Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tip na víkend     

Kam o víkendu? Na gastrofestival

V tomto zimním pořasí je docela dobrý nápad se zajet někam dobře najíst. O víkendu a o tom jsme už nedávno psali, proběhne ve Velkých Karlovicích gastrofestival.   A hned další bude v Českých Budějovicích.

Karlovský gastrofestival - 11.11.2010 - 18.11.2010

gastroVelké Karlovice na Valašsku opět ožijí valašskými specialitami. Ve dnech 11. až 18. listopadu se tu uskuteční druhý ročník Karlovského gastrofestivalu, který nabídne ochutnávky mladého Svatomartinského vína, soutěž O nejlepší valašský frgál nebo košt slivovice. Místní hospody a restaurace budou nabízet speciality krajové kuchyně i Svatomartinské menu a chybět nebude ani jarmark či zabíjačka. Hvězdou hlavního víkendového programu bude Emanuel Ridi, známý z kuchařské show TV Prima, který předvede návštěvníkům své kuchařské umění.
Již od čtvrtku 11. listopadu v rámci Karlovského gastrofestivalu společně zařadí některé hospody a restaurace ve Velkých Karlovicích do svých jídelníčků vybrané speciality krajové kuchyně či typické svatomartinské menu s pečenou husou a Svatomartinským vínem. V sobotu 13. listopadu návštěvníky čeká na několika místech Velkých Karlovic bohatý doprovodný program. V hotelu Horal se uskuteční jarmark s ukázkami výroby perníků, trdelníků, košíků nebo svíček. Své umění předvedou řezbáři či šindeláři, bude se také ochutnávat „valašský penicilin“ a na novém golfovém hřišti se odehraje Gastrofestival cup.

U sjezdovky Razula vypukne domácí zabíjačka za hudebního doprovodu harmonikářů. U hotelu Galik se budou podávat valašské speciality, zájemci si zkusí práci s marcipánem a mohou se zapojit do Valašské olympiády. V blízké hospodě Pod Pralesem, známé dříve jako hospoda U Románků, se budou podávat speciality klasické kuchyně. Během této takzvané Gastro tour se budou moci návštěvníci z jednoho místa na druhé přepravovat Jelínkovým expresem a koňskými povozy. Vstupné je dobrovolné, rodiče mohou pro své děti využít možnosti hlídání.

V sobotu 13. listopadu také dorazí do Velkých Karlovic Emanuel Ridi, šéfkuchař pražské restaurace Da Emanuel, který se mezi širokou veřejností proslavil díky uznávané kuchařské show TV Prima věnované italské kuchyni. V sobotu i neděli připraví ukázkové pětichodové menu pro Galavečeři snoubené se značkovými víny, pocházejícími částečně z Moravy a Itálie. Sobotní galavečeře v nové zážitkové restauraci Vyhlídka ve Spa hotelu Lanterna bude zaměřena na pokrmy z ryb, nedělní v hotelu Horal na zvěřinu a červené maso.V neděli pak Emanuel Ridi přidá dvě devadesátiminutové kuchařské show, při nichž budou moci návštěvníci nahlížet zkušenému kuchaři zblízka pod ruce a dokonale tak pochytit různé tipy a triky. Počet míst na galavečeře i kuchařské show je z kapacitních důvodů omezen, doporučujeme co nejvčasnější rezervaci a zakoupení vstupenek. Lze tak učinit telefonicky či e-mailem na recepci hotelů. V sobotu bude mít navíc Emanuel Ridi od 15 hodin autogramiádu v hotelu Horal. V neděli 14. listopadu také vypukne ve Spa hotelu Lanterna oblíbená soutěž O nejlepší valašský frgál.

Ta existovala již před založením tradice gastrofestivalu - letos se koná 9. ročník. Porota při soutěži hodnotí vzhled, tvar, chuť a vůni, poměr náplně k těstu a originalitu. Frgál se na Valašsku připravuje podle stejného receptu již několik století, ten „správný“ má v průměru 30 centimetrů, váží 600 gramů a vždy je pouze s jednodruhou náplní. V neděli 14. listopadu budou také vyhlášeny výsledky prvního ročníku hlasovací soutěže o nejlepší valašskou hospodu, kterou uspořádala Centrála cestovního ruchu Východní Moravy.

