Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Srí Lanka - měna, ceny, placení

Srí Lanka se nachází na ostrově Cejlon a láká návštěvníky přírodními krásami národních parků, buddhistickými památkami Pollonaruwy, nádhernými plážemi i proslulým cejlonským čajem, který si zde mohou vychutnat ve stínu verandy na čajových plantážích.

 

 

Relaxovat sem míří turisté z celého světa, a aby zde byli spokojeni, měli by mít základní informace o této zemi, včetně místního platidla. Zdejší měna se nazývá srílanská rupie (LRP, Rs), jejíž kurz se pohybuje kolem 8 Rs za 1 CZK.

Základní jednotkou rupie je 1 cent, přičemž 1 Rs odpovídá 100 centům. Srílanská rupie je dostupná ve formě bankovek v hodnotě 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000 a 5000 Rs. Ovšem bankovky s vysokými hodnotami moc nevyužijete, protože ve většině zdejších obchodů s nimi nezaplatíte. Obchodníci totiž s vysokou pravděpodobností nebudou mít dostatek peněz na vrácení. Mince jsou pak dostupné v hodnotách 25 a 50 centů, 1, 2, 5 a 10 Rs.

Bankovky srílanské rupie poznáte snadno na první pohled. Jsou totiž zcela unikátní, neboť obrázek na jejich reversní straně je zobrazen na výšku. Vzhled bankovek je velmi zajímavý. Upoutají zejména svou různobarevností a typickým poznávacím znakem je i obrázek ptáčka na každé z nich.

 

Bankovka v hodnotě 5000 Rs, Typedmass [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

 

     
 

O měnu se stará centrální banka Srí Lanky (anglicky: Central Bank of Sri Lanka), webové stránky této instituce (i v angličtině): https://www.cbsl.gov.lk/en

 
     

 

Na Srí Lance není problém zaplatit americkými dolary a bez problémů zde směníte dolary, libry i eura. Ovšem pokud si zbytek hotovost při konci pobytu nevyměníte zpět, nikde jinde mimo ostrov je nedokážete uplatnit ani vyměnit. Pro zpětnou výměnu však je nezbytné mít u sebe potvrzení o směně.

Nechcete-li mít u sebe vysokou hotovost, můžete bez potíží směnit peníze na pobočkách bank nebo využít poměrně platby kreditní kartou či rozšířené bankomaty. Některé bankomaty však bohužel umožní výběry pouze do určité limitované výše. Ovšem s debetními kartami mohou být na Srí Lance někdy problémy. V menších krámcích či hospůdkách nebo v odlehlejších vesnicích nemusí být platby kartou možné.

Nejvýhodnější výměna peněz je asi již na letišti, v bankách a směnárnách jsou často kurzy méně výhodné a navíc banky mají otevřeno pouze v pracovní dny.

Velmi oblíbenou platební metodou jsou také cestovní šeky, ovšem v tomto případě se doporučuje ostražitost ve spojitosti s průvodními poplatky.

Dostatek informací, připravenost a obezřetnost při výměně peněz, to vše vám zpříjemní pobyt na jednom z nejúžasnějších míst světa.

 

 

       
    Čtěte také:  
   

Poloha a hranice Srí Lanky

 
   

Letiště na Srí Lance

 
   

Jak dlouho trvá let na Srí Lanku?

 
   

Cestopis: Výlet jednoho kufru aneb cesta na Srí Lanku

 
   

Letiště Colombo (CMB) Bandaranaike

 
   

Odlety a přílety - Letiště Colombo

 
       

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.04.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.