Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tipy na levné lyžování     

Kam na “jarňáky“? Díky silné koruně jsou Alpy výhodnější

Ceny lyžařských permanentek jsou na přibližně stejné úrovni jako vloni. Pro zahraniční zimní dovolenou mluví oslabující euro, které je oproti loňsku přibližně o 1,5 koruny levnější. Naopak negativně se mohou promítnout ceny pohonných hmot. Ty zdražily za rok o přibližně 3 koruny.

Zima je v plném proudu a jarní prázdniny za dveřmi. Možná na poslední chvíli přemýšlíte, zda vyrazit na české hory anebo do vyšších Alp a počítáte, kde si za utracené peníze lépe zalyžujete? Stejné dilema řeší asi 1,5 milionů dalších milovníků zimních radovánek, kteří každoročně vyráží na zimní dovolenou. Na tuzemské hory z toho míří necelý milion lyžařů, do zahraničí ten zbytek. S nástupem ekonomické krize sice došlo k poklesu návštěvníků, kteří vyjížděli za hranice, ale v letošní sezóně by už mělo podle analýzy AČCKA dojít k 10% nárůstu zahraničních pobytů.  České hory jsou sice nižší, ale nabízejí několik plusů. Tím prvním je domácí prostředí, nižší ceny za skipasy, ubytování a především potom za dopravu. Tuto položku je třeba brát vážně, neboť 85 % Čechů vyráží na zahraniční zimní dovolenou vlastním autem, ostatní využívají organizovanou autobusovou dopravu. To je dané také tím, že nejnavštěvovanější zemí je v tomto směru Rakousko následované Itálií a Francií. Obzvlášť do poslední jmenované je velmi často výhodnější, i kvůli vzdálenosti, využít autobusovou dopravu.


Kam se tedy letos vypravit? Ceny permanentek se v alpských střediscích ani v tuzemsku příliš neměnily. Oproti loňskému roku ale ušetříte díky výhodnějšímu kurzu eura. „Pro turisty, kteří míří na lyže do zahraničí, je letošní zima určitě cenově výhodnější. Vloni bylo euro o více než 1,5 korun dražší, což se samozřejmě projevilo na celkových nákladech na zimní zahraniční dovolenou. Silnější korunu tak letos čeští lyžaři zcela jistě ocení a to hlavně v případě, že na lyže vyráží celá rodina,“ potvrdil analytik společnosti AKCENTA Miroslav Novák. V případě rodiny se 2 dětmi se může úspora při nákupu 6 denního skipasu přiblížit téměř 1000 Kč. Do rodinného rozpočtu však může letos více negativně promluvit cena pohonných hmot, která je oproti minulému roku o přibližně 3 koruny na litr vyšší. Pokud dáte přednost českým horám, tak se toto zdražení díky krátké vzdálenosti nijak zvlášť nepromítne. To platí i v případě cesty do Rakouska, neboť benzín je u našeho jižního souseda přibližně o 2 koruny levnější než u nás. Vzdálenější cesta do francouzských nebo italských středisek se již prodraží citelněji.
Celkově lze říci, že díky silné koruně je letos dovolená v zahraničí oproti loňskému roku levnější, naopak ji prodražuje stoupající cena pohonných hmot. Lyžovačka v Čechách je stále levnější oproti zahraniční dovolené. Pokud ale připočteme délku a kvalitu sjezdovek stejně jako dalšího zázemí, dostaneme se na remízu. Záleží tak na preferencích každého lyžaře, jak moc jsou pro něho jednotlivé “proměnné“ důležité.
Kdo má hlouběji do kapsy nebo chce ušetřit ještě víc, může vyrazit na běžky. Nemusí potom počítat žádné ceny skipasů, délky sjezdových tratí ani stát fronty na vleky a lanovky.

Levné ubytování v Alpách:

 

Jan Vlček
nadšený cestovatel

Vložil/a: Daniel Česák 10.02.2011


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.