Gastrofestival pak pokračuje až do 17. listopadu ve vybraných hospodách, které budou dál nabízet svatomartinské menu. Ve čtvrtek 18. listopadu nabídku doplní Beaujolais Nouveau, které zahájí další gastronomickou událost. Beaujolais Nouveau je vůbec nejznámější mladé víno světa.

Ochutnávání Svatomartinského vína se blíží - 11.11.2010 - 14.11.2010

Už jen pár dnů dělí vinaře a milovníky vína od události podzimu: ochutnávky Svatomartinského vína. První lahve z letošní sklizně se podle tradice otevřou 11. listopadu o 11. hodině a 11. minutě. Svatomartinská vína se budou degustovat i na řadě míst Východní Moravy. Křest prvního letošního vína se tradičně uskuteční na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti, žehnat mu bude farář Turko.
V rámci programu dorazí i Svatý Martin na bílém koni, vystoupení chystá Národopisný soubor místního gymnázia. V pravé poledne bude zahájena degustace Svatomartinských vín ve velkokapacitním stanu, za doprovodu cimbálové muziky Cifra. Degustace potrvá do 17. hodiny. Ochutnávat se budou Svatomartinská vína třeba i v rámci Karlovského gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku, nebude možné si pochutnat i na tradiční pečené huse. Na Kroměřížsku vyrazte za ochutnávkou vín z Blatnice pod sv. Antonínkem do hotelu Rusava, kde od 12. do 14. listopadu proběhnou Svatomartinské hody. Degustace na Svatého Martina je pro vinaře významnou událostí. Pokud se mladé víno vyvede,jde o signál, že kvalitní bude celý ročník.
Přestože je letošní sklizeň vína výrazně slabší než v loňském roce, Svatomartinského vína bude více. Vinaři dodají na trh asi 1,6 milionu lahví, tedy o asi půl milionu více než v roce 2009. Neúroda hroznů se ale projeví na ceně, lahev mladého moravského vína může být až o 10 procent dražší než loni. Svatomartinské víno lze letos vyrobit, při splnění konkrétních technologických požadavků, z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Modrý Portugal, Svatovařinecké a nově také Muškát moravský. O možnost používat logo s koněm a jezdcem se přihlásila stovka vinařů s 254 vzorky. Necelá třetina z nich pochází ze slovácké podoblasti. Vzorky projdou odbornými degustacemi nezávislé komise, která definitivně přidělí loga Svatomartinské 27. října.
Vstupné: 80,- Kč (v jeho rámci dostane každý z návštěvníků skleničku, katalogy vín a vinařských oblastí a také poukaz na ochutnávku dvou vzorků vína)
Bezbariérový přístup: ne

Gastrofest plný chutí v Českých Budějovicích - 8.11.2010 - 14.11.2010

Všichni příznivci dobrého jídla a pití pozor! Do Českých Budějovic míří Gastrofest, který rozvášní vaše chuťové pohárky, ať už specialitami z evropských kuchyní, nebo různými úpravami hmyzu. O zápis do Guinessovy knihy rekordů bude bojovat obří dort.
Devatenáct českobudějovických restaurací bude letos, v rámci festivalu Gastrofest, připravovat ve svém provozu gastronomickou akci. Od 8. do 14. listopadu budou ve vybraných restauracích servírovány takové speciality jako zauzené selátko, martinská husička, rožněná žebra a mnoho dalších vynikajících pokrmů, z nichž některé budou připravovány podle alchymistických receptur, stačí jen ochutnat. Propojení festivalu a restaurací proběhne také na výstavišti. Kuchaři tam připraví například jehněčí podle receptu ze sedmi hvězdičkového hotelu v Dubaji, klokaní ragú nebo zvěřinový guláš, s nímž čeští kuchaři dvakrát zabodovali na mezinárodním gulášovém festivalu v Maďarsku.
Pro otrlejší gurmány bude připraven hmyz, a to v přírodní úpravě nebo upečený v těstíčku. Návštěvníci se mohou těšit i na japonské speciality, včetně sushi, pravé francouzské palačinky, ukrajinský boršč, slovenské halušky nebo na thajskou kuchyni. Zastoupena bude samozřejmě také tradiční česká kuchyně.
Součástí Gastrofestu bude několik soutěží, a to Nejlepší cukrářský výrobek, baristická soutěž v přípravě kávy nebo klání týmů o titul Jihočeský kuchař. Obří dort, který kandiduje na zápis do Guinessovy knihy rekordů váží 1270 kg a jen jeho samotné pečení zabralo 15 hodin ve čtyřech pecích; samotné zdobení dortu trvalo dalších 19 hodin. Korpus z těsta na sachr dort je potažen marcipánem, který zdobí osm kreseb různých evropských měst.

