Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Tajemné město pod vodou - Atlantida východu

Čínské město Shicheng je staré více než 600 let. V roce 1959 bylo zaplaveno a na delší období se na něj úplně zapomnělo. Nedávno potápěči opět objevili jeho krásu.   

 


Město je často nazýváno "Atlantída východu". Nachází se přibližně 400 kilometrů od Šanghaje v jezeře Qiandao. Budovy zakonzervované 40 metrů pod vodou jsou vyjádřením čínské architektury během doby imperialismu.

 

Jezero Qiandao

 

Mnohé památky pocházejí až z období dynastii Ming a Qing a dotvářejí majestátní a tajemný půvab celého města. Samotný název Shicheng znamená v překladu lví město.

 

 

Město bylo záměrně zaplaveno z důvodu budování hydroelektrárny. Více než 300 000 obyvatel bylo přestěhováno do jiných oblastí. Mnohé rodiny ve městě žili po celá staletí.

V roce 2001 zorganizovala čínská vláda expedici, jejímž úkolem bylo prozkoumat stav ztracené metropole. Zájem o zatopené město vzrostl až později v roce 2011, kdy čínský National Geography zveřejnil do té doby nikdy publikovány fotografie.

 

   Potopené město Shicheng  

Autor fotky: By Nihaopaul (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

Výzkumníci a fotografové odhalili, že město má pět vstupních bran (na rozdíl od tradičních čtyř). Podél ulic se nachází více než 250 zachovaných dekorativních kamenných oblouků. Zobrazují tradiční historické nápisy, sochy lvů, draků či bájných fénixe.

Přestože město je pod vodou, jeho vzhled zůstal téměř neporušený. Voda ho dokonale chrání před vlivem větru, deště a slunečního záření. Zkušení potápěči se mohou dostat do úplné blízkosti ruin. V období mezi měsíci duben a listopad jsou organizovány pravidelné ponory do zatopeného města. Přestože je město kompletně zmapovány, stále je potápění v jezeře Qiandao považováno za průzkumné.

 


Autor 1. fotky: By ZHart (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.