Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tip na víkend     

Tip na víkend: Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Pokud byste si rádi udělali výlet do jednoho z českých míst, seznámíme vás s městem Rožnov pod Radhoštěm. Toto město se nachází ve Zlínském kraji v okrese Vsetín na úpatí Vsetínských vrchů v nadmořské výšce 378 m. n. m. Protéká jím řeka Rožnovská Bečva.

 

 

 

 

Kam se podívat:
Toto malebné město je nejznámější svým skanzenem Valašské muzeum v přírodě. Patří k němu nejnavštěvovanější a nejstarší část - Dřevěné městečko, které bylo otevřeno roku 1925 a znázorňuje způsob života v období od poloviny 19. stol. V průběhu hlavní sezóny zde naleznete i vyžití  v podobě folklorních a řemeslných programů, v zimě krásné Vánoční trhy konané jen jeden den v roce. Můžete si pochutnat na klobáskách nebo proslulých valašských frgálech, případně si vybrat podle své chuti v restauraci uvnitř areálu.

Doba prohlídky trvá přibližně 45 minut. Cena vstupného je 60,- Kč/osobu, 30,- Kč/dítě, lze uplatnit různé slevy.


Druhou částí skanzenu je Valašská dědina. Prohlídkou Valašské dědiny se vrátíte o 150 let zpátky do vesnice na úbočí Beskyd. Prohlédnete si způsob bydlení v různých sociálních vrstvách té doby. Podíváte se na hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárnu postavené mezi políčka, zahrádky a ovocné stromy a možná se setkáte i s pobíhajícími ovečkami.  

Prohlídka s průvodcem trvá 120 minut. Cena vstupného je 100 Kč/osobu, 50 Kč/dítě, lze uplatnit slevy.

Třetí a nejmladší částí je Mlýnská dolina. Byla otevřena v roce 1982. V Mlýnské dolině se nachází dodnes funkční technické stavby,  jako jsou valcha, mlýn, pila a hamr, které jsou na vodní pohon.  Dále se zde nalézá původní stavba lisovny olejů ze 17. století. Setkáte se zde i s expozicí „Dopravních prostředků na Valašsku“.

Prohlídka s průvodce trvá cca 70 minut. Cena vstupného je 80,- Kč/osobu, 40,- Kč/dítě, lze uplatnit slevy.

V době letních měsíců je ve všech 3 areálech otevřeno od 9.00 do 18.00. Každý měsíc v roce je otvírací doba jiná, v případě zájmu jsou bližší informace zde.Do správy muzea také patří Pustevny. Nachází se zde romantické secesní dřevěné stavby zvané Libušín a Maměnka nyní sloužící jako restaurace a hotel, Pustevenka a drobná stavba Valašské zvonice. Můžeme se zde dostat např. lanovou dráhou (ve výšce 620 m až 1020 m. n. m.), která je vzdálená 6 km od Frenštátu p. Radhoštěm směrem do Trojanovic, konečná stanice Ráztoka (záchytné parkoviště pro automobily).  Jednotlivá jízda pro dospělé 60,- Kč, zpáteční 90,- Kč. Po shlédnutí Pusteven můžeme pokračovat po turistické nenáročné stezce na horu Radhošť k soše pohanského boha Radegasta – boha slunce, války, hojnosti a úrody.

Občerstvit se můžete o kousek dál v restauraci s oblíbeným hořkým mokem Radegastem. Abyste si zpříjemnili cestu zpátky, nemusíte jít jen pěšky nebo lanovkou. Můžete si na Pustevnách zapůjčit koloběku (nosnost 150 kg a možností dětské sedačky do 20 kg) a můžete si sjet trasu z Pusteven zpátky do Rázstoky, kde ji jen vrátíte. Cena za zapůjčení je 110,- Kč, pro 3 a více koloběžek 90,- Kč/koloběžku.

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

  Ubytování v této lokalitě

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 31.01.2011


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.