Večerní provázení Fata Morganou - 5.11.2010 (19:00) - 25.2.2011 (22:00)

Setmělým skleníkem plným divočiny... Jedinečné zážitky vám zprostředkují průvodci během zimní sezony při pátečních večerních provázení skleníkem.
Fata Morgana je unikátní skleník o rozloze 1750 m², jedinečný jak svým originálním architektonickým řešením, tak výsadbami. Interiér skleníku je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se návštěvník postupně seznamuje s rostlinstvem tropického a částečně subtropického klimatického pásma. Výsadby jsou určeny podle významných fytogeografických oblastí a jsou uspořádány tak, aby navodily představu přirozených rostlinných společenstev.

Málokdo z návštěvníků zná skleník noční, kdy je interiér plný kuňkání desítek drobných nočních tropických žabek, atmosféru pralesa podtrhuje tropická bouře, která z dáli hřmí nad monzunovým deštným pralesem. Tento jedinečný zážitek vám chceme opět zprostředkovat během večerních provázení skleníkem Fata Morgana.

Pouze v pátky! 24. a 31.12. 2010 noční provázení neprobíhá! Začátky prohlídek v 19:00, 19:15, 19:30 a 19:45 hodin . Rezervace nutná na tel.: 603 582 191. Vstupné: 150,- (75,- děti 6 - 15 let), do 6 let zdarma

fata_morgana

Poznávej se! - 4.11.2010 (08:00) - 30.11.2010 (18:00)

Interaktivní, zábavná a vzdělávací výstava - vhodná pro "děti" od 5 do 99 let ve Žďáru nad Sázavou.
Znáte rychlost své reakce, sílu svého stisku? Umíte vyluštit zvukové pexeso nebo provést kuličku složitým labyrintem? Už jste někdy viděli kompletní otisk svého těla nebo měli možnost si vyzkoušet Braillovo písmo? To je jen malá část toho, co nabízí výstava POZNÁVEJ SE! , která bude k vidění ve Žďáře nad Sázavou.
Exponáty pocházejí z libereckého zábavně - naučného centra iQpark. Putovní výstava je kombinací hry, zábavy i poučení a zahrnuje přes šedesát interaktivních exponátů, které jsou určené k vyzkoušení, k vyřešení nebo k soutěžení, takže platí heslo DOTÝKAT SE EXPONÁTŮ PŘIKÁZÁNO! Expozice však není jen hravá a zábavná, ale i poučná a naučná.. Můžete si ověřit, jak fungují lidské smysly - i to, jak nás někdy klamou, zjistit nejrůznější údaje týkající se lidského těla. K vyzkoušení jsou zde připraveny i chůdy, pedalo, kladina. Změřit si můžete např. frekvenci svého sluchu, hlasitost výkřiku, sílu stisku ruky, hloubku předklonu, elektrický odpor svého těla i rychlost své reakce. Prostor zde mají také různé hlavolamy, kvízy, optické a jiné klamy. Máte-li chuť vyzkoušet si šikovnost, ověřit některé své znalosti, schopnosti a dovednosti, navštivte interaktivní putovní výstavu iQparku Liberec ve Žďáře nad Sázavou. Naučná výstava POZNÁVEJ SE! je určena malým i velkým návštěvníkům, s povděkem ji přivítají především školy.
Vstupné: děti, studenti, důchodci, ZTP - 60,- Kč dospělý 90,- Kč rodinné vstupné (2+2) 200,- Kč

letak

Vložil/a: Daniel Česák 11.11.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.