Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Aktuality     

V Evropě vzniká největší letiště světa, od října bude v provozu v tureckém Istanbulu

I když je istanbulské Atatürkovo letiště jedním z největších dopravních uzlů v regionu i na světě, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce nyní posvětit mnohem větší projekt. Nové letiště, které momentálně v Istanbulu vzniká, má být vůbec největším letištěm světa. Ročně by mělo obsloužit 150 až 200 milionů cestujících.

 

 

Místo Atatürkova letiště bude v budoucnu park

Rozpočet tohoto obřího projektu by se měl pohybovat kolem 800 miliard Kč, přičemž první etapa stavby by měla být dokončena už v říjnu tohoto roku. Slavnostního otevření se ujme sám turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Už nyní probíhá na rozestavěném letišti zkušební provoz, zatímco stávající Atatürkovo letiště bude ten svůj postupně omezovat. Zaniknout by pak mělo úplně a podle tureckého prezidenta by místo něj měl vzniknout velký park určený široké veřejnosti.

Nově vznikající letiště se nachází zhruba 35 kilometrů západně od centra Istanbulu, kde byla doposud zalesněná oblast. Nový projekt má za cíl nejen ukázat prezidentovu sílu a vůli budovat takovéto megalomanské stavby, ale také konkurovat dalším dopravním uzlům v regionu.

 

 

Zdroj: You Tube, Licence: Creative Commons CC BY, Haulotte, stavba největšího letiště světa v Istanbulu
 

 

V obřím areálu by mělo získat zaměstnání až 150 000 lidí

Letiště bude mít včetně nejnovějších technologických vymožeností i obrovskou duty free zónu a promyšlená bezpečnostní opatření.

Na stavebním projektu, který je realizován v rekordním čase, pracuje až 31 000 zaměstnanců a v současné době je hotovo zhruba 80 % stavby. Ta se započala v roce 2015 a pokračovat by měla až do roku 2028. I přesto už bude první část letiště slavnostně otevřena 29. října tohoto roku.

Obrovský komplex bude obsahovat také kancelářské budovy, hotely, zdravotnická střediska, mešity, obchody i konferenční centra. Jedná se o vůbec největší infrastrukturní projekt v Turecku, který by měl mít významný dopad na tureckou ekonomiku.

Kromě zisku do státní kapsy by zde mělo najít zaměstnání až 150 000 lidí a počítá se i s navýšením cestovního ruchu. Název letiště zatím ještě není znám, ale předpokládá se, že ponese jméno tureckého prezidenta.

 

 

Poloha nového letiště, současné letiště: Atatürkovo a Sabiha Gökçen, zdroj: By RömertOpenStreetMap contributors [ODbL (http://opendatacommons.org/licenses/odbl/1.0/), CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

 

Autor: Eliška Střelková

 
 

 

 

 

 

 

     
 

                       Čtěte také: Seznam letišť v Turecku

 
     

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 30.05.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.