Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Selarónovy schody

Foto, en.wikipedia.orgTohle umělecké dílo byste našli v brazilském Rio de Janeiru, konkrétně ve čtvrti Santa Teresa. A svým pojetím plně odpovídá duchu města, které proslulo především pestrým karnevalovým rejem. Výtvor excentrického umělce Jorge Selaróna, který se narodil ovšem v Chille, se úředně sice jmenuje Rua Manuel Carneiro, nikdo mu ale neřekne jinak, než názvem podle jeho tvůrce.

Selarónovy schody jsou tvořeny mnoha barevnými dlaždičkami, vznikat začaly roku 1990 a rozvíjely se dvacet let, malíř na nich pracoval v podstatě až do své smrti.

 

 

 

Materiál pro jejich stavbu pochází z mnoha míst, z různých ruin napříč městem a posloužily dokonce i třeba zrcadlové střepy. Mnozí v nich vidí inspiraci tvorbou Antonia Gaudího, ale proti tomu se autor svého času poměrně striktně vymezoval.

 

Foto, en.wikipedia.org

 

Původně měly zkrášlit neutěšenou část Ria, kam by jinak náhodný návštěvník sotva toužil zavítat. Dnes si k nim naopak najde cestu lidí mnoho, získaly si celosvětovou popularitu, zahrály si v reklamě na nejmenovanou limonádu, svůj klip na nich natočila i třeba kapela U2 nebo zpěvák Snoop Dogg.

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.