Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Vilnius

Vilnius je hlavním městem Litvy a jednoznačně jde o moderní a rychle se rozvíjející evropské město, které ovšem současně obsahuje největší evropské barokní staré město.

Ve svém erbu, který Vilnius získal již v roce 1330, má svatého Kryštofa, který žil ve 3. století a dle legendy byl odsouzen k smrti císařem Deciem za šíření křesťanství a zemřel jako mučedník. Dle legendy se také Kryštof brodil vodou a nesl na ramenou malého chlapce, což byl sám Ježíš Kristus.

Ne nadarmo je toto město označováno za barokní skvost Baltského moře.

 

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

   

                    Mohlo by vás zajímat:Letiště Vilnius (VNO)

   

 

Litva leží na strategicky významném místě, na křižovatce mezi Východem a Západem. Není tedy divu, že se počet turistů, kteří do Vilniusu přichází, neustále zvyšuje. Koneckonců asi 20 km severně od Vilniusu leží geografické centrum Evropy.

Vilnius je bezpochyby místem s bohatou historií a tomu také odpovídá množství nejrůznějších památek, které se zde nachází.

Jedním z oblíbených turistických cílů je palác velkovévodů Litvy. Ve své době, tedy v 15.-17. století, patřil k nejslavnějším v Evropě. Na počátku 19. století byl rozbořen, ale byl rekonstruován a dnes tato působivá bělostná stavba patří k ozdobám města. Část paláce v dnešní době bývá užívána k nejrůznějším veřejným akcím, jiná část, Dolní zámek, slouží jako muzeum. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout nejen průběh historického a architektonického vývoje paláce, ale také vykopané artefakty. Nachází se zde i cenné sbírky, jako sbírka dlaždic z 15. – 17. století.

Na vrcholu kopce Gediminas se pak nachází věž Horního hradu. Historicky lze dohledat tři hrady ve Vilniusu – Horní, Dolní a Křivý. Horní neboli Gediminasův hrad z nich byl nejstarší. Do dnešní doby se zachovala věž hradu, v níž se nachází muzeum Vilniuského hradu, které mimo jiné návštěvníkům ukazuje modely všech Vilniuských hradů. Cesta na vrcholek kopce je pěkná a příjemná procházka, ale kupříkladu starší, tělesně postižení lidé nebo rodiny s malými dětmi asi raději využijí lanovku, která je vyveze na vrcholek za půl minuty. Cestou se naskytne krásný výhled na město s řekou Neris. A kdo touží po výhledech, ten by měl vylézt až na vršek věže a z vyhlídkové plošiny se může kochat jak dlouho bude chtít. Toto místo by určitě žádný návštěvník neměl vynechat.

 

 

Mezi další úchvatná místa patří bezpochyby Katedrála sv. Stanislava a sv. Vladislava, která je dodnes místem, kde se konají významné křesťanské i národní slavnosti. Může se pochlubit i titulem “Bazilika“, kteý jí udělil papež Pius XI. Pod kaplí sv. Kazimíra se nachází Mauzoleum Sovereignů, kde je pohřbena řada významných postav litevské historie, mimo jiné i král Wladyslaw Vasa. Tato katedrála ze 13.-15. století si zachovala svou jedinečnou atmosféru a kdo ji navštíví, ten na tento zážitek dlouho nezapomene.

Vilnius není městem, které projdete za den či dva. Doporučuji strávit zde minimálně týden, a i v tomto případě projdete jen malou část zdejších zajímavostí.

Patří mezi ně i jedna z nejnavštěvovanějších svatyní ve Vilniusu, nazývaná Brány úsvitu. V původní městské zdi bylo pět bran, z nichž přežila do současnosti pouze tato jediná. Ve vstupu se nachází kaple, se světově proslulým obrazem Blahoslavené Panny Marie, Matky milosrdenství, pocházející ze 17. století. Dokonce se o něm říká, že má zázračné účinky.

Mezi další náboženská a současně historická místa, které stojí za návštěvu, patří Kostel sv. Anny, který je mistrovským dílem pozdně gotického období. Podle pověsti byl Napoleon Bonaparte jeho krásou natolik unesen, že jej chtěl přestěhovat do Paříže. Kostel se stal symbolem Vilniusu a za zmínku určitě stojí fakt, že přežil do současnosti víceméně beze změn přes půl tisíciletí.

Kdo miluje pohledy na město z výšky, ten by měl rozhodně zavítat k nejvyšší budově na Starém Městě, kterou je kampanila kostela sv. Jana. Pouhopouhých 193 dřevěných schodů vede na vrchol. Vyjet se sem dá ovšem i výtahem, ale po takovém výšlapu si výhled určitě každý vychutná ještě víc. Co asi všechny zajímá úplně nejvíce, je Foucaultovo kyvadlo, demonstrující rotaci Země. Obdivovat je lze i ze speciální plošiny.

Unikátní částí města je pak bezesporu Užupis, honosící se cedulí UŽUPIO RES PUBLIKA. A není divu, vždyť tako umělecká čtvrť Vilniusu má svou vlastní hymnu, ústavu, ba i prezidenta či biskupa a také dva kostely nebo Bernadinský hřbitov, patřící k nejstarším ve městě. Užupis patří k nejstarším částem města a původně to byla chudinská čtvrť. Dnes doporučuji zajít sem každému, kdo by se chtěl zúčastnit některého z četných festivalů, koncertů či výstav.

