Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Cesta na dovolenou – letadlem a autem

Blíží se konec zimy a s tím i plánování letní dovolené. Jak moc se změnily ceny dálničních poplatků v Itálii nebo Chorvatsku? Kde se vyplatí cestovat autem, a kde naopak už letadlem? A kolik letos zaplatíte za své kufry v letadle?

Cestujeme do Itálie autem

V případě, že plánujete dovolenou v Itálii a vyrazíte autem, bude zřejmě nutné do svých nákladů započítat nejen dálniční poplatky v Itálii, ale také v Rakousku. U našich jižních sousedů si účtují za desetidenní dálniční známku 8,5 €. Tedy u aut do 3,5 t. Dvouměsíční známka stojí necelých 25 €.

 

  • 10 denní dálniční známka          8,5 €
  • 2 měsíční dálniční známka        24,8 €

 

V Rakousku musíte počítat i s dodatečnými poplatky za průjezdy tunely. Ceny nejsou jednotné, a u každého tunelu je individuální cena.

Mapa zpoplatněných dálnic a tunelů:

 


 

V Itálii samotné na motoristy čekají mýtné brány. Platí se za celkovou vzdálenost ujetou po zpoplatněném úseku. Průměrný poplatek za 100 km je 5,5 €.

Cestujeme do Itálie letadlem

Ačkoliv se to může zdát někomu neuvěřitelné, ekonomičtější pro dopravu na dovolenou může být letadlo. Obecně platí, že pokud vám vyhovuje odlet z Prahy a nejste svázání termínem (můžete si dopředu čas pobytu naplánovat s ohledem na cenu letenky), je výhodnější letět do oblasti kolem Benátek či Neapole letadlem. Nejnižší ceny zpátečních letenek do Benátek se pohybují mezi 800 a 1200 korunami. Do Neapole pak okolo 1 700 korunami. Dopravcem je Wizz Air.

Cena letenek za dospělou osobu je jedná věc, tou druhou je cena za zavazadlo. Na kratší pobyty mnohým postačí příruční zavazadlo. Na delší dovolenou se pravděpodobně bez cestovního kufru neobejdete. Kolik si účtuje Wizz Air za cestovní kufry?  Vezměme si konkrétní typ a model kufru. Na Venturo.cz lze najít skořepinový kufr na kolečkách March Yearz Ribbon spinner 71cm. Jde o dostatečně velký kufr s rozměry 75x30x47 cm. Objem 100 litrů. Konkrétně tento kufr nebude problém odbavit. Svými rozměry má dostatečnou rezervu (max. povolený rozměr zavazadla 149,9x119,4x171,5cm). Horší to může být s hmotnostním limitem. Vaše zavazadlo nesmí překročit 32 kg. Za odbavení námi vybraného kufru March Yearz si aerolinka naúčtuje 675 korun. Termín letu 7. června, destinací jsou Benátky. Nutno dodat, že aerolinky začali zohledňovat termín letu (např. Wizz Air, Ryanair), i dobu letu. A tak zatímco na námi sledované trase např. v květnu zaplatíte za zavazadlo 405 korun, v červnu, červenci, srpnu a částečně i v září budete platit 675 korun.

U Wizz Airu si konkrétní cenu za zavazadlo můžete spočítat na kalkulačce zde.

 

Cestujeme do Chorvatska autem

Pro cestu do Chorvatska většina Čechů volí dopravu autem či autobusem. Letenky z Prahy do Chorvatska obvykle stojí okolo 4 000 korun za osobu. Prahu spojuje s oblíbenými chorvatskými městy např. aerolinka Smart Wings. V tuto chvíli není na těchto trasách konkurence v podobě jiných levných dopravců – easyjet, Ryanair, Wizz Air. Zaměřme se tedy na dopravu autem.

Při cestě do Chorvatska budete projíždět několika zeměmi. Je několik variant. Můžete vyrazit přes Rakousko, Itálii, kousek Slovinska do Chorvatska. Nebo přes Rakousko, Slovinsko či přes Rakousko(někdo volí raději Slovensko) a Maďarsko.

Poplatky v Rakousku i Itálii jsme si popsali výše. Slovinské a Chorvatské dálniční poplatky patří k těm dražším.

 

Slovinsko používá dálniční známky:

  • Týdenní do 3,5 t a do 1,3 m nad první nápravou – 15 €
  • Týdenní do 3,5 t a nad 1,3 m nad první nápravou – 40 €
  • Měsíční do 3,5 t a do 1,3 m nad první nápravou – 30 €
  • Měsíční do 3,5 t a nad 1,3 m nad první nápravou – 80 €

 

Je škoda, že Slovinci nemají podobné časové období jako v Rakousku. Spousta turistů jezdí na dovolenou delší než jeden týden, často na 10 dnů. Ve Slovinsku na tak dlouho období už budete muset koupit měsíční kupón.

 

Chorvatsko používá mýtné brány, podobně jako v Itálii:

  • Průměrná výše poplatku za 100 km je zhruba 150 Kč
  • Ceník jednotlivých úseků najdete zde.

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.03.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.