Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Santorini

Ostrov Santorini, oficiálně nazývaný Thira, patří k nejpozoruhodnějším místům v celé ostrovní Egeidě. Pobřežní skály vystupují z moře do výše téměř 400 metrů. Města Thira a Oia jsou přilepené na úbočí kráteru jako paličkovaná krajka. Santorini se kdysi nazýval Strongyli. Uprostřed ostrova, v místech, kde se dnes rozevírají strmé stěny kaldery (tj. někdejšího sopečného kráteru), kdysi zela sopka, která před asi 3500 lety vybuchla. Z jejího kužele, který původně dosahoval výšky 1200 – 1500 metrů, zbyla po výbuchu právě tak velká část, aby byla osídlena: Santorini.

 

 

Trajekty připlouvají do přístavu Athinios, odkud se turistické autobusy šplhají vzhůru do Thiry. Část bílých městských domů a kapliček se rozkládá na svahu směrem k moři – na vnitřní straně bývalého kráteru. Z městských teras se naskýtá zvláště večer ohromující pohled: hluboko pod vámi leží na stříbřitě lesklém moři černé sopečné ostrovy, modré kupole městských chrámů jako by se vznášely nad propastí a na severu, na ještě vyšším útesu, se v bílé, béžové a růžové barvě rýsuje na obzoru silueta města Oia. Staré město řeckých kapitánů bylo ničivým zemětřesením v roce 1956 zcela srovnáno se zemí. Od té doby byla většina domů znovu postavena.

Athinios je malý přístav na jih od Firy. Na rozdíl od dalšího přístavu Skala Firon má jednu výhodu – silnici. Na lodi si můžete během plavby z Kréty zakoupit okružní jízdu autobusem po ostrově nebo výlet lodí na přilehlé ostrůvky. Výchozím bodem pro tyto výlety je právě Athinios.

V tomto fantasticky položeném městečku si zřídilo dílny a ateliéry mnoho umělců. Zvláště kouzelné tu jsou západy slunce. Cestovní kanceláře pořádají výlety z Thiry k sopečným ostrůvkům Nea Kameni a Palea Kameni. Z malého kráteru na ostrově Nea Kameni stoupají sirné výpary i v období zdánlivého sopečného klidu. Povrch ostrova, stejně jako sousedního ostrova Palea Kameni, kde tryskají ze země horké prameny, tvoří barevná suť.

 

 

Koupat se lze na Santorinu především na „ploché“ části ostrova. Pěkná písečná pláž se nachází i obce Kamari, zatímco pláž u obce Perissa tvoří černý lávový písek. Z Kamari to už není daleko k archeologické lokalitě Archea Thira. Kdysi zde stávala starověká Théra, která byla po celé tisíciletí kulturním a hospodářským centrem ostrova. Baron Hiller von Gärtringen tu v letech 1896 – 1902 odkryl zbytky domů a ulic pocházejících převážně z období helénismu. Na terase, na které kdysi stával chrám Apollona Karnejského, se v době vinobraní konaly bujné kultovní slavnosti.

Na jihu ostrova, u osady Akrotiri, se nachází ještě starší archeologické naleziště. Kdysi tu stálo kvetoucí město zaspané kolem roku 1500 před naším letopočtem při sopečném výbuchu, který zcela změnil tvář ostrova. Lidé tu žili ve dvou až třípatrových domech vybaveným odpadem. Obytné místnosti byly vyzdobené pestrými nástěnnými malbami. Ke zvláště zajímavým motivům patří antilopy a boxující děti. Pečlivě restaurované originály si můžete prohlédnout v aténském Národním archeologickém muzeu. Objevitel Akrotiti, řecký archeolog Spyros Marinatos, se odmníval, že zde našel bájnou Atlantidu, avšak v současné době se tato teorie zpochybňuje.

 

  Ubytování v této lokalitě  
 

Santorini Traditional Suites

 
     

 

 

 

 
              Mohlo by vás zajímat: Letiště Santorini (JTR)
 

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Řecké města a letoviska

 

Seznam letišť v Řecku

 

Přehled - řecké ostrovy

 

Kde leží Santorini?

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.12.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.