Naopak asi nejokázalejší ulicí starého Vilniusu je ulice Pilies, která se objevuje v historických listinách již z počátku 16. století. Vedla k hradu a hned vedle se nacházela místní univerzita, kterou vybudovali jezuité, takže tato ulice bývala domovem řady univerzitních profesorů. Dnes je zajímavá zejména svou architektonickou rozmanitostí. Najdete zde gotické, renesanční i barokní budovy a pokochat se můžete i nádherným výhledem na věž Gediminas.

Ve městě je toho k vidění mnohem, mnohem více. Namátkou prezidentský palác Prezidentūra, kde se každý den v 18 hod koná výměna stráží, a kde každou sobotu je možné absolvovat exkurzi interiérů historické budovy či dokonce navštívit kancelář samotného prezidenta. Další slavnostní a turisty oblíbenou ceremonií je pak nedělní polední vyzdvihování vlajky za účasti vojáků čestné gardy litevských ozbrojených sil ve středověké výzbroji.

Přímo snad povinností všech návštěvníků je zavítat do Starého města, což je vlastně spleť úzkých uliček, tvořících srdce Vilniusu, plných historických budov, ale i malých obchůdků, uměleckých krámků, kaváren i restaurací.

Poměrně velká je ve městě i koncentrace muzeí. Za zmínku stojí nejen Národní muzeum Litvy, ale také Amber Museum-Gallery. Zde se nachází unikátní a úchvatná expozice jantaru různých velikostí, tvarů a barev. Málokterá návštěvnice odolá a nezakoupí si některý z nádherných jantarových šperků moderního i klasického designu.

Smutnější záležitostí pak je Muzeum obětí genocidy (muzeum KGB) či Židovské státní muzeum Vilna Gaon.

Ve Vilniusu se nachází překvapivě i památník Franka Zappy. Tato socha vznikla jako pocta tomuto americkému rockerovy prakticky okamžitě po osamostatnění Litvy, v podstatě jako vyjádření jakéhosi protestu či vzdoru vůči minulému režimu.

Asi každý návštěvník chce ve městě okusit něco místních pokrmů. Ve Vilniusu je kuchyně ovlivněna mnoha národnostmi. Převažují zde bramborové pokrmy a ochutnat rozhodně musíte Zeppelins, tedy velké vařené bramborové knedlíky, plněné mletým masem nebo tvarohem. Dalším typickým pokrmem je polévka, zejména šaltibarščiai, polévka z červené řepy. Ovšem ve městě se nachází přehršel restaurací, které více než bohatě uspokojí chutě všech návštěvníků.

Obdobně i noční život ve Vilniusu je poměrně rozmanitý, ať již jde o to dát si pivo v některé z místních hospůdek nebo navštívit některý z mnohých místních klubů.

Ve Vilniusu se také koná velká spousta festivalů, ať již jde o Mezinárodní filmový festival Kino Pavasaris, což je každoroční událost, kde jsou prezentovány zejména nezávislé, celosvětově uznávané filmy.

Neméně zajímavou událostí je pak Festival Vilnius, tedy hudební festival, který mimo jiné představuje současné litevské skladatele a umělce. Dalším hudebním festivalem je pak Christopher, letní hudební událost, konající se v kostelech, zámcích, nádvořích či v botanické zahradě, či festival Vilnius Jazz, o jehož náplni asi netřeba pochybovat. Na podzim se pak koná Mezinárodní divadelní festival Sirenos.

Pro turisty jsou však mnohem atraktivnější například oslavy slunovratu, ať již letního – Jonines, konající se v regionálním parku Verkiai, kde probíhají tradiční tance kolem ohně, vítání slunce, nebo zimního – Blukas, kdy se na jednom z místních náměstí spálí pařez Blukas, symbolizující uplynulé roky.

 

 

Neméně zajímavou akcí je pak Den litevské státnosti, který se koná v den korunovace prvního litevského vládce, krále Mindaugase. Je to den, kdy se připomínají všechny litevské tradice, na katedrálním náměstí se konají velkolepé ceremoniály a v 9 hod se po celém městě zpívá litevská národní hymna.

Jak již bylo řečeno, Vilnius je městem, které skýtá návštěvníkům nespočet možností, co všechno navštívit a vidět. Kdo by chtěl pak celé město přehlédnout shora, ten může využít letu horkovzdušným balonem, který může vzlétat a přistávat přímo v centru města. Jde o jedinečný zážitek, kdy máte pod sebou překrásné panorama s množstvím věží a věžiček místních kostelů, vlnícími se uličkami a ulicemi i majestátnými kopci. A to rozhodně stojí za to.

 

Ubytování v této lokalitě

 

Congress Avenue

Cena na noc pro dva - 2 720 Kč
 
 

Hotel Tilto

Cena na noc pro dva - 1 420 Kč
 

 

 

Zkrátka kdo navštíví Vilnius, může si být jistý jednou věcí, a to tím, že se zde rozhodně nebude nudit.

Autor: P. U.

 

Čtěte také:

Cestujeme do pobaltských státu Litvy a Lotyšska

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.01.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.