Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Termální údolí na Novém Zélandu

Foto, en.wikipedia.orgWaimangu Volcanic Valley je turistickou atrakcí Nového Zélandu. Ten proslul především coby země mnoha horkých pramenů a gejzírů, našli byste tu ale rovněž četné sopky, z nichž některé jsou dosud činné.

Jedna z nich, Tarawera, je zodpovědná i za vznik tohoto přírodního unikátu, nejmladšího termálního údolí na planetě. Když v roce 1886 vybuchla, způsobila v zemi několik kilometrů dlouhou trhlinu, jezero Rotomahana se zvětšilo a v zemi vzniklo několik nových kráterů. Za oběť běsnící sopce padlo též několik vesnic v blízkém okolí.

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

V průběhu několika následujících let na tomto místě vznikly četné termální prameny, mezi nimi gejzír, nyní již zaniklý, aktivní pouhé čtyři roky, který byl svého času vůbec tím největším. Ten také dal celému údolí název. Za pozornost v současnosti stojí hlavně Inferno Crater Lake, největší jezero svého druhu na světě. Po mnoha letech od oné události se sem vrátil také život a dnes je místní fauna a flóra přísně chráněná.

Foto, en.wikipedia.org

Vložil/a: Daniel Česák 12.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.