravy taxislužbou, ale ta vás vyjde pěkně draho. Jízdné taxíkem je levnější v případě, že si ho objednáte předem.

 

Metro

Warszawa má prozatím dvě trasy metra: M1 sever – centrum – jih a M2 východ – centrum – západ; buduje se třetí trasa, která má co nejdříve zajistit obslužnost v celé jižní oblasti města. I když je MHD ve Warszawě dobře řešená a levná, přece jen ve špičce bývá dost přeplněná.

 

Železnice

Příměstské vlaky zajištují dopravu ve vzdálenějších částech města, předměstí a okolí Warszawy. Vlakovými spoji S2 a S3 se můžete nechat přivézt z letiště na hlavní vlakové nádraží.

 

Tramvaje

Tramvajová doprava zahrnuje hustou síť asi 30 linek, které mají během dne (od 5 – 23 hodin) intervaly 5 – 10 minut. Jezdí i některé noční spoje, ale ty mají vyšší jízdní tarif.

 

Mapa tramvajové sítě ve Varšavě

By Jurij / update + fix (derivative): Kubek15 [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5  (creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], Wikimedia Commons


Autobusy

Převážná část obyvatelstva využívá k přepravě po městě autobusy. Po Warszawě jezdí 176 linek v poměrně krátkých intervalech, noční spoje přijíždějí po půl hodině. Využívat autobusovou dopravu je vhodné i pro turisty.

 

Jízdné

Jízdenky je možné zakoupit ve stáncích, na poště, v trafikách, ale i u řidiče. Tarify jsou rozděleny na časové a pásmové (2 zóny). Krátkodobé jízdné je na 20, 40 a 60 minut a jízdenky jsou přestupní. Lístek na 20 minut stojí 3,40 zlotých a na 24 hodin 15 zlotých, takže vidíte, že pro turisty je to vlastně velmi výhodné. Ještě levněji vyjde třídenní jízdné. Jízdné na delší období (30, 60, 90 dní) se vydává na elektronické kartě.

 

Bikesharing

Sdílené půjčování kol je ve Warszawě velmi rozšířené, ale pozor: kolo si můžete zapůjčit jen na 12 hodin; pak je může provozovatel nahlásit jako odcizené a pokuty jsou velmi vysoké!

 

 

  Mohlo by vás zajímat:
 

Varšava, největší z polských měst

 

Vlakové nádraží - Warszawa Centralna

 

Mapa metra ve Varšavě

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.09.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.