Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Průvodce - Borneo

Borneo, v indonéském jazyku Kalimantan,  je třetí největší ostrov světa (hned po Grónsku a Nové Guinei). Nachází se v jihovýchodní Asii. Rozprostírají se na něm tři státy: Indonésie, Malajsie a Brunej

 

Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Původními obyvateli jsou Dayákové. Ti se dnes drží ve vnitrozemí. Na pobřeží žijí Majalci a Číňané. Dohromady zde žije přes osmnáct milionů lidí, kteří užívají převážně banjárštinu, indonéštinu a malajštinu.

Ostrov pokrývá tropický deštný prales, jehož rozloha se v průběhu druhé poloviny dvacátého století rapidně zmenšila, a to kvůli pěstování olejových palem. Je to velmi snadný způsob vydělávaní peněz, z ekologického hlediska je to však naprostá katastrofa. Naštěstí se proti palmovému oleji v dnešní době bojuje. A to například ochranou pralesů.

 

 

Na území Malajsie je vyhlášen národní přírodní park Kinabalu. Je domovem více než 500 druhů ptáků, rozmanitých motýlů a další fauny, flora je zde rovněž bohatá, najdeme zde například velmi vzácné druhy orchidejí. Nejen z těchto důvodů je Kanibalu na seznamu světového děditství UNESCO. Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Gunung Kinabalu. Tyčí se ve výšce 4 095 m n.m.

Autor: Karolína Klosová

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Letenky ve vyhledávači Kiwi.com

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.