Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Řecké ostrovy: 10 míst, která byste tam měli vidět

shutterstockKdyž se řekne pohodová letní dovolená, mnohým se vybaví právě řecké ostrovy. Na každém z nich najdete rovnou několik míst, která rozhodně stojí za to vidět. Pojďme si nyní představit alespoň deset z nich.

 

 

Palác velmistrů, Rhodos

Impozantní Palác velmistrů pochází ze sklonku 14. století a je dominantou Starého města, jež je součástí Rhodu, tedy hlavního města stejnojmenného ostrova. Palác, který vybudovali Johanité, sloužil jako pevnost, obydlí rytířů a místo určené k obchodním a diplomatickým schůzkám i náboženské činnosti. V roce 1856, kdy do skladu se střelným prachem uhodil blesk, ho zničil výbuch. O obnovu se postarali Italové; přestavěn byl koncem třicátých let 20. století pro Benita Mussoliniho a krále Viktora Emanuela III. V současnosti je Palác velmistrů přístupný veřejnosti.

 

Královský palác, Kréta

Na Krétě se narodil Zeus, odsud vzlétl k nebesům Ikaros poté, co jeho otec Daidalos vystavěl labyrint pro Mínótaura, obludu s tělem člověka a hlavou býka… Když v roce 1900 britský archeolog Evans odkryl zbytky velkolepého královského paláce v bývalém sídelním městě Knóssu, které s nádhernými freskami přetrvaly tisíciletí, potvrdilo se, že pověst nelhala. Spletitý systém chodeb i půdorys stavby připomínaly velké bludiště natolik, že umlkli i největší pochybovači. Zvlášť když byly kromě nejstaršího kamenného trůnu na světě nalezeny i dva ze symbolů moci mínojského panovnického rodu, o nichž psal už Homér – dvojitá sekyra (labrys) a hlava býka, kultovního zvířete.

 

shutterstock_404534521_Knoss palase on the Crete,Greece

Knoss - Kréta

 

Asklépion, Kos

Ostrov je proslulý nejen plážemi, bujnou vegetací a pěknými hotely, ale také tymiánovým medem a velmi dobře značenou sítí cyklostezek. A kam byste měli určitě zajít? V místním Archeologickém muzeu spatříte nejvzácnější sbírky vykopávek, ale nejen je. Nejslavnějším exponátem je mramorová socha Hippokrata, která se datuje do 4. století před naším letopočtem. Nezapomeňte ani na Asklépion, starověký chrám zasvěcený bohu lékařství Asklépiovi.

 

Modré jeskyně, Zakynthos

Nejjižnější a zároveň třetí největší ostrov Jónského souostroví se jmenuje Zakynthos. Ten je díky svým klimatickým podmínkám a mělkému a čistému moři ideální pro dovolenou s malými dětmi. Proslavil se i tzv. Modrými jeskyněmi na severním mysu Skinari. Je v nich zářivě modrá voda, jakoby fosforeskující a vycházející odněkud z hloubi moře.

 

Achilleion, Korfu

Nenechte si ujít prohlídku Achilleionu, letního zámečku rakouské císařovny Alžběty Bavorské, přezdívané Sisi. Ta zde strávila necelých osm let, pak byla zavražděna během atentátu v Ženevě. V roce 1890 Achilleion postavili italští architekti Rafael Kavit a Antonio Landi – pro rakouskou císařskou rodinu. Do této honosné vily v neoklasicistním slohu se císařovna nastěhovala až o rok později; sloužila jí jako místo pro odpočinek a rozptýlení do roku 1898. Celý objekt je vyzdoben mnoha uměleckými předměty s převážně antickými motivy, v okolí zámku se rozprostírá velká terasovitá zahrada.

 

Eupalionský kanál, Samos

Mezi nejzelenější a nejhornatější ostrovy Egejského moře patří Samos, rodiště slavného matematika Pythagora. Zajímavostí je, že se necelé dva kilometry od něj nachází Turecko. Samos se ve světě proslavil muškátovým vínem, jež se pyšní mnoha oceněními a vyváží se i do Vatikánu. Co se památek týče – jednou z nejzajímavějších je Eupalionský kanál, který byl postaven v šestém století před naším letopočtem za vlády tyrana Polykrata. Jedná se o akvadukt, jenž byl určen k zásobování hlavního města vodou.

 

Archangelos, Thassos

Na Thassosu najdete mnoho archeologických památek, k nimž patří například starověké tržiště Agora, pevnost Akropole, pozůstatky Apollónovy svatyně, Archeologické muzeum nebo amfiteátr. Při toulkách ostrovem se zastavte v ženském klášteře Archangelos, stojícím vysoko na skále. Poskytne vám úžasný výhled na okolí a samotný klášter zanechá obrovský dojem.

Archangel_Michael_Monastery

Klášteř Archangelos - Thassos

 

Agios Ioannis, Lefkada

Po obvodu ostrova, čítajícím přes 100 kilometrů, se táhnou dlouhé, neobyčejně okouzlující pláže. Často bývají označovány za nejkrásnější v celém Řecku, některé dokonce i ve světovém měřítku. V oblibě je mají typičtí dovolenkáři, kteří zbožňují jemný bílý písek, světlé oblázky a křišťálově průzračnou vodu ke koupání, ale také vyznavači adrenalinu a fyzické aktivity – díky příznivým podmínkám k surfaření, jachtingu a dalším vodním sportům. Vápencová skaliska při pobřeží navíc vytváří dokonalé pozadí a mají zásluhu na světle modrém zabarvení mořské vody. Mezi nejoblíbenější pláže na Lefkadě patří Agios Ioannis se starodávnými větrnými mlýny v pozadí.

 

Melissani, Kefalonie

Kefalonie je největší z Jónských ostrovů a zároveň šestý největší ostrov patřící Řecku. Určitě byste tady měli spatřit atraktivní jezerní sluj Melissani. Ve skutečnosti jde o jeskynní lagunu s až neskutečně tyrkysovou barvou vody. Vodní plocha je dlouhá jen 150 metrů a návštěvníci se po ní mohou projet na lodičkách. Světlo a sluneční paprsky, které procházejí skaliskem až dolů na hladinu, vytvářejí neopakovatelnou mystickou atmosféru tohoto místa.

Melissani_lake_on_Kefalonia

Jezero Melissani - Kefalonie

 

Agia Fotini, Karpathos

Divoký a nespoutaný dodekanéský ostrov má všechno, co můžete od dokonalé dovolené v Řecku očekávat. Co prozatím naštěstí nemá, jsou davy turistů na každém kroku, přelidněné pláže a gyros přetékající hořčicí a tatarkou. Na své si přijdou i milovníci historie, na ostrově se nachází bezmála 20 raně křesťanských bazilik z 5. století v různém stadiu rozpadu. Tu nejznámější, Agia Fotini, najdete přímo v hlavním městě a je volně přístupná v kteroukoli denní či noční dobu. Mramorové sloupy si zde můžete doslova osahat. Nenechte si ujít romantické večerní nasvícení.

 

shutterstock_321971420_beautiful islans of Greece - Karpathos with picto...

Karpathos

 

 

 

 

       
     

Přehled - řecké ostrovy

     

Seznam letišť v Řecku

     

10 největších ostrovů světa

       


Vložil/a: Daniel Česák 15